צוות המומחים של המל"ל: בלי נשים ובלי ערבים

בצוות המומחים למלחמה בקורונה כל 23 המומחים הם גברים, אין כל זכר למומחה מתחומי הטיפול או ההון האנושי, או אנשים מתחום הרפואה - ויש רק 2 עוזרות מחקר ■ "זה לא רק עניין סימבולי של ייצוג"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתחם לביצוע בדיקות קורונה בתל אביב (למצולמת אין קשר לכתבה)
מתחם לביצוע בדיקות קורונה בתל אביב (למצולמת אין קשר לכתבה)צילום: מגד גוזני
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

כעס גדול ברשתות החברתיות וארגוני מגזר שלישי בעקבות פרסום רשימת שמות המומחים בצוות שהקים המל"ל (המטה לביטחון לאומי) להתמודדות עם מגפת הקורונה. הצוות הגדול כולל 31 איש, מתוכם שמונה עוזרי מחקר. כל 23 המומחים הם גברים, ואילו מבין שמונת עוזרי המחקר – רק שתיים הן נשים. כמו כן, אף ערבי אינו מופיע ברשימת המומחים או עוזרי המחקר.

הרכב הרשימה מעלה פרופיל דומה: שבעה דוקטורים, שבעה פרופסורים, תא"ל בדימוס, מספר אנשי מל"ל, מפא"ת ואגף תכנון וכן בעלי תפקידים ציבוריים לשעבר, כמו ירום אריאב, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, ואודי נצר, לשעבר מנכ"ל קמ"ג.

שישה מבין חברי הצוות הם אנשי סגל או בעלי זיקה למכון ויצמן, שניים מגיעים מאוניברסיטת תל אביב, ורק אחד מהאוניברסיטה העברית ומאוניברסיטת חיפה. רוב מוחץ הם אנשי אקדמיה. בראש הצוות - שלא ברור מה היו הקריטריונים לבחירת חבריו - עומד פרופ' אלי וקסמן - פיזיקאי ממכון ויצמן.

למעט ד"ר ברוך עיטם, העוסק בפסיכולוגיה, אין בצוות כל זכר למומחה מתחומי הטיפול, או ההון האנושי, ובאופן מפתיע, הוא אינו כולל גם אנשי רפואה.

מיכל גרא-מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים, מסרה: "‏31 איש מרכיבים את צוות המומחים במינוי המל"ל להתמודדות עם מגפת הקורונה, שנועד לתכנן את אסטרטגיית היציאה, וכל מוביליו גברים. כמעט בלי נשים, בלי חברה ערבית, בלי אנשי ונשות מקצוע מתחום הרווחה, החינוך והבריאות. ועדות ממונות נדרשות לעמוד בהוראות החוק שקובע חובת ייצוג הולם. כי זה לא רק עניין סימבולי של ייצוג, זה תכנון אסטרטגיית יציאה שככל הנראה לא תביא בחשבון נקודת מבט של נשים, או של קבוצות ספציפיות באוכלוסייה. כך גם מובל דיון בהיעדר התייחסות לקבוצות המוחלשות בחברה, כמו נשים נפגעות אלימות או נוער בסיכון. זה לא חוקי וזה לא מקצועי".

ממרכז מוסאוא נמסר: "המרכז דורש ייצוג הולם של מומחים ערבים לתכנון שלב החזרה לשגרה. עד מתי יתעלמו מהמומחים הערבים?"

בשארה בשאראת, יו"ר החברה לבריאות האוכלוסייה הערבית בהסתדרות הרפואית הישראלית, אמר: "הדרת הנציגים של 20 אחוז מהאוכלוסייה מהצוות המורחב שמקבל החלטות הינה צעד לא נכון, יש כאן התייחסות לא נכונה למגיפה באוכלוסייה הערבית עם כל האלמנטים התרבותיים, המשפחתיים והחברתיים. התוצאה היא אי ביצוע בדיקות בזמן, אי בהירות של המצב באוכלוסייה הערבית, אי אכיפה מספקת ועוד. וזאת בזמן שבקו הראשון של ההתמודדות עומדים הצוותים הרפואיים מהאוכלוסייה הערבית כתף על יד כתף עם הצוותים היהודים ומסכנים את עצמם בכדי לטפל בכולם. למומחים הערבים יש ערך מוסף בשיתופם בקבלת החלטות גם לגבי האוכלוסייה הערבית וגם לאוכלוסייה באופן כללי".

עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל בשם חה״כ יוסף ג׳בארין (חד״ש - הרשימה המשותפת) פנה אל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ואל ראש הממשלה בנימין נתניהו, בדרישה לשלב ערבים ונשים בהרכב צוות המומחים.

במכתב שהועבר באמצעות עו״ד סוהאד בשארה ממרכז עדאלה, נטען כי אי מינוי מומחים ערבים ונשים לצוות המייעץ, מהווה לא רק פגיעה בזכות לשוויון שממנה נגזרת החובה לייצוג הולם, אלא גם פגיעה מהותית בזכויותיהן של קבוצות האוכלוסייה הללו. זאת, שכן הדרתם של נשים וערבים עלולה להוביל להיעדר ההתייחסות לבעיות המיוחדות שקבוצות אלה שרויות בהן, עקב המאבק האזרחי נגד התפשטות מגפת קורונה. מרכז עדאלה וח"כ ג׳בארין גם הדגישו שהדרה זו מנוגדת הן לחוקים הקובעים חובת ייצוג הולם, והן להנחיית נציבות שירות המדינה בהקשר משבר נגיף הקורונה, בו קבע כי ישנה חובה לפעול באופן פרואקטיבי להכנסת גיוון בצוותים הפועלים לגיבוש מדיניות והדגיש: "מגוון יותר משמעו מקצועי יותר, ובשעת החירום מגוון יותר משמעו הצלת חיים ממש".

חה"כ פנינה תמנו שטה (כחול לבן) פנתה לראש הממשלה, בנימין נתניהו בפניה דחופה; "תן הנחיה דחופה לראש המל"ל מאיר בן שבת, למנות יותר נשים בצוות המומחים לטיפול במשבר הקורונה":

חברת הכנסת פנינה תמנו שטה פנתה במכתב לראש הממשלה וכתבה כי לא מתקבל על הדעת שהצוות שהוקם לטיפול במשבר הקורונה, מונה 31 אנשי מקצוע עם רוב גברי מובהק שמדיר נשים באופן מספרי ומהותי. עוד הוסיפה בפנייתה: "לא חסרות נשים מומחיות בתחומי הבריאות, כלכלה ועוד, שיכולות לתרום רבות סביב שולחן קבלת ההחלטות בטיפול במשבר, השלכותיו, דרכי הטיפול הנוכחיים והעתידיים".

חברת הכנסת הדגישה בנוסף "שהקמת צוות מומחים שאינו מייצג חלק גדול מאוכלוסיית המדינה, נשים, אינו אלא כישלון מובהק של הבנת צרכי האזרחים והאזרחיות וזלזול ביכולתן של נשים בתרומה ליציאה מעתות משבר".

ראש עיריית יהוד-מונוסון, עו"ד יעלה מקליס, מתקוממת על רשימת המומחים שהקים המל"ל. בתגובה למהלך, פורום ה-14 הכולל את כל הנשים ראשות הרשויות המקומיות במדינת ישראל, בו חברה מקליס, שלחו היום מכתב חריף לרה"מ, הדורש לצרף נשות מקצוע ברשויות המקומיות לצוות המומחים.

חברי צוות המומחים הרב תחומי לתמיכה בקבלת החלטות כסיוע לניהול המערכה הלאומית בווירוס הקורונה:

פרופ' אלי וקסמן (יור) – פיסיקאי מכון ויצמן

פרופ' ישראל בר יוסף – פיסיקאי לשעבר סגן נשיא מכון ויצמן

ירום אריאב – לשעבר מנכ"ל משרד האוצר

ד"ר אודי נצר – לשעבר מנכ"ל קמ"ג

תא"ל מיל יורם חמו – לשעבר ראש זימ"ט ומרכז דדו

פרופ' ערן סגל- מדעי המחשב, מכון ויצמן

ד"ר ברוך עיטם –פסיכולוגיה , אונ' חיפה

פרופ' שי אבידן – עיבוד אותות, אונ' תל אביב

פרופ' אמיר גלוברזון –למידה חישובית , אונ' ת"א

פרופ' יוסי ניר – פיסיקאי מכון ויצמן

פרופ' אודי ניסן – כלכלה, האונ' העברית

ד"ר יונתן אלבז- מדר"ש וא"א

יואב זקס- רח"ט מו"פ מל"ל

רפי מירון – מל"ל

ד"ר בעז כץ – פיסיקאי , מכון וייצמן

ד"ר דורון קושניר – פיסיקאי מכון ויצמן

סא"ל זאב סימינובסקי – חק"ב מפא"ת

סא"ל דניאל סבג – אג"ת

יונתן אילן – מ"י

ינאי יידוב

משה שוקר – רפאל

עמיעד ספקטור – פיסיקאי

סיגל פלד לויתן – עוזרת מחקר

עידו וקסמן – עוזר מחקר

שירן בראל – עוזרת מחקר

עיטם בנגר – עוזר מחקר

אייל רונן – עוזר מחקר

אור לנדסברג – עוזר מחקר

מרדכי גורי – עוזר מחקר

דן דבירי – עוזר מחקר

מנחם שיינבך – מזכיר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית