אחרי פתיחת הקניונים: האיום החדש של המסעדות

המרד הקודם שיזמו המסעדנים הכניע את הממשלה ■ "לא ייתכן שקניונים סגורים נפתחו לפעילות, ואילו לנו לא נותנים אפילו להושיב אנשים באוויר הפתוח"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
People sit outdoors at a restaurant in Jaffa, July 9, 2020.
מסעדה ביפו (למצולמות אין קשר לכתבה)צילום: Moti Milrod

למסעדנים נמאס להסתכל מהצד על פתיחת המסחר בעוד הם נאלצים להישאר סגורים, ומכריזים: "הצגנו מתווה הפעלה בטוחה למשרדי הבריאות, האוצר והכלכלה, אם הם לא יאמצו אותו - נפתח עצמאית את המסעדות ובתי הקפה עד סוף החודש". את הדברים אמר תומר מור, מנכ"ל מסעדנים חזקים ביחד, שטוען כי לצדו עומדים מאות מסעדות ברחבי הארץ. המסעדנים יכריזו רשמית על המהלך הערב (ד').

לפי המתווה שמציעים המסעדנים, ההושבה בתוך המסעדות תהיה בתפוסה של עד 50% ובמרווחים של 2.5-2 מטרים בין השולחנות. בקרב מסעדות עם שטח חיצוני הם מציעים מתווה דומה, עם מרווחים של 2.5-2 מטרים בין השולחנות.

לפני כחמישה חודשים הצליחו המסעדנים להכניע את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואת ראש הממשלה החליפי, בני גנץ, אחרי שהודיעו כי המסעדות יישארו פתוחות בניגוד להנחיות - והורשו לפעול. ואולם כיום הם האחרונים בתור חלוקת ההקלות של קבינט הקורונה.

למרות הכעס ומצבו הכלכלי הקשה של הענף, ההיתכנות של מרד נוסף והצלחתו מוטלים בספק, בעיקר לאור העלייה בתחלואה והצפי לסגר שלישי. גם המצב הפיננסי הלא פשוט של חלק מהמסעדנים, שיתקשו לעמוד בקנסות ובעלויות הכרוכות בהחזרת עובדים מחל"ת והזמנת סחורה כשהעתיד לוט בערפל - יקשו על חלק לא מבוטל מהמסעדנים להצטרף ליוזמה.

"לא ייתכן שקניונים סגורים ומקורים נפתחו לפעילות ואילו לנו לא נותנים אפילו להושיב אנשים באוויר הפתוח", אומר מור.

מסעדה סגורה בתקופת הקורונהצילום: תומר אפלבאום

בתשובה לשאלה כיצד יתמודדו המסעדנים עם קנסות בגובה 5,000 שקל, ענה: "למסעדנים אין את היכולת הפיננסית לספוג קנסות כמו שיש לקניונים ולרשתות שמאכלסות אותם - אבל נצטרך לעמוד בזה".

רק 5,000 מסעדות פעילות

ענף המסעדנות, שנכנס למשבר הקורונה עם כ-14 אלף עסקים פעילים (מסעדות, בתי קפה, ברים ודוכנים) איבד כ-2,000 עסקים שקרסו בסגר הראשון - בין מחצית מארס לסוף מאי. נכון לעכשיו, נותרו רק כ-5,000 עסקים שפועלים במתכונת המותרת של משלוחים או טייק־אווי, ואילו 7,000 הנותרים - סגורים. הצפי הוא כי רבים מהם לא יחזרו לפעילות גם כשיורשה להם.

לפי נתוני חברת המידע העסקי coface bdi, את השנה יסיים הענף עם מכירות של כ-20 מיליארד שקל, לעומת כ-30 מיליארד שקל ב-2019. לפי הנתונים, כ-1,700 עסקים בענף נסגרו באופן מוחלט (לא יחזרו לפעול גם כשהמדינה תאשר זאת) עד סוף הסגר הראשון. להערכתם, כ-70% מהעסקים בענף מצויים בקשיים. ראוי לציין כי גם בשגרה מדובר בענף המסוכן ביותר במשק - שרק כ-60% מהעסקים הפועלים בו שורדים יותר משנתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker