ראש מועצת ג'סר א-זרקא: "כל תושב הוא פצצה מתקתקת, המשטרה חוששת מחיכוך"

תושבי ג'סר א-זרקא, היישוב העני בישראל, לא מצייתים להנחיות וחלקם מסרבים להיבדק ולהיכנס לבידוד ■ ראש המועצה, מוראד עמאש, מודאג מהרמדאן המתקרב: "אנשים לא מבינים שהשנה החג יהיה אחר, בלי תפילות ובלי פגישות משפחתיות. צריך להכריז על סגר ולהפעיל אכיפה"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המחסום המשטרתי בכניסה לג'סר א-זרקא
המחסום המשטרתי בכניסה לג'סר א-זרקאצילום: רמי שלוש
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

ג'סר א-זרקא ניצבת בראש רשימת היישובים הערביים עם הכי הרבה חולים מאומתים, נכון להיום (א') בבוקר. מדובר ב-32 חולים מתוך אוכלוסייה של 15 אלף איש, כלומר יחס של שני חולים לכל אלף איש. אחת החולות היא אשה בת 82 השוכבת במחלקת טיפול נמרץ בבית החולים הלל יפה בחדרה.

על אף המיקום בראש הרשימה, מרכז היישוב הומה אדם. ליד תחנת האוטובוס לחדרה מתגודדת קבוצה גדולה - בעיקר של נשים, רובן ללא מסיכות, ששעומדות בצפיפות במשך דקות ארוכות. בית הקפה פתוח; גברים, נשים וילדים הולכים ברחובות באין מפריע וללא מסיכות; ובמכולות הקטנות לא נשמרים כללי הריחוק החברתי.

תושבת ליד הכניסה לג'סר א-זרקאצילום: רמי שלוש

הפער בין ההתנהלות ביישוב העני בישראל, שבו בית אב ממוצע מונה כשמונה נפשות, ליישובים הסמוכים אליו - זועק לשמיים. רחובות אור עקיבא ומרכזה שוממים והקניון סגור. בקיסריה יש תור קטן לדואר, אך העומדים בו עוטים מסיכות ושומרים על מרחק רב אחד מהשני. הכניסה למושב בית חנניה הסמוך מוגבלת על ידי מחסום אוטומטי, ושלט גדול מודיע כי המושב נסגר למען הגנה על בריאות תושביו.

באותו זמן, לג'סר א-זרקא - מוקד הדבקה - כל אחד יכול להיכנס. אין כל מחסום, וניידת המשטרה עומדת בכלל מחוץ ליישוב, ובתוכה שני שוטרים משועממים. הם סירבו להסביר מה מעשיהם שם, אך אם עצרו מישהו היו אלה אנשים שיצאו מהיישוב, ולא כאלה שנכנסו אליו.

הגבול בין ג'יסר א-זרקא לקיסריהצילום: עופר וקנין

אין פלא שראש המועצה המקומית מאז 2013, מוראד עמאש, מוטרד מאוד. "עשינו צעדים ראשונים", הוא אומר, "המסגדים סגורים, ואילצנו בתי קפה לסגור. זה היה קשה, כי האנשים לא היו משוכנעים שצריך לעשות את זה. בסופו של יום הגענו לכל בית. בין היתר, הכרזנו על תחרות בין בתי הספר וגני ילדים כדי שיצלמו סרטונים שפונים למשפחות ומסבירים את המצב. הסתבר שהילדים יותר בקיאים מהמבוגרים. במקביל, שבעה חולים נמצאים היום בבידוד ביתי וכל השאר הוצאו מהכפר לבתי מלון או בתי חולים, תלוי בחומרת המחלה. השבוע גם יחל לפעול דרייב אין, מרכז בדיקות נייד, כדי להגביר את מספר הבדיקות בישוב. אבל הצעד החשוב ביותר הוא ציות להוראות, ופה נדרשת עזרה".

אחד המעסיקים הגדולים בכפר הוא בית החולים מאיר בכפר סבא, שאליו מגיעים בכל יום 120 מתושבי הכפר, בעיקר נשים. שתי עובדות צעירות שסבלו מחום ושיעולים נדרשו לעבור בדיקה, והתשובה הגיעה לאחר כמה ימים לקופת חולים לאומית בכפר. "השתיים נדרשו להכנס לבידוד, אבל הן סירבו", מספר ראש המועצה. "הן גם סירבו קבל לטיפול ולצאת מהכפר למלון או לבית חולים, בין היתר כי לא היו אז מלונות לחברה הערבית. הפעלנו לחץ כבד עליהן ועל המשפחה, אבל זה היה מאוחר - הן הספיקו להדביק עוד תשעה בני משפחה. בין הנדבקות גם הסבתא, שהתעקשה בהתחלה לא להיבדק". היום נמצאות השתיים בבית מלון במזרח ירושלים, ושתיהן חולות קל מאוד. הסבתא, כאמור, נמצאת בטיפול נמרץ.

שער המושב בית חנניהצילום: טלי חרותי סובר

בשלב הבא התעקש ראש המועצה כי כל 120 העובדים בבית החולים מאיר ייבדקו. חלק מהם אומתו כחולים, ועבור חלקם עוד לא נמסרה תשובה. עד היום התבצעו בכפר 600 בדיקות בלבד, בעיקר באמצעות קופות החולים. עמאש מקווה כי הדרייב אין שיגיע השבוע יעודד את התושבים להיבדק יותר, אך הבעיה עלולה להחריף ברמדאן. "כיוון שלא כולם נענים לקריאות, צריך להכריז פה על סגר ולהפעיל אכיפה. אני לא חושב שאנשים מבינים שהשנה יהיה רמדאן אחר - ללא תפילות וללא התקהלות של משפחות".

"הרבה אנשים כבר פונים למועצה ומבקשים אוכל"

רחוב בכפר דבוריהצילום: גיל אליהו

"אין כאן בנקים או תחנת דלק, יש רק בית מרקחת אחד ואפשר לרכוש רק מצרכים בסיסיים בסיסיים, ולכן כרגע יש כאן מחסום גמיש - המשטרה מאפשרת יציאה וחזרה", מספר עמאש, ומוסיף: "השוטרים נמצאים בדרך הגישה לכפר, אבל לא מסיירים בין הבתים – אולי הם מפחדים מחיכוך. אבל אנחנו נמצאים במצב חירום, וחייבים את המשטרה כדי למנוע מהתושבים לצאת. כל תושב הוא פצצה מתקתקת".

הקושי של ג'סר א-זרקא מתבטא גם במחסור המתגבר: "הרבה אנשים כבר פונים למועצה מבקשים חלב לילדים ואוכל. אנחנו משתדלים לעזור", אומר עמאש. "הבעיה היא שגם אנשים בריאים קיבלו הודעה לא להגיע לעבודה, מעסיקים שומעים ג'סר א-זרקא ומוותרים על העובדים".

מחסום משטרתי בדרך לכפר דבוריהצילום: גיל אליהו

ממשטרת ישראל נמסר: "במסגרת המאמץ הלאומי לבלימת התפשטות נגיף הקורונה בישראל, משטרת ישראל פועלת בהתאם להחלטות ממשלת ישראל והנחיות הדרג המדיני. נכון להיום, ג'סר א-זרקא אינו נכלל בין היישובים שהוחלט להטיל עליהם סגר מלא, ולפיכך אין מחסום קבוע או הגבלת כניסה לישוב. עם זאת, מדי יום פועלים במקום שוטרים, יחד עם הרשות המקומית, במטרה לאכוף את התקנות לשעת חירום ואת צו בריאות העם, באמצעות סיורים, חסמים מדלגים ועוד. מטבע הדברים, כוחות השיטור לא יכולים להימצא בכל נקודה ביישוב בכל זמן, אולם במהלך השבועות האחרונים בוצעה במקום אכיפה משמעותית וחולקו דו״חות רבים נגד מפרי התקנות. נמשיך בפעילות פיקוח ואכיפה בהתאם לחוק לצורך שמירת שלום הציבור ובריאותו, בג׳סר א-זרקא ובכל מקום אחר".

דבוריה: הכל בשליטה

ביישוב דבוריה, שבו 29 חולים מתוך 10,500 תושבים, טוען ראש המועצה, זוהיר יוסף, כי עד הרמדן הכל יהיה בסדר. לדבריו, בדומה לג'סר א-זרקא, גם שם הנגיף הגיע ליישוב דרך תושבים שעובדים מחוצה לו - הפעם בבית אבות ביבניאל, שם עובדים 35 איש מבני היישוב.

"אנשים לא קיבלו הוראות ברורות, וגם אחרי שהסתבר שהנגיף הגיע לאותו בית אבות – הם נדרשו להמשיך להגיע לעבודה" מספר יוסף. עם זאת, לדבריו, כל החולים הוצאו מן הכפר, ומאות הבדיקות שנעשו בימים האחרונים הגיעו שליליות. "התושבים מצייתים להוראות ולא יוצאים מהבתים, והכפר סגור. בימים הקרובים יגיע גם דרייב אין. אם נמשיך ככה – עצרנו את ההדבקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה