בזמן משבר - נשים נפגעות יותר

הנתונים המצטברים כמו גם המחקר מוכיחים כי נשים עובדות נפגעות יותר בזמן משבר ■ מסמך שכתבה קבוצת מומחיות מגדר מציע פתרונות לקשיים שנוצרים בשוק העבודה, שבשל חוסר תשומת לב מרחיבים שלא לצורך את האי שוויון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשים חובשות מסכות מגן בירושלים, לפני כשבועיים
נשים חובשות מסכות מגן בירושלים, לפני כשבועייםצילום: אוהד צויגנברג

החודשיים האחרונים זימנו לא מעט אירועים שהקפיצו מומחי ומומחיות מגדר. לא רק שוועדות המל"ל היו על טהרת הגברים, ופרסומים של משרד הבריאות כללו איורים של נשים מבוהלות וגברים מחזקים, הרי שכל תהליכי קבלת ההחלטות לא כללו חשיבה מגדרית.

כך למשל, ניסתה הממשלה לבטל בתקנות חירום את החובה להסביר בוועדה מיוחדת, פיטורים של נשים בהריון, וחזרה בה. בנוסף, הוחלט לאחרונה לאפשר חזרה לכוננויות, אלא שאלה יעשו רק מהמשרד, מה שפוגע בעיקר בנשים עובדות שגם בשעת משבר (במהלכו גם בן הזוג נשאר בבית) הן עדיין המטפלות העיקריות. במצב כזה יעדיפו הנשים לוותר על כונניות ולהשאר בבית, מה שירחיב את פערי השכר העומדים כבר היום על 35%. במצב זה גם גובה דמי האבטלה שהן מקבלות נמוך יותר.

לאחרונה דיווחה עובדת במגזר הציבורי כי בקשתה להתחיל לעבוד בשעה שבע בבוקר, כדי לשוב יותר מוקדם הביתה, סורבה בטענה כי על פי הוראות התקשי"ר היא יכולה להתחיל בשבע וחצי בלבד, והקדמת העבודה תהיה על חשבונה. תשובה כזו אינה מאפשרת גמישות, החשובה כל כך לנשים עובדות. המשבר הזה גם חיסל כבר בתחילת השנה את מכסת ימי החופשה, בעיקר במגזר הציבורי, מכסה אותה מנצלות יותר נשים עובדות עליהן גם נטל המשפחה. במקביל מוכיחים הנתונים כי מבין היוצאים לחל"ת הוצאו יותר נשים, והמספר עומד כבר על 60%.

"מחקרים רבים שבדקו עבודה בזמן משבר הוכיחו שנשים נפגעות יותר", אמרה פרופ' רונית קרק, מייסדת מסלול מגדר בשטח באוניברסיטת בר אילן. "לא מדובר בניסיון מכוון לפגוע, אלא בפעולה אוטומטית ומהירה, שלא לוקחת חשיבה מגדרית בחשבון. אם מישהו היה חושב על הצרכים השונים של נשים וגברים עובדים - תהליכי קבלת ההחלטות היו שונים".

לאחרונה ניסחה קרק, יחד עם מיכל מטס ליטמנוביץ', מנכ"לית עבודה שווה לקידום שוויון במקומות עבודה, מסמך המלצות וכיווני פעולה שמטרתו להעלות מודעות לחשיבות הבנת הצרכים השונים בתוך הארגונים, גם בזמן משבר. המסמך הוגדר בשם התו השווה, על משקל התו הירוק והסגול.

התו השווה כולל מספר המלצות מרכזיות. בנושא העסקה, חל"ת ופיטורים ההצעה היא לשמור ככל האפשר על יחס זהה לנשים וגברים (או ביחס לייצוג הקיים בארגון) כדי למנוע פיטורים לא שווים, ומתוך הבנת שוק העבודה הנוכחי בו קיימים תחומים בהם יש רוב גברי לעומת רוב נשי - יש לפעול למניעת פגיעה על בסיס מקצועות ודרגים שונים שמובחנים מגדרית. במהלך הפחתות שכר והרעות התנאים, שוב יש לבדוק האם הם נעשים באופן שויוני כמו גם תהליכי הקצאת משאבים כמו ציוד, מחשוב ונסיעות.

דרך חשובה להימנע מפגיעה בשויון בתוך הארגון היא הקפדת יתר על ייצוג שווה במהלך גיוסים חדשים וקידומים, וכן בגיוס כוח האדם להכשרות חדשות היוצרות מיומנויות חדשות. "לאחרונה הודיעה חברת חשמל שהיא מגייסת נשים דווקא לתפקידי ליבה, שהיה בהם רוב גברי מוחלט", אמרה קרק. "הנושא הזה חשוב במיוחד היום, שוב כדי לאפשר לנשים שנפגעות במשבר יותר - להשתלב מהר יותר בתפקידים טובים ומרכזיים מהן הודרו בעבר".

על רקע אותה החלטה אומללה לאיוש ועדות המל"ל, חשוב הן בתוך משבר והן אחריו לוודא שנשים וגברים מקבלים ייצוג הולם בתהליכי קבלת החלטות, בהבעת עמדות על המצב ובחשיבה על התארגנות מחדש. "קדמו שיח בו יש אפשרות לנשים וגברים להביע דעות וקולות שונים בהליכי קבלת החלטות, ביחס למשבר ולהתארגנות החזרה לשגרה", אמרה מטס ליטמנוביץ'. "דאגו בכלל אמצעי התקשורת הפנימית והחצונית שנשים יקבלו נראות משמעותית כדי שיהוו מודלים לחיקוי ללמידה מהצלחות ולהתמודדות טובה בתקופת המשבר".

אחת מתובנות הקורונה היא חשיבותה של העבודה הגמישה, שבימי שיגרה מאפשרת לנשים לעבוד מהבית, מה שמנטרל את פערי השכר הנובעים מן השעות הנוספות שנעשות היום מהמשרד. קרק ומטס ליטמנוביץ מייעצות לארגונים לשמר את אפשרויות העבודה מרחוק, בין היתר על ידי יצירת הערכה ארגונית מבוססת תפוקות ותרומה, ולא מבוססת שעות עבודה.

המלצה אחרונה לקבלת התו השווה כוללת מדיניות בדיקה של כל שרשרת הערך. "שימו לב אם יש פגיעה מיוחדת בנשים בקרב הלקוחות והספקיות של הארגון ובשרשרת הערך, וראו כיצד ניתן לסייע ולתת להן הזדמנויות עסקיות ותעסוקה. חשיבה מגדרית לא מתחילה ונגמרת בקרב העובדים אלא מתרחבת גם לתחומים אחרי בהם נוגע הארגון. בדקו אם אפשר ליצור שויון מגדרי גם בתחום הרכש והאספקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב