המשטרה מציגה נתוני מעקב אחרי ישראלים: כמה הפרו בידוד?

מנתונים שהציגה משטרת ישראל עולה כי בחודש האחרון 12.7% מהישראלים שנדגמו הפרו את הוראות הבידוד - חלקם סיפקו כתובת לא נכונה או מספר טלפון שגוי ■ עד כה חילקה המשטרה 254 קנסות על מפרי בידוד

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שוטרים במחסום בכניסה לרמת גן
שוטרים במחסום בכניסה לרמת גןצילום: מגד גוזני
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

המעקב עובד? במהלך שלושת השבועות האחרונים ביצעה משטרת ישראל 7,228 איכונים למכשירי הסלולר של מחויבי בידוד, ומצאה כי מתוכם 6,308 נשמעו להוראות ונשארו בבתיהם - ואילו 920 חייבי בידוד, כלומר 12.7% מהאנשים שנדגמו, הפרו לכאורה את הוראות הבידוד.

בתקופת הזמן הזאת המשטרה הגיעה לממוצע של 500 איכונים ביום, וחולקו 254 קנסות למפרי חובת בידוד. את הנתונים הציגה סנ"צ איה גורצקי, העוזרת ליועץ המשפטי למשטרה, במהלך דיון של ועדת החוץ והביטחון הזמנית של הכנסת שהתכנסה הבוקר (א') להכין לקריאה שנייה ושלישית הצעת החוק שתסמיך את המשטרה לקבל באופן מדגמי נתוני מיקום של אזרחים מחויבי בידוד - ללא צו בית משפט כפי שחוק התקשורת מחייב כיום.

גורצקי הסבירה כי את 920 מפרי הבידוד המשטרה חילקה לשישה סוגי טיפול: 43% אוכנו מחוץ לבתיהם ולאחר שנשלחה אליהם ניידת, לדבריה, אותם אנשים חזרו לציית לחובת הבידוד ולא הושת עליהם קנס או נפתח נגדם הליך פלילי; 24% מהם שהו בכתובת אחרת מזו שסיפקו למשרד הבריאות, כלומר החליטו לשנות את מיקום הבידוד שעליו הצהירו, והמשטרה איפשרה להם 24 שעות לעדכן את הכתובת; 14 אזרחים לא עשו זאת - ונקנסו ב-3,000 שקל.

12% מסרו מספר טלפון של בן משפחה אחר; 9% טענו שסיימו את חובת הבידוד ומנסים לרדת מרשימה זו מול משרד הבריאות; 8% ענו שאובחנו כחולים ולכן נמצאים באשפוז; ולבסוף, 4% הנותרים הם אזרחים שהמשטרה לא הצליחה לאתר והם מהווים לדבריה של גורצקי סכנה. את הנתונים שלהם מעבירה המשטרה לטיפול של אגף חקירות מאחר שמדובר בעבירה פלילית.

מחסום משטרה בשכונת רחביה בירושלים, החודשצילום: אוהד צויגנברג

פיקוח נוסף שמבצעת המשטרה הוא על חולי קורונה. "בעוד אוכלוסיית חייבי הבידוד יורדת מיום ליום - אוכלוסיית החולים עולה וצפויה להכפיל את עצמה. רופאים וקופות חולים חייבים לבדוק מה מקום הבידוד של חולה קורונה ולעדכן את משרד הבריאות. בסוף השבוע האחרון התחלנו בפיקוח טכנולוגי מצומצם על חולים שנמצאים בבית. קיבלנו רשימה של 3,000 חולים, ומצאנו שיש לא מעט מקרים של אי-התאמה בין הכתובת של החולה למיקום שלו בפועל", הסבירה גורצקי.

מבין רשימת החולים שנמצאים בבית נדגמו 200 חולים, מתוכם 181 שהו בביתם, בעוד 19 חולים שמכשירי הסלולר שלהם אוכנו - לא נמצאו במקום שבו התחייבו לשהות בבידוד. "אם 9.5% מהחולים שמפרים בידוד זה מספר אבסולוטי - זה אומר שלא נצליח לשטח את העקומה. מתחילת התקופה ועד היום חולקו 254 קנסות בלבד - זה מוכיח שהמוטיבציה של המשטרה היא לאכיפה ולא למתן קנסות", טענה לבסוף גורצקי.

משטרת ישראל היא אחד מתוך גופים רבים שמתוקף תקנות שעת חירום - שקבעה הממשלה באמצע מארס - מבצעים מעקב אחרי ישראלים בטענה כי השימוש בטכנולוגיות, כמו איכון מכשירים סלולריים, יאפשר פיקוח טוב יותר על אזרחים כדי למנוע את הפצת הנגיף.

על פי סדר הדין הפלילי, רק לקציני משטרה בדרגת סגן ניצב מותר לבקש משופט בית משפט שלום לבצע מעקב באמצעות נתוני סלולר לטובת חקירות, ואילו הדיון שמתקיים בימים אלה בכנסת מבקש לייתר את תהליך קבלת האישור מבית המשפט. המשטרה הוסמכה זמנית לקבל איכונים של טלפונים ניידים באמצעות פנייה לחברות הסלולר על פי רשימה של מחויבי בידוד שמגיעה ממשרד הבריאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"