נתניהו ומסיבת הסיום של הקורונה: המגפה בוטלה עוד לפני הקמת ממשלת החירום

רגע לפני שכחול לבן אמורה לחבור אל הליכוד לממשלת חירום, נתניהו דאג להבהיר לציבור שהוא ורק הוא ניצח עבור עם ישראל את הווירוס, בידיים חשופות ■ גם משרד הבריאות מתאים את הנגיף לאינטרסים של ראש הממשלה

חגי עמית
חגי עמית
בנימין נתניהו מציג את אסטרטגיית היציאה ממשבר הקורונה
צילום: חיים צח / לעמ
חגי עמית
חגי עמית

שמחת חגיגות הניצחון על נגיף הקורונה שהוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש (שני), תוזמנה היטב.

רגע לפני שכחול לבן אמורה לחבור אל הליכוד ותמונות האחדות מציפות את אמצעי התקשורת, נתניהו דאג להבהיר לציבור היטב מי הוא האיש שניצח עבור עם ישראל את הווירוס לבדו בידיים חשופות - תוך שהוא מוודא שגנץ והשרים החדשים בממשלה ממפלגת כחול לבן לא יזכו להיות חלק מהחגיגה.

אותו היגיון פוליטי עמד גם מאחורי ההשקה המעודכנת של תוכניות הסיוע. אמנם אין עדיין מתווה מסודר בנוגע לתוכנית, שמסתכמת ב-6 מיליארד שקל שאמורים להיות מופנים למעסיקים במשק - לצורך עידוד החזרת העובדים לתעסוקה; ומלבד זאת, עדיין לא הוכרע כיצד ייעשה שימוש בתקציב הנוסף בגובה 15 מיליארד שקל שהובטח לטיפול במשבר - אבל נתניהו וידא כי שרי כחול לבן כבר לא יהיו אלו שיחלקו לציבור את הכסף.

נתניהו שולט גם במשרד הבריאות

מגפת הקורונה בוטלה על ידי נתניהו עוד לפני שקמה ממשלת החירום הלאומית שנועדה להילחם בה. ההקשר הפוליטי של קבלת ההחלטות בולט עוד יותר כשמתוודעים לכך שבניגוד לקרבות עקובי הדם שנערכו לאורך כל החודש האחרון בין נציגי משרד האוצר בהובלת מנכ"ל המשרד, שי באב"ד, לבין נציגי משרד הבריאות בהובלת משה בר סימן-טוב – הדיון הממשלתי הארוך ביום שני התנהל באווירה נינוחה ללא ויכוחים.

קשה לתפוס זאת, אבל אחרי חודש של עימותים בלתי פוסקים בנוגע לסגירת המשק - לא היה הבדל רב בין ההצעות שהניחו על שולחן הממשלה משרד האוצר, משרד הבריאות והמל"ל בנוגע לאסטרטגיית היציאה מהמשבר.

דואג לעצמו, יו"ר כחול לבן, בני גנץצילום: תומר אפלבאום

הגמישות שביטא משרד הבריאות בסוגייה זו מפתיעה לנוכח העובדה שבכירי המשרד ממשיכים להחזיק בעמדה שקיים סיכוי נמוך בלבד שלא יהיה גל שני של המגפה. עם זאת, בהתחשב בתיאום המלא בו פעלו בר סימן טוב וראש הממשלה לאורך כל תקופת המגפה – אי אפשר שלא להסיק מכך כי רצונו של נתניהו הוא שנעשה – בגיבוי משרד הבריאות.

מדדי קורונה מותאמים לנתניהו

בתוך השמחה על פתיחת המשק, לא התקיים בין הגורמים שעסקו בנושא ויכוח ער בנוגע למדדים שיהוו תמרור אזהרה המחייב הערכת מצב מחודשת. המדדים שהציג נתניהו – קובעים כי הערכה כזו תתבצע בתסריט בו מספר החולים הקשים עולה על 250, קצב ההדבקה עומד על הכפלה כל עשרה ימים ומספר החולים החדשים ביום - שאינם מתוך מוקדי ההתפרצות - גבוה מ-100.

100 חולים חדשים אינו מספר גבוה. לפני שבועיים עוד נרשמו בישראל מעל 350 חולים חדשים ביום. לפני חודש היה מדובר על יותר מ-700. הגדרת המדדים הקשוחה הזו מאפשרת לנתניהו להכניס את המשק בחזרה לסגר במהירות במקרה של התעוררות זמנית של הנגיף. היא מהווה שוט שראש הממשלה מחזיק בידו מעל מערכת המשפט והרשות המחוקקת שניתן להניפו בקלות. אפילו בתסריט של מערכת בחירות נוספת נתניהו מחזיק בידיו בזכות המדדים האלו בכוח עצום על המשק.

שיפור עמדות בחסות בג"ץ

הדיון בבג"צ מוקרן בגן הוורדים בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

חגיגות הניצחון של נתניהו אמש היו גם חלק מהמשא ומתן שעדיין לא הסתיים בין הליכוד לבין כחול לבן. בשילוב עם ההסתייגות של בג"ץ מחלק מהסעיפים בהסכם הקואליציוני בין המפלגות - הם יאפשרו לנתניהו לשפר עמדות מול השותפה העתידית שלו לממשלה.

כך, בעדכון שהוציאו היום ראש הממשלה, הליכוד וכחול לבן הם כבר הודיעו כי החוק הנורווגי המדלג ממנו מסתייג בג"ץ, לא יהיה תנאי להשבעת הממשלה. חוק זה נועד לאפשר למפלגת כחול לבן להתגבר על הבעיה שיצר הפיצול שלהם מיש עתיד. הוא אמור לאפשר לשרי מפלגת כחול לבן להתפטר מהכנסת ולהכניס במקומם למשכן את חבריהם מקצה הרשימה גם במקרים שבהם אותם חברים ממוקמים ברשימה אחרי חברי יש עתיד.

כחול לבן חוששת מביטול החוק הזה לאור זאת שריבוי השרים שהיא אמורה למנות במסגרת ההסכם הקואליציוני צפוי להביא לכך שהיא סובלת ממחסור בח"כים שיתפקדו בכנסת. בעולם של פוליטיקאים צנועים הרואים את טובת הציבור הרחב - דרישת בג"ץ היתה יכולה להביא לכך שהשותפים הקואליציוניים יצמצמו את גודל הממשלה המנופחת ויחסכו לציבור את מימון משכורת חלק מהשרים.

במקום זאת, בליכוד הציעו שהבעיה תיפתר באמצעות הפחתת מספר שרי הממשלה מטעם כחול לבן והכנסת שרים נוספים מגוש הליכוד במקומם. הרעיון בליכוד הוא שכחול לבן תקבל את משרד הבריאות - שלא אמור להגיע לידיה לפי ההסכם הנוכחי - בתמורה לשלושה תיקים אחרים בממשלה. לפי רעיון זה הפריטטיות המפורסמת תבוטל. כדי לפצות את כחול לבן על הנחיתות המספרית בממשלה וביטול החלוקה השוויונית של השרים – אמורה להינתן לכחול לבן זכות וטו בהחלטות ממשלה. ספק אם זכות וטו כזו תכסה על כך שכחול לבן תהפוך למיעוט בממשלה של גוש הימין.

הליכוד וכחול לבן גם הודיעו כי יוצאו מחוק יסוד הממשלה הסעיפים שנועדו לבטח את גנץ מתסריט בו נתניהו בוחר להפיל את הממשלה טרם הרוטציה. אותם סעיפים קובעים: "ראש ממשלה וראש הממשלה החלופי לא יוכלו לעמוד בראש ממשלה שתכהן כתוצאה מהבעת אי אמון בממשלה. פיזור הכנסת בחוק במהלך השנה וחצי הראשונות יביא לכניסה לתפקיד של ראש הממשלה החלופי".

גם הסעיף שנועד לשלב את המפלגות החרדיות ובראשן אריה דרעי - בהתחייבות של נתניהו כלפי גנץ, וקובע: "יינתנו ערבויות ובטחונות מירביים של כל הסיעות החברות בקואליציה לקיום ההסכם הקואליציוני" הוצא החוצה.

על רקע זה ניתן לומר כי החגיגה של יום שני היתה סופו של תהליך בן חודשיים האחרונים במסגרתו הטלטלה הפוליטית והטלטלה הכלכלית בישראל השתלבו זה בזה. המשק הישראלי עבר תהליך במסגרתו הוא הוכנס לסגר ימים ספורים לאחר הבחירות וטרם תחילת משפטו של נתניהו - ויוצא ממנו ימים ספורים לפני שנתניהו מקים ממשלת אחדות עם שותף קואליציוני מוחלש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"