משרד הבריאות: פחות בדיקות למחלימים, חלק ימתינו יותר עד השחרור

בעקבות ניתוח בדיקות, המדיניות החדשה תתמקד בהפחתת מספר הבדיקות למחלימים לטובת בדיקות לאיתור חולי קורונה חדשים ■ המטרה: לייעל את השימוש הבדיקות ולשים דגש רב יותר על זיהוי מקורות ההדבקה ומעקב אחר שרשראות ההדבקה - צעדים קריטיים ליציאה מהסגר

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמדה לביצוע בדיקות קורונה ביפו, בשבוע שעבר
עמדה לביצוע בדיקות קורונה ביפו, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד
שגיא כהן
שגיא כהן

משרד הבריאות ממליץ על מדיניות חדשה לביצוע בדיקות החלמה - בדיקות שנועדו לבדוק אם חולה קורונה כבר הבריא. המדיניות החדשה אמורה להבטיח פחות בזבוז של בדיקות בקרב מחלימים, כדי להפנות יותר בדיקות לצורך גילוי חולים חדשים. עם זאת, היא עלולה להביא לכך שחולים מאומתים מסוימים ייאלצו להמתין זמן ממושך יותר עד שיוכלו להיבדק ולהשתחרר מהבידוד שנכפה עליהם.

לפי הנחיות משרד הבריאות, כדי להכריז על אדם כמי שהחלים מקורונה נדרשות שתי בדיקות שליליות בהפרש של 24 שעות זו מזו. אך כפי שפורסם בשבוע שעבר ב-TheMarker, נוצר מצב שחלק ניכר מהבדיקות היומיות בישראל מוקדש למחלימים. למעשה, אחוז הבדיקות שהוקצה להחלמה עלה באופן מעריכי בחודשיים האחרונים והגיע לכ-16% מסך הבדיקות.

היום פירסם משרד הבריאות דו"ח אפידמיולוגי בנושא בדיקות החלמה שהוכן על ידי האגף לאפידמיולוגיה בסיוע חיילי יחידה 8200. לפי הדו"ח, מאחר שכל חולה מאומת נדרש לקבל שתי תוצאות שליליות עוקבות, ניצול מרבי של משאבי הבדיקות מושג כמובן כאשר כל חולה מבצע שתי בדיקות החלמה בלבד. אך בפועל, ל-44.5% מהחולים ביצעו 3 בדיקות החלמה או יותר. יותר מ-12% ביצעו 6 בדיקות החלמה או יותר. "קיים דיגום יתר משמעותי של בדיקות החלמה בישראל ביחס למצב הרצוי", נכתב בדו"ח.

"בזבוז של בדיקות"

המשמעות היא "בזבוז" של בדיקות, מצרך יקר-ערך, על חולים מאומתים, בדיקות שבמקום זאת היו יכולות לסייע באיתור חולים חדשים באוכלוסייה: איתור חולים חדשים וזיהוי שרשרת ההדבקה הם קריטיים ליציאה מהסגר.

בדיקות קורונה במחנה הפליטים ואוול בלבנון, היוםצילום: AFP

במשרד הבריאות ערכו ניתוח של הנתונים שהצטברו עד כה, על מנת לאפיין את משך הזמן המיטבי שיש להמתין מהאבחון ועד נטילת בדיקות ההחלמה, במטרה למקסם את הסיכוי לקבל שתי תוצאות שליליות ברצף ולא להזדקק לבדיקות החלמה נוספות.

לפי הדו"ח, הנתונים תומכים בהארכת משך ההמתנה שבין האבחון לבין ביצוע בדיקת ההחלמה הראשונה, וכן בהארכת משך הזמן שבין ביצוע בדיקת ההחלמה הראשונה לבין השנייה. "המסקנה היא שיש להמתין 11 יום לפחות בין בדיקת האבחון לבין בדיקת ההחלמה הראשונה בכדי לקבל 50% סיכוי לפחות לתוצאה שלילית, ויש להמתין 4 ימים נוספים לפחות בין הבדיקה השלילית הראשונה לבין בדיקת ההחלמה העוקבת בכדי לקבל 50% סיכוי לפחות לתוצאה שלילית שנייה ברצף". מחברי הדו"ח מסכמים: "הגדלת פרקי הזמן שבין האבחון לבין בדיקת ההחלמה הראשונה ולבין בדיקת ההחלמה השנייה תביא לשימוש מושכל יותר במשאב הלאומי של הבדיקות".

בתוך כך, משרד הבריאות גם הודיע היום שכמות הבדיקות היומיות בימים האחרונים ירדה שוב אל מתחת ל-10 אלף – אך הסיבה לכך היא שפחות אזרחים פונים לבצע בדיקות קורונה. "קיבולת המעבדות לבדיקות קורונה עלתה לכדי 15,000 בדיקות ליום", נמסר. במשרד אמרו כי ישנה ירידה במספר האנשים בעלי תסמינים של מחלת הקורונה שמבקשים להיבדק - וכפועל יוצא מכך ישנו מספר נמוך יותר של אנשים שמגיעים לבדיקות. לפיכך, כעת במשרד נערכים לביצוע סקרים יזומים באזורי סיכון ולא להסתפק בפניות של אזרחים.

  • בתאריך 25/4 בוצעו 9,031 בדיקות ונמצאו 160 חיוביים לנגיף.
  • בתאריך 26/4 בוצעו 8,393 בדיקות ונמצאו 88 חיוביים לנגיף.
  • בתאריך 27/4 בוצעו 9,546 בדיקות ונמצאו 110 חיוביים לנגיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"