מתרבות הפגנות העצמאים: "באנו להילחם ולקחת את מה שמגיע לנו"

העצמאים מפגינים בכמה מוקדים ברחבי הארץ, בדרישה מהממשלה לקבל אחריות על המשבר ולצאת בתוכנית פיצוי על בסיס קרן מס רכוש ■ נשיא להב: "במשרד האוצר ובאגף התקציבים מובילים אותנו לקטסטרופה כלכלית שלא היתה כדוגמתה"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עצמאים
הפגנת העצמאים בירושלים, באפרילצילום: אמיל סלמן
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

הפגנות העצמאים, שהחלו בקצב של טפטוף בשבוע שעבר, הולכות ומתרבות. היום (א') נערכות הפגנות בכמה מוקדים ברחבי הארץ, בהם צומת הגומא בצפון, מול בניין הממשלה בחיפה, בחוף הצוק בתל אביב ומול משכן הכנסת בירושלים. ביום רביעי מתוכננת הפגנה גם באילת. במהלך ההפגנות קוראים העצמאים לממשלה לקבל אחריות על המשבר הכלכלי.

"ממשלת ישראל שולחת את פקידי האוצר לשקר בטלוויזיה", אמר אחד המארגנים, איש התיירות מעוז ינון. "זה משקר על דחיית תשלומי חשמל ומים, זה מספר לנו כמה ההלוואות טובות לעסקים. בינתיים 1 במאי מתקרב, מועד תשלום השכירות למאות אלפי עסקים שעומדים סגורים, ולא ברור איך נעשה את זה". העובדה שניתנו היום הקלות בסגר ומספר גדול של עסקים מקבל הרשאה לפתיחה, לא מניחה את דעתם. "יותר ויותר בעלי עסקים קוראים לא לפתוח עסקים ללא הקמת קרן מס רכוש שתפצה אותנו על החודש האחרון", אמר ינון, "למה שנשלם לעובדים שייאלצו להיכנס לבידוד במשך שבועיים? למה שוב נצטרך לשלם בקרוב, בפעם הרביעית, עבור יום שבתון לבחירות? לא ייתכן שהדברים האלה ימשיכו לצאת מכיסנו. באנו להילחם ולקחת את מה שמגיע לנו".

כזכור, משרד האוצר ורשות המסים הכריזו על תנאים משופרים לפעימה השנייה של מענק העצמאים שתינתן במאי (עד 10,500 שקל, גם לעסקים בלי מחזור של מעל מיליון שקל ועוד). כמו כן, ניתנה הקלה בארנונה ושופרו התנאים להלוואות בקרן בערבות מדינה, ואולם העצמאים טוענים כי התנהלות הממשלה גורמת לאי־ודאות ומביאה למצב שבו יהיה קשה עוד יותר לשוב ולהפעיל את העסקים כאשר המשק ישוב לפעילות מלאה.

גננות מפגינות מול משכן הכנסתצילום: אמיל סלמן

עו"ד רועי כהן, נשיא להב, יצא אף הוא במתקפה חריפה על הממשלה. "לצערי, אוזלת היד של ממשלת ישראל בתוכנית למתן סיוע לציבור העצמאים והעסקים הקטנים גורמת לנו פעם אחר פעם לסכן אלפי אנשים בהפגנות כדי לזעזע את מקבלי ההחלטות, ובראשם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. המסר שלנו לרה"מ הוא ברור וחד־משמעי: ללא תוכנית פיצוי במתכונת קרן מס רכוש על פי ירידה במחזורים, אנחנו מודיעים כי העובדים שיצאו לחל"ת לא יחזרו לעסקים, והמדינה תיאלץ לשלם למיליון מובטלים דמי אבטלה במשך חודשים ארוכים, במקום לייעד את הכסף כבר עכשיו לפיצוי על הנזקים שנגרמו לבעלי העסקים, לאפשר להם להניע מחדש את העסקים ולקלוט את מפוטרי החל"ת בחזרה.

"להב הציגה תוכנית מפורטת עם מקורות תקציביים, שממחישה כיצד ניתן, בכמה צעדים שנקטו בכל מדינות העולם, לאושש במהרה את מגזר העצמאים והעסקים הקטנים. לצערי, נציגי האוצר מתעלמים שוב מהניסיון והידע מהשטח, ופועלים על בסיס תיאוריות אקדמיות".

"התוכנית ההזויה שנרקמה במשרד האוצר משקפת את האטימות ואת חוסר ההבנה של גודל השבר במגזר העסקי. במשרד האוצר ובאגף התקציבים מובילים אותנו לקטסטרופה כלכלית שלא היתה כדוגמתה. הסירים שהבאנו היום להפגנה בירושלים, מסמלים שלאנשים לא יהיה במה להאכיל את המשפחות שלהם, כי הם יגיעו לפת לחם. אני חושש שנגיע לגרוע מכל, וממשלת ישראל צריכה להבין את זה היום ולא לנקוט בגישת הבת יענה וכשירימו את הראש - כבר לא יהיה את מי ואת מה לפצות כי מדינת ישראל תהפוך למדינת סעד, כמו לפני 70 שנה".

"הראשון להיפגע יהיה האחרון לחזור לשגרה"

מחאה נוספת של עולם התרבות, האירועים והמופעים התקיימה מול הכנסת, ובה העלתה להקת מיומנה מיצג מחאה.

יוני פיינגולד, ממובילי מטה המאבק להצלת עולם התרבות, האירועים והמופעים, אמר "זו הזעקה הקשה של התעשייה שלנו, הממשלה מדברת על אסטרטגיות יציאה וברור לכולם שענף התרבות והאירועים, שהיה הראשון להיפגע, יהיה האחרון לחזור לשגרה. הענף קרס לחלוטין, אנשים מתחילים להרגיש את קו העוני מתקרב אליהם יותר ויותר, ובממשלה ממשיכים להתעלם מהדרישה למענקי חירום שיאפשרו את הצלתם של 150 אלף עובדי ועובדות התעשייה. אנחנו קוראים לראש הממשלה: תתעורר! הקורונה הכלכלית תישאר כאן הרבה אחרי שימצאו תרופה לנגיף. חייבים למצוא פתרונות אמיתיים ולהפסיק לדבר על הלוואות וקרנות שלא באמת מצליחות לסייע לאיש".

גם נשיא לשכת יועצי המס, ירון גינדי, יצא בקריאה ישירה אל ראש הממשלה: "אדוני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הזמן שלך לשנות את תמונת המצב הכלכלית־חברתית אוזל - אתה חייב לשנות את כל אסטרטגיית הטיפול והניהול הכלכלי של המשבר הזה. המאבק הזה לא צריך להיגמר בפיצוי לפי חוק מס רכוש. קרן הפיצויים היא מאבק ארוך, עמוק ויסודי הרבה יותר, אשר לא יסתיים עד אשר תהיה פה מהפכה חוקתית שתשנה את כל שיטת ההפעלה של המדינה מול המגזר העסקי – חקיקה שתגרום לעסקים לשפר את הביצועים שלהם, תפחית מהם רגולציה וביורוקרטיה ותקנה להם שוויון חברתי וסוציאלי מלא. כל עם ישראל רואה עכשיו את התרומה שלנו לחיים כאן, ומה קרה במדינה, כשסגרו את המגזר העסקי - שממה ברחובות, אפס חיים ויותר ממיליון מובטלים.

נשיא לשכת יועצי המס, ירון גינדיצילום: ליאב פלד

"אדוני ראש הממשלה, אם תוכנית האוצר לפצות אותנו תגיע רק בסוף המשבר, כבר לא יהיה את מי לפצות, יפצו פה גוויות ולא עסקים. לממד הזמן יש חשיבות מכרעת: בכל יום שעובר המשק הישראלי מאבד עוד ועוד מנועי צמיחה ועוד ועוד עסקים, שיכלו להחזיר לעבודה מיליון מובטלים ולא יוכלו לעשות זאת יותר לעולם, כי עד שהגיע אליהם הפיצוי, הם נשארו כבר ללא כל יכולת ביצוע וייצור עסקי,וזה מתכון מסודר להרס הכלכלה שלנו.

"אדוני ראש הממשלה – מעבר למנגנוני הפיצוי לעצמאים, שצריכים להינתן להם באופן שוטף ולאורך כל תקופת המשבר, אם חפצי חיים אנו – חייבים להחזיר בהקדם האפשרי את המשק לעבודה בתוכנית סדורה, שתייצר ודאות בסיסית שהמגזר העסקי זקוק לה באופן נואש, ולעשות זאת בצורה חכמה, באופן מדורג, בשלבים - עם אבני דרך וקיבועי זמן לכל מגזר וענף, וכמובן שהמעבר בין השלבים יהיה כפוף לעמידה במדדים בריאותיים, שיהיו שקופים מראש לציבור הרחב.

"המשך הסגר ללא תןכנית יציאה כאמור, יביא לפגיעה חסרת תקדים בכלכלה הישראלית, במיוחד לאור העובדה שלעולם לא יהיה ניתן לגשר בין הפיצוי שהמדינה תיתן לעסקים לבין האובדן הכלכלי שהם יספגו במצב של חוסר תעסוקה מתמשך".

ח"כ יואב קיש (הליכוד) אמר: "המשבר הכלכלי פוגע באופן הקשה ביותר בעצמאים ובעלי העסקים הקטנים, שבניגוד לשכירים - אין להם מסגרת חל"ת ודמי אבטלה. התוכניות של משרד האוצר פשוט לא מסייעות מספיק. צריך להגדיל את מכסת הזכאים, כאשר הקריטריון היחידי לזכאות הינו הפגיעה היחסית במחזור בית העסק. מעבר להקפאת תשלומי ארנונה, יש להוסיף פתרונות בנושא תשלום השכירות של העסקים ולתמרץ מעסיקים לחזור ולהעסיק את העובדים של בית העסק. הישרדותם של העסקים הקטנים קריטית להתאוששות המשק הישראלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות