הממשלה האריכה את השימוש במעקבי שב"כ בשבוע נוסף

בג"ץ הורה למדינה למצוא חלופה לשימוש בטכנולוגיות המעקב של השב"כ או לאפשר זאת רק תחת חוק ■ בהיעדר חלופה, ועדת המשנה לענייני מודיעין תתכנס ביום חמישי כדי לחוקק חוק שיסדיר את השימוש בשב"כ

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
אנשים עם מסכות בחיפה. למצולמים אין קשר לנאמר
אנשים עם מסכות בחיפה. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: תומר אפלבאום
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

הממשלה האריכה הערב (שלישי) בשבוע נוסף את השימוש בשב"כ כדי לסייע למשרד הבריאות לעקוב אחר אזרחים ישראלים חולי קורונה וכאלה שבאו במגע איתם. זאת לאחר שבג"ץ קבע אתמול כי יש לממשלה שתי אפשרויות: למצוא חלופה לטכנולוגיות של השב"כ, ובהיעדר חלופה כזאת - להתחיל בהליך של חקיקה כדי להסדיר זאת.

ההארכה אושרה לאחר שהוועדה שדנה בהסמכת השב"כ לא הספיקה לבצע אף אחת משתי האפשרויות שהוצבו בפניה, ותוקפה של ההחלטה יפוג ב-30 באפריל. ועדת המשנה לענייני מודיעין תתכנס לשם כך ביום חמישי ב-8 בבוקר, כדי להתחיל את הליך החקיקה. הדיון ישודר באתר הכנסת.

כבר לפני חודש, בדיון שבו התקבלה ההחלטה להסמיך את השב"כ לעקוב אחרי אזרחים ישראלים, דרש בתום הדיון יו"ר הוועדה, ח"כ גבי אשכנזי, מהממשלה למצוא חלופות לשימוש בשב"כ או להגיש לוועדה עבודת מטה שמסבירה מדוע אין חלופה ראויה אחרת. אולם נראה שהממשלה השקיעה את כל כוחה כדי להשאיר את השב"כ בתור האפשרות היחידה למעקב, ואף להרחיב את היקף הפעילות של הארגון.

אתמול התכנסה הוועדה ובמהלך הפגישה הוצג בפני חברי הוועדה מסמך של המל"ל, שבו החלופות המוצעות. לדברי גורמים ששוחחו עם TheMarker, במסמך החלופות שהובא בפני הוועדה לא הושקעה עבודת מטה מעמיקה והוא בעיקר הוביל לכך שאין חלופה אזרחית ראויה לטכנולוגיה של השב"כ, מלבד המערכת לאיסוף נתונים ודירוג פוטנציאל הדבקה שאותה פיתחה חברת הסייבר ההתקפי NSO.

רוח הדברים שהציג השר יובל שטייניץ, שעומד בראש צוות שרים שהוקם כדי לבחון את מנגנון המעקב של השב"כ, היא שבממשלה לא רק מרוצים מהשימוש בארגון אלא אף מעוניינים להרחיב את הסמכויות שלו לבצע משימות נוספות, בהן איתור מוקדי הדבקה ואיכון של כל האזרחים שנחשפו לחולה קורונה באזור. אחת הטענות המרכזיות שהשמיע שטייניץ היא שיש מיליון ישראלים עם טלפון כשר, כלומר, חרדים שלא מחזיקים בסמארטפון - ולכן החלופה של אפליקציה ייעודית נפסלת.

הגורמים שנחשפו להתנהלות הוועדה ציינו כי לא ברור להם מדוע דווקא הישיבה שדנה בחלופות היתה חסויה, אחרי שבחודש האחרון הוועדה התכנסה לעיני המצלמות, למעט שני דיונים שבהם הוצגו חומרים חסויים של השב"כ. אם אכן הוצגו בה חלופות אזרחיות ולא טכנולוגיות של השירות שאמורות להישאר חסויות - מדוע אחרי חודש של שקיפות מול הציבור היא התכנסה בחשאי?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"