הזכאות לדמי אבטלה למי שעבודתם הופסקה במשבר - תוארך עד סוף מאי לפחות

ההקלה בחישוב של תקופת האכשרה תוחל על כל מי שעבודתם הופסקה עד סוף אפריל ■ הביטוח הלאומי ישלם מקדמות על חשבון דמי האבטלה של אפריל - בסכום של עד 8,000 שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביטוח לאומי בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבה
ביטוח לאומי בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

תקופת הזכאות לדמי אבטלה תוארך עד סוף מאי 2020 לזכאים שעבודתם הופסקה בעקבות משבר הקורונה, ושזכאותם היתה אמורה להסתיים לפני כן - כך אישרה הממשלה אמש (מוצאי שבת).

כמעט מחצית ממי שעבודתם הופסקה בעקבות המשבר הם בני 34 ומטה. לפי נתוני שירות התעסוקה, עם קבוצת גיל זו נמנים כ-47% מהיוצאים לחל"ת מתחילת מארס, וכ-45% מכלל אלה שנפלטו משוק העבודה.

משך הזכאות הרגיל לדמי אבטלה בישראל קצר מהממוצע במדינות המפותחות - בייחוד לצעירים. מי שאין לו ילדים או שיש לו ילד אחד, זכאי לדמי אבטלה למשך 50 ימים (כחודשיים - היות שדמי אבטלה משולמים בגין שישה ימים בכל שבוע קלנדרי) עד גיל 24, למשך 67 ימים בגיל 25-27, ולמשך 100 יום בגיל 34-28.

חלק מהזכאים לדמי אבטלה זוכים בהם רק מכיוון שהממשלה החליטה במארס להגמיש את תקופת האכשרה - תקופת העבודה הנדרשת לפני תקופת האבטלה, כתנאי לקבל דמי אבטלה. הדרישה הרגילה היתה לתקופת עבודה של 12 חודשים ב-18 החודשים שקדמו לאבטלה - אבל בעקבות המשבר נדרשים כעת רק שישה חודשים עבודה. עם זאת, למי שזכאים לדמי אבטלה רק בעקבות הגמשה זו, מספר ימי הזכאות נחתך בכמחצית - למשל, ל-25 יום בלבד (כחודש) עד גיל 24 - ולכן היה צורך בהארכת הזכאות.

המוסד לביטוח לאומי. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

הממשלה החליטה אמש גם כי ההגמשה זו בתקופת האכשרה תחול על כל מי שעבודתו הופסקה עד סוף אפריל. בעקבות זאת, גם מי שהוצאו לחל"ת או פוטרו באפריל יוכלו לקבל דמי אבטלה אם עבדו רק 11-6 חודשים ב-18 החודשים שקדמו לכך.

הפגיעה בשוק העבודה בעייתית במיוחד בענפים שעדיין לא שבו לפעילות מלאה ושצעירים רבים עובדים בהם. בתחום שירותי המזון הוצאו לחל"ת כ-80 אלף עובדים מתחת לגיל 28, וברשתות המסחר, שעדיין לא שבו לפעילות מלאה - כ-133 אלף. מובטלים צעירים מקופחים גם בגובה דמי האבטלה. עד גיל 28, מקבלי דמי אבטלה סופגים לא רק את הפער הרגיל שבין השכר ערב האבטלה לדמי האבטלה, אלא גם קיצוץ של עד 25 אגורות על כל שקל שהיה משולם לאדם מבוגר יותר. צעירים מתחת לגיל 20 לרוב אינם זכאים לדמי אבטלה.

הממשלה החליטה גם כי בגלל העומס הגדול על המוסד לביטוח לאומי, הוא יוכל לשלם מקדמה בגין אפריל בסכום של עד 8,000 שקל גם למי שטרם הסתיימה בדיקת כל הנתונים לגבי בקשתו לדמי אבטלה. הטיפול בתביעות לדמי אבטלה בביטוח הלאומי מתארך, ורבים ממי שהגישו בקשה לפני כמה שבועות עדיין לא קיבלו תשובה. לפני פסח שולמה למאות אלפי ישראלים מקדמה בסך 2,000 שקל בגין דמי האבטלה של מארס, והמקדמה בגין אפריל צפויה להיות גדולה יותר.

בביטוח הלאומי אומרים כי תשלום דמי האבטלה בגין אפריל למי שתביעתם כבר אושרה סופית, אמור להיעשות לכל המאוחר מחרתיים (יום שלישי). עד מחר אמורים בני 67 ומעלה שאיבדו את מקום עבודתם, וזכאים למענק בגיל כך, לקבל את המענק בגין אפריל בסכום של עד 4,000 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי