הרופא גילה טעות קשה: 14 קשישים אובחנו בטעות כחולים - ואושפזו במחלקת קורונה

קשישים שרובם מונשמים כרונים נמצאו חיוביים בבדיקת סקר בבית אבות. בעקבות חשד של רופא באסותא אשדוד בוצעה בדיקה מחודשת. משרד הבריאות חוקר את המקרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית חולים אסותא אשדוד
בית חולים אסותא אשדודצילום: אילן אסייג

אירוע חמור באשדוד: 14 קשישים שנבדקו ונמצאו חיוביים לקורונה בלי תסמינים, אושפזו במחלקות קורונה בבתי החולים אסותא אשדוד, קפלן וברזילי, ורק לאחר שהתעורר חשד נבדקו שוב ונמצא כי הם בעצם שליליים. כתוצאה מכך, הקשישים נחשפו לווירוס במשך מספר ימים. כעת נמצאים הקשישים בבידוד ובמעקב, כדי לוודא שלא נדבקו בקורונה במחלקות שבהן אושפזו.

המקרה אירע בעקבות גילוי של שני מקרי קורונה במרכז הגריאטרי הגדול באשדוד, בית הדר. בעקבות הגילוי בוצעה בדיקת סקר כללית לכלל דיירי ועובדי המקום, כ-600 איש. מתוכם 14 מטופלים ועוד מספר אנשי צוות יצאו חיוביים בבדיקה, אך א-סימפטומטים. בעקבות כך הם נשלחו לבתי החולים באזור: אסותא אשדוד, קפלן וברזילי.

ד"ר טל ברושצילום: דוברות אסותא אשדוד

בית החולים שקלט את רוב הקשישים הוא אסותא אשדוד, אליו הגיעו 9 מהם, שמתוכם 6 מונשמים כרוניים, אך ללא סימפטומים של קורונה. לאחר שחשדו של מנהל המחלקה הזיהומית בבית החולים, ד"ר טל ברוש, התעורר, הוא ביצע בדיקה חוזרת של קורונה, וגילה כי הם למעשה שליליים. במייל ששלח ברוש לעמיתיו הוא מספר כי "כולם היו בריאים, בלי חום ובלי כלום. זה נראה לי משונה וחזרתי על הבדיקות והפלא ופלא הם שליליים לחלוטין. בבתי החולים האחרים (ברזילי וקפלן) - ביצעו גם בדיקות וגם שם שלילי".

לדבריו, "עכשיו אנחנו עם 14 קשישים/מונשמים כרוניים ששכבו שלושה ימים בתוך מחלקות קורונה ונמצאים בסיכון גבוה למחלה, וצריך למצוא להם פתרון כלשהו. במקביל בעוד בית אבות באשקלון נמצאו 32 קשישים חיוביים א-תסמיניים. שם עצרתי את זה וחוזרים על הבדיקות לפני שמאשפזים אותם".

המעבדה שבה בוצעו הבדיקות שהתגלתה בהן טעות היא מעבדת מכון ויצמן שהחלה לעבוד לפני שבוע עם משרד הבריאות. במשרד הבריאות אישרו את הדברים. המשרד מקיים מאז אתמול בלילה בדיקה מקיפה בנושא.

גורמים במערכת הבריאות אומרים ל-TheMarker כי אירועים של טעויות בבדיקות הם המחיר שהמערכת משלמת על הרצון לבצע סקרים המוניים גם באוכלוסיה בריאה. "אלה דברים שקורים כשעושים הרבה בדיקות. זה חלק מהסיכון שלוקחים - וזה סיכון לא פשוט", אומרים הגורמים. בעקבות האירוע יחשבו במשרד הבריאות מחדש על הנוהל של אשפוז או בידוד קשישים שנמצאו חיוביים אך א-סימפטומטים, והאם נכון לאשפז אותם במשותף עם חולי קורונה פעילים, או בבידוד מחמיר פחות.

האירוע צפוי להעלות שוב לוויכוח את ההחלטה להרחיב את מערך הבדיקות למכוני מחקר, אוניברסיטאות וגופים אקדמיים. לאחרונה הופעל לחץ רב על משרד הבריאות מצד גורמים שונים, גם בתוך מכון וייצמן, לאשר ביצוע בדיקות במעבדות של המכון, כדי להרחיב את מספר בדיקות הקורונה. לאחר דיונים ממושכים, אכן החליט לאחרונה משרד הבריאות לאשר את המהלך - וביצע התקשרות עם מכון ויצמן להפעלת מעבדת בדיקת קורונה, בהליך של פטור ממכרז ובהיקף של כ-2 מיליון שקל.

כעת, בעקבות האבחון השגוי של הקשישים, המעבדה במכון וייצמן הפסיקה לקבל בדיקות חדשות, ומתבצעת בה בחינה של פרוטוקולי הבדיקות. לצד מכון וייצמן, במשרד הבריאות הודיעו לאחרונה שבכוונתם לחתום על הסכם גם עם אוניברסיטת תל אביב לצורך ביצוע בדיקות קורונה. עם זאת, עד עכשיו לא פורסמה הודעה על הסכם כזה.

בתוך כך, אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות ביוכימאים מיקרוביולוגים ועובדי המעבדות, שלחה היום מכתב למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, ובו תקפה את מה שהיא מתארת "כשלים בניהול מערך המעבדות". באופן ספציפי, אדמון מתנגדת להחלטה לבצע בדיקות מחוץ למעבדות הרפואיות הקיימות. "משרד הבריאות לא מצא לנכון לממש את הפוטנציאל הטמון במעבדות הרפואיות הקיימות, ולא העריך נכונה את היכולת והקיבולת שלהן, לבצע בדיקות בהספק הנדרש. תחת זאת, בוחר לבנות מערכת עקיפה, שכלל אינה מורשית, על פי תקנות בריאות העם. בכך, גורם לאיבוד משאבים, שיכולים להיטיב ולשדרג את המערך הרעוע של המעבדות בבתי חולים, מעבדות בריאות הציבור והקהילה".

ממכון ויצמן נמסר בתגובה: "מכון ויצמן למדע העמיד לרשות משרד הבריאות מעבדה מתקדמת, שפועלת בפיקוחו ובאחריותו הבלעדית של משרד הבריאות. לפי הנחיות חד-משמעיות של משרד הבריאות, בדיקות שתוצאתן גבולית - כפי שהיה במקרים אלה - נקבעות כחיוביות. מכון ויצמן למדע ומשרד הבריאות משתפים פעולה באופן מלא וחיובי, על בסיס הערכה מקצועית הדדית".

תגובת משרד הבריאות: "בהמשך למבצע הדיגומים המקיף המתבצע בבתי אבות, התגלו מספר חולים מונשמים מאומתים לקורונה במוסד בית הדר באשדוד. המטופלים המונשמים הועברו לבתי חולים כלליים להמשך טיפול. בדיקות חוזרות שנעשו לאחר הגעתם לבית החולים נמצאו שליליות.

"הועלה חשד לבעיה באחד משלבי תהליך האבחון במעבדה. הנושא נמצא כעת בתחקיר מעמיק. בדיקות חוזרות של חולים ומטפלים נוספים מהמקום תעשנה ככל שיידרש. החולים המונשמים שהועברו לבתי החולים נמצאים כעת בבידוד, ונבחן המקום המתאים להמשך אשפוזם כך שלא יידבקו במקרה בו חלקם אינם חולים".

מאיגוד רופאי בריאות הציבור נמסר בתגובה כי "ככלל, מדובר על בדיקת פי.סי.אר המודדת כמות נגיפית, והעומס הנגיפי משתנה עם הזמן בקרב נשאים או חולים. לכן דגימה חוזרת ביום נפרד יכולה לעיתים לתת תוצאה שונה ויש להיזהר בפרשנותה עד לרצף בדיקות חוזרות שליליות. יש לחקור את האירוע אך להיזהר שכן דווח בספרות המדעית על הדרדרות קלינית מהירה תוך ימים. לדוגמא, של מי שנמצאו חיוביים אך ללא תסמינים או בעלי תסמינים קלים לא מובחנים. לפיכך יש לנהוג בזהירות ובשיקול הדעת לגבי כל מקרה חיובי המזוהה בבדיקת המעבדה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא