"כל בעל חנות צריך להעסיק היום יועץ משפטי שיגיד לו מה מותר ומה אסור"

יומיים אחרי ההקלות בסגר, רבים מבעלי החנויות העדיפו להשאירן סגורות ■ בעלי עסקים שחזרו לשגרה מספרים על הפסדים קשים, מחסור בעובדים ובלבול לגבי המשך הפעילות ■ "אין טעם לפתוח את החנויות רק בשביל ששוב יהיה סגר ביום העצמאות"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
אשה עם מסכה קונה ברשת מקס סטוק, תל אביב
אשה עם מסכה קונה ברשת מקס סטוק, תל אביבצילום: עופר וקנין
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

יומיים אחרי שהממשלה אישרה הקלות בסגר, שלפיהן בעלי עסקים בתחומים מסויימים רשאים לפתוח את חנויותיהם, הבלגן חוגג: בעלי עסקים מוצאים את עצמם מתמודדים עם הנחיות סותרות היוצאות ממשרדי הממשלה, פקחים שפועלים בניגוד לתקנות החדשות וירידה במספר הקונים — שמעמידה בסימן שאלה גדול את הכדאיות לפתוח את העסק.

"מאז מוצאי שבת אנחנו קורסים תחת כמות הפניות של בעלי עסקים, שלא מבינים אם מותר להם לפתוח, מה הם צריכים לעשות ועוד. התקשורת, משרד הבריאות והמשטרה — כל אחד מוציא את המסרים שלו שסותרים את האחר, כך שיש הרבה בלבול ובלגן", אומרת עו"ד קרן חן סופר, יועצת משפטית באיגוד לשכות המסחר. היא מסבירה כי "'התו הסגול', למשל, המאפשר להעסיק יותר מ–30% מכוח האדם, כולל חובות מסוימות. לעומת זאת, תקנות על הגבלת פעילות, שמאפשרות לחלק מבעלי העסקים לפתוח, כוללות חובות אחרות — רובן אינן חופפות — ובעלי העסקים לא יודעים איזה מהתקנות חלות עליהם".

"יד ימין לא יודעת מה קורה עם יד שמאל", אומר מ', בעלי חנות לאביזרים לבית במרכז. "ביום ראשון אמרו שצריך למדוד חום לכל מי שנכנס לחנות ולכתוב את השמות שלהם, אחרי זה כבר התחיל דיבור על כך שאולי לא צריך לעשות זאת, אבל במשרד הבריאות לא נתנו לכך תשובות — ורק אתמול הודיעו במשרד הבריאות שאין בכך צורך. ובכל זאת, בצהריים הגיע אליי פקח לחנות בטענה שאני לא מיישם את התקנות. זה כמובן הוביל לשרשרת של טלפונים עם עורכי דין וכדומה. כל בעל חנות קטן צריך להעסיק היום יועץ משפטי כדי שיגיד לו מה מותר ומה אסור".

לפתוח או לחכות?

לפי התקנות החדשות שאושרו בראשון בבוקר, יוכלו להיפתח ברחובות חנויות מחשבים, תקשורת, כלי בית, שטיחים, מוצרי חשמל, ספורט, מוזיקה, מכבסות, מתפרות וסנדלריות. בעלי חנויות אופנה, הנעלה וצעצועים התרעמו על כך שנשארו מחוץ להקלות, אך גם בקרב אלה שכן רשאים לפתוח את הרשתות שבבעלותם טוענים שהם מפסידים כסף על כל רגע שבו החנויות פתוחות, וחלקם אף בחרו להשאיר אותן סגורות.

שוק הפשפשים ביפו, בימי קורונהצילום: תומר אפלבאום

"אנחנו עושים פיילוט והיום נפתח 22 חנויות שלנו הממוקמות ברחובות ובמרכזים מסחריים פתוחים", אומר גדעון מוליוב, המחזיק בין היתר ברשת מגה ספורט. "חלק מהחנויות שלנו ברחובות לא ייפתחו כי אנחנו רוצים לראות איך זה יעבוד ולוודא שאנחנו לא נכנסים להפסדים עמוקים אף יותר", הוא מוסיף.

לדבריו, "נעשה הכל בצורה מדודה. נחזיר עובדים מחל"ת במשורה, כאשר יהיו רק שני עובדים בכל משמרת, ונפעיל רק כמות מצומצמת של חנויות — ועדיין אנחנו הולכים להפסיד כסף בעבודה במתכונת הזאת מכיוון שיהיו פחות קונים, ואת דמי השכירות, הניהול והארנונה צריך לשלם. אני פותח כי אנחנו מוכרים מוצרים שאנשים צריכים כדי לעשות ספורט בבית וכי גם אם אני מחזיר מחל"ת אפילו 50 עובדים מתוך אלפי עובדי הקבוצה — זה עדיף מכלום".

ברשת צומת ספרים, שלפי תקנות הממשלה יכולה לפתוח את סניפיה ברחובות, בחרו להשאירם סגורים לעת עתה. "רק ביום ראשון יעברו 30 יום מאז שהוצאנו את העובדים לחל"ת, כך שעד אז אין לנו בכלל אפשרות לפתוח", אומר אבי שומר, מבעלי צומת ספרים. "כמו כן, קיימות אי־בהירויות שצריכות להיפתר: אם מותר לי לפתוח רק את שש החנויות שאנחנו מפעילים ברחוב זה לא כלכלי עבורנו; אם אנחנו יכולים לפתוח גם את ה–40 פלוס סניפים שאנחנו מפעילים במרכזים פתוחים, ייתכן שכן נפתח וגם זה אם נבין שהממשלה הולכת לכיוון של הקלות בסגר ולא של מגבלות נוספות בהמשך. הרי אין טעם לפתוח את החנויות רק בשביל ששוב יהיה סגר של כמה ימים ביום העצמאות וביום הזיכרון לחללי צה"ל", הוא מוסיף.

באר שבע, הקניונים יישארו סגוריםצילום: אליהו הרשקוביץ

"עדיף לעבוד"

מנגד, יש הסבורים כי מוטב לפתוח את החנויות גם אם הדבר לא כלכלי: "כבר ביום ראשון פתחנו 30 חנויות של הום סנטר היום נפתח עשר נוספות", אומר אייל פישמן, מנכ"ל ומבעלי הום סנטר. לדבריו, "בינתיים אנחנו עובדים פחות שעות גם כדי לשמור על הפרדה בין משמרות של עובדים וגם כי במקרה של חלק מהעובדים שלנו עוד לא עברו 30 יום מאז שהם הוצאו לחל"ת. כמות הלקוחות בחנות היא שליש מהרגיל, והמכירות נחתכו בחצי. אני שומע על רשתות שהחליטו שלא לפתוח, אבל לדעתי עדיף לעבוד ולהתחיל להכניס כסף ולשלם לספקים, במקום להגיד שלא כדאי לפתוח. הרי כולנו נמצאים כרגע בבור, אבל עדיף לנסות למזער את הנזק, הרי אנחנו לא יודעים לאיזה מצב כלכלי נחזור ביום שאחרי".

בביג מרכזי קניות פתחו היום (ב') את מרכזי הקניות הפתוחים של הקבוצה. במשרד הבריאות אמנם אמרו ביום ראשון כי פעילות המרכזים האלה אסורה, אך בביג טוענים כי תקנות שעת חירום אינן אוסרות עליהם לפעול. "אנחנו רואים שהתנועה גדלה משבוע שעבר, אבל זה תהליך הדרגתי ועדיין יש פחות תנועה מהרגיל כי אנשים עוד לא יוצאים לקניות בשביל הכיף, אלא כדי לקנות את מה שהם צריכים ולחזור הביתה. גם לא לגמרי ברור לציבור מה פתוח ומה לא. אבל כל יום אני מקבל טלפונים מרשתות נוספות שהולכות לפתוח — מחר או בעוד כמה ימים, שכשעובדים יחזרו מחל"ת", אומר חי גאליס, מנכ"ל ביג מרכזי קניות. "מהסיבה הזאת אמרנו לשוכרים שלנו שנגבה רק לפי אחוזים ממכירות ולא שכר דירה קבוע", הוא מוסיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"