התאחדות הסטודנטים: 45% מהסטודנטים העובדים הוצאו לחל"ת במשבר הקורונה

דיון סוער בוועדת הכספים העלה טענות על קטסטרופה כלכלית מצד התאחדות הסטודנטים - בעוד מוסדות הלימוד והאוצר טוענים כי אין התנפלות על קרנות הסיוע ■ הנושא המרכזי שנבחן: הקלות בתשלום למעונות או לבעלי דירות בתקופה שבה אין עבודה

סטודנטים באוניברסיטת תל אביב. למצולמים אין קשר לכתבה
סטודנטים באוניברסיטת תל אביב. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מגד גוזני

בדיון שנערך היום (א') בוועדת הכספים של הכנסת לעניין מערכת ההשכלה הגבוהה ושכר הלימוד בשל התפשטות נגיף הקורונה, התריעה התאחדות הסטודנטים מפני נשירה של מי שהגיע מרקע סוציו-אקונומי נמוך. על פי הנתונים שהציגה ההתאחדות, יותר מ-50% מהסטודנטים ייאלצו להסתייע כלכלית בהוריהם כדי לשלם את שכר הלימוד והמחיה.

שלומי יחיאב, יו"ר התאחדות הסטודנטים, צייר תמונה קשה. לדבריו, רבים מהסטודנטים עובדים כמלצרים או דיילי קרקע או אוויר, ולכן עדיין מושבתים. "מדובר על 200-150 אלף סטודנטים, שהיו הראשונים שפוטרו והאחרונים שיחזרו. מחציתם אינם זכאים לדמי אבטלה. מכיוון שעוד חודש וחצי תגיע תקופת המבחנים, שוב לא ניתן יהיה לעבוד ותקופת האבטלה תתרחב", הוא אמר.

יחיאב הציע לפעול למען הגדלת קרנות הסיוע ולעזור בתשלום למעונות וכן בשכר הדירה. עבור סיוע לסטודנטים בני פחות מ-20 - רובם חרדים וערבים, שאינם זכאים לדמי אבטלה, נדרש מענק.

רון רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה, סתר את דברי יו"ר ההתאחדות. לדבריו, כל האוניברסיטאות שהמעונות ברשותן, הגיעו להסכמים על יציאה או הקפאת תשלום וכל מוסד הקים קרן סיוע לסטודנטים. "כמובן לא בסכומים שאולי צריכים ולא בהיקף שצריכים, אבל הקרנות הוקמו", אמר רובין. לדבריו, אף שהקרן של האוניברסיטה מציעה יותר מ-2 מיליון שקל והפרסום הנרחב בעניין הסיוע האפשרי, רק כמה מאות סטודנטים הגישו בקשות סיוע.

גם מנכ"לית המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג), מיכל נוימן, טענה כי לא מוכרים "מקרים של קטסטרופות בתוך 300 אלף הסטודנטים. הדרישה להורדת שכר הלימוד אינה רלוונטית כי הסטודנטים מקבלים את כל תוכנית הלימודים באופן מלא. המוסדות השקיעו הרבה כספים במעבר ללמידה דיגיטלית. אין כאן חיסכון עבורם".

דובר משרד האוצר אמר בדיון כי בימים הקרובים תותר הגעה פיזית של חלק מהסטודנטים למוסדות הלימוד - מה שיסייע למנוע נשירה בשל הקושי ללמוד באמצעות הזום. עוד אמר נציג האוצר כי מתקיים מעקב כדי לתת מענה לאוכלוסיית הסטודנטים שעלולה להיות במצוקה. "הסטודנטים הם נכס אסטרטגי למדינה, וננהג בהם כך. אך עדיין לא הצלחנו לזקק עם המוסדות וההתאחדות איפה החורים ומהם הכלים הרלוונטיים להפעלה", אמר נציג האוצר.

מלצרית בבית קפה (למצולמת אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: עופר וקנין

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר כי ניכרת השקעה רבה מצד המשפחה בחברה הערבית כדי לסייע, הן לעניין שכר הלימוד ולעניין שכר הדירה. לדבריו, "על המדינה לעשות הכל כדי שהסכם השכירות במעונות הסטודנטים ייפתר והסטודנטים לא ייפגעו. יש בעיה עם דיור פרטי. שם המדינה צריכה לתת מענק".

ח"כ ניר ברקת (הליכוד) ציין כי לא שמע מתווה ממשרד האוצר שמתייחס לאתגר הגדול של הסטודנטים בתקופה זו, הן בתחום השכירות והן בתחום ההכנסה.

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) סיכם: "נבקש מהאוצר לגבש קרן הלוואות לסטודנטים, שבה גרייס של לפחות חצי שנה, עם פרישה ארוכת טווח על שכר הדירה, במקביל לקרן מענים לאוכלוסיות חלשות יותר, שגם ההלוואות לא יכולות לסייע להן. נבקש גיבוש פתרון רוחבי לנושא מעונות הסטודנטים, גם במעורבות המועצה להשכלה גבוה, אחרי שיח גם עם הזכיינים. אלה תקופות שכולם באים בשיג ושיח, גם הממשלה. צריך להביא את המוסדות והזכיינים לשולחן אחד, כדי להביא פתרון רוחבי. עד יום שלישי, אנא הביאו זאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?