קרן ההלוואות בערבות מדינה: רק 60% מהעסקים הקטנים יקבלו אשראי

הפיקוח על הבנקים: "ישנם ענפים בסיכון, עבורם ערבות של 15% לא תספיק. זה נמוך מאוד בהשוואה בינלאומית" ■ הריבית על המשכנתאות הצמודות עלתה בממוצע ב-0.6% ■ באפריל נמשך הגידול בהעמדת משכנתאות אך בקצב נמוך יותר לעומת מארס

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
הפגנת עצמאים שהכנסתם נפגעה
הפגנת עצמאים שהכנסתם נפגעהצילום: אוהד צויגנברג
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

הפיקוח על הבנקים הציג הבוקר (א') במהלך דיון בוועדת הכספים של הכנסת, נתונים עדכניים על מתן האשראי במהלך תקופת משבר הקורונה.

לקרן לעסקים קטנים בערבות חלקית של המדינה (כ-15%) שהחלה לפעול בתחילת החודש, הוגשו עד כה 46,700 בקשות לקבלת אשראי בהיקף כספי כולל של כ-30 מיליארד שקל. כ-12 אלף בקשות נבדקו וכ-9,000 אושרו, בהיקף כספי של כ-3.8 מיליארד שקל.

"הקרנות של הממשלה קריטיות על רקע הסיכון שעלה מאוד בהעמדת אשראי לעסקים", ציינו בפיקוח על הבנקים. "לאחר טיפול בחלק מהבקשות שהוגשו במסגרת הקרנות, נראה כי שיעור הלקוחות שיקבלו אישור לאשראי יעמוד על 50%-60%. ישנם ענפים בסיכון ואי ודאות גבוהה - שלהם ערבות של 15% לא תספיק. זה נמוך מאוד בהשוואה בינלאומית".

"אין צורך בהתערבות מדינה"

מנתונים נוספים שהציג הפיקוח על הבנקים, עולה כי מתחילת מארס ועד 19 באפריל 2020 דחתה המערכת הבנקאית תשלומי הלוואות של כ-360 אלף הלוואות, בהיקף כספי של כ-4.7 מיליארד שקל. מהם נדחו תשלומים לכ-85 אלף הלוואות לעסקים קטנים וכ-270 אלף הלוואות למשקי בית.

"מהנתונים עד כה עולה שככלל לא חלה עלייה בריביות הממוצעות על ההלוואות לעסקים קטנים ולמשקי בית, למעט המשכנתאות הצמודות, בהן הריבית עלתה בממוצע ב-0.6%", ציינו בפיקוח, שם מעריכים שהריבית תשוב ותרד בקרוב, על רקע צעדים בהם נקט בנק ישראל (הורדת ריבית, התערבות בשוק האג"ח, והפחתת דרישות ההון על משכנתאות).

"הנתונים מראים שאין צורך בהתערבות של המדינה במדיניות דחיית החזרי אשראי והעמדת אשראי על ידי המערכת הבנקאית. התערבות כזו תפגע ביכולת לנהל מדיניות זו בצורה מושכלת ובהתאם למאפייני הלווה וההלוואה, ועלולה לסכן את פיקדונות הציבור שהם המקור להעמדת האשראי".

בחודש אפריל שבמהלכו נחגג פסח, נמשך הגידול בהעמדת משכנתאות אך בקצב נמוך יותר לעומת מארס, כך שנכון ליום חמישי האחרון הועמדו משכנתאות חדשות בהיקף של כ-7-6 מיליארד שקל. באשראי הצרכני למשקי בית חלה ירידה לצד צמצום בפעולות שיווק אקטיביות על ידי הבנקים וכן בעיקר בשל ירידה בביקוש לצריכה פרטית בכרטיסי אשראי.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?