ההנהגה הערבית דורשת להחמיר את האכיפה ולסגור מסגדים

הרמדאן, שמתחיל בסוף השבוע, מתאפיין בחגיגות ליליות וביציאת אלפים למסעדות לחגוג ולאכול, ולכן פוטנציאל התפרצות הקורונה במהלכו גדול במיוחד ■ מרבית ההנהגה הערבית קוראת להטיל סגר, והממשלה תצטרך תכריע

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אכיפה משטרתית של סגר במגזר הערבי
אכיפה משטרתית של סגר במגזר הערביצילום: אוהד צויגנברג
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

דיון מכריע צפוי להתקיים בממשלה בנוגע להגבלות על החברה הערבית במהלך החודש הקרוב - שבו חל הרמדאן, המתחיל בסוף השבוע הקרוב ומסתיים בחגיגיות בארבעת ימי עיד אל פיטר.

החודש מתאפיין בחגיגות ליליות, עם שבירת הצום מדי ערב, שבהן אלפים יוצאים למסעדות לחגוג ולאכול, ומשפחות מתכנסות לארוחות חגיגיות. לכן פוטנציאל התפרצות הקורונה במהלכו הוא גדול במיוחד.

בימים האחרונים התקיימו דיונים אינטנסיביים בין המל"ל, משרד הפנים, המשרד לבטחון פנים, והנהגת החברה הערבית – ועד ראשי הרשויות הערביות, עם נציגי הרשימה המשותפת - בנוגע להערכות לקראת הרמדאן. חמ"ל החברה הערבית במשל"ט הקורונה אף הוציא נייר עמדה משותף לקראת הדיון בממשלה.

מהדיונים עולה כי בניגוד גמור לעמדה של רבים בהנהגה החרדית, ההנהגה הערבית היא שלוחצת להכביד את הסגר ואת ההגבלות במהלך חודש הרמדאן כדי למנוע בכל מחיר התפרצות של המגיפה.

ההמלצות המסתמנות הן של הטלת סגר על כל העסקים בחברה הערבית, כדי למנוע נהירה בשעות הערב למסעדות ולמקומות הבילויים. עלו שלוש חלופות: עוצר בבתים מדי לילה; סגר על העסקים מ-19:00 עד 4:00 למחרת; או סגר על העסקים בין 18:00 ל-22:00.

ככל הנראה, לחלופת העוצר יש התנגדות גורפת, וכרגע התמיכה של מרבית ראשי ההנהגה הערבית היא להטיל סגר משבע בערב ועד לפנות בוקר למחרת. יש להדגיש כי דווקא החברה הערבית היא שתומכת בגרסה המחמירה של הסגר, ואילו המשטרה מעדיפה סגר עסקי לארבע שעות בלבד. יתכן שתתקבל פשרה של סגר משעות הערב ועד לפנות הבוקר למשך השבועיים הראשונים של הרמאדן, ולאחר מכן תשקל האפשרות של הקלת הסגר.

בכל מקרה, בתי קפה, נרגילות, דוכני רחוב יהיו סגורים במהלך הרמדאן, ומסעדות יפעלו עם שירות משלוחים בלבד. יוטל איסור על עריכת ארוחות משותפות מחוץ למשפחה הגרעינית – אבל מדובר באיסור שקשה מאד לאכיפה, מאחר שהחברה הערבית מתגוררת בחלקה בבתים בהם דירות משותפות לכל המשפחות בחמולה.

רמלה, הכנת ארוחת שבירת צום הרמדאןצילום: אילן אסייג

בנוסף, יוטל איסור מוחלט על תפילות. החברה הערבית הקדימה את דרישות משרד הבריאות בסגירת המסגדים, והדרישה עתה היא להחמיר שוב את הדרישות. לא רק שהמסגדים יישארו סגורים, אלא דרישת הנהגת החברה הערבית היא שתיאסר תפילה משותפת בשטחים פתוחים, כולל תפילה של עד 19 משתתפים. בכך שוב הנהגת החברה הערבית מפגינה אחריות ציבורית גדולה בהרבה מזו של חלקים בנהגת החברה החרדית.

קריאה לשיתוף פעולה

באופן היסטורי, ראשי החברה הערבית דורשים אכיפה מוגברת של המשטרה ביישובים הערביים – ולא רק בכניסה ליישובים, אלא גם ברחובות הראשיים בתוך היישובים. מאז ארועי אוקטובר 2000, שהביאו לקרע בין החברה הערבית לבין המשטרה, לא נראתה קריאה כזו לשיתוף פעולה עם המשטרה ביישובים הערביים.

ערב הרמדאן בכפר קאסם, ארכיוןצילום: אמיל סלמן

הנהגת החברה הערבית, בתמיכת שר הפנים אריה דרעי, מעלה גם דרישות נוספות – שנהנות מתמיכת המל"ל, אבל מהתנגדות של משרד האוצר בשל העלות התקציבית הגבוהה שלהן. הדרישות העיקריות הן מתן סיוע לרשויות הערביות לחיזוק מערכי הפיקוח העירוני שלהן.

דרישה נוספת היא חלוקה רחבה של חבילות מזון למשפחות במצוקה, במהלך כל חודש הרמדאן. ההנהגה הערבית דורשת מעמד שווה לזה של החברה החרדית, בחלוקת חבילות מזון למשפחות הנצורות בבתים, אף שבניגוד לבני ברק וליישובים החרדיים כמעט לא הוטלו הגבלות תנועה קשות בתוך היישובים הערביים.

כבר כיום פיקוד העורף מחלק מזון למשפחות רווחה, ולקשישים ללא עורף משפחתי, אבל הנהגת החברה הערבית טוענת שצריך להרחיב את ההגדרה ולחלק חבילות מזון לכל המשפחות עם חולים מבודדים, ובכלל למגזרים שלמים בחברה הערבית שנמצאת במצוקה. ספציפית מועלית דרישה לחלוקת מזון למרבית המשפחות הבדואיות בפזורה בנגב. המל"ל תומך בכך, בין השאר גם מסיבות ביטחוניות (עצירת ההשפעה של התנועה האסלאמית בדרום), משרד האוצר מתנגד לחלוקת סלי מזון למי שאינם מוגדרים משפחות רווחה.

החברה הערבית דורשת גם תקציבי הסברה מיוחדים, שיאפשרו למנהיגי החברה – מנהלי מתנ"סים, מנהלי בתי ספר, אימאמים במסגדים, ועוד – להסביר את כללי ההתנהגות במהלך חודש הרמדאן, ולשכנע את האוכלוסייה לא לצאת לחגוג. ההערכה היא שסך הדרישות, בעיקר חלוקת סלי המזון, עשויים להגיע לעלות של 300 מיליון שקל, ולכך האוצר כמובן מתנגד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה