אופטימיות זהירה: 4 מיליון חיסונים ראשונים עבור 2 מיליון איש יגיעו החודש לישראל

החיסונים של פייזר צפויים לנחות בישראל עוד לפני סוף 2020 - ומבצע החיסונים יוכל להתחיל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיסון של חברת "פייזר", בחודש שעברצילום: DADO RUVIC/רויטרס

רואים את סוף המגפה: 4 מיליון חיסונים ראשונים של פייזר עבור 2 מיליון מתחסנים צפויים להגיע לישראל כבר בשבוע האחרון של דצמבר ומבצע החיסונים יוכל להתחיל.

השבוע אישרו הבריטים את החיסון לשימוש. אישור ה-FDA צפוי להגיע ב-10 בדצמבר. המשמעות היא שמבצע החיסונים בישראל יוכל להתחיל בקרוב. זו כמות גדולה מאוד של חיסונים: לשם השוואה, בחורף שלם ממוצע מתחסנים פחות מ-1.5 מיליון ישראלים לשפעת. 

האתגרים המרכזיים הם לוגיסטיים והסברתיים: מחד, היכולת של המדינה לשכנע את הצוותים הרפואיים ואת הציבור כולו להתחסן, ומאידך היכולת לתפעל את מבצע החיסונים. אתגרי ההסברה והלוגיסטיקה צפויים להיות שלובים זה בזה, מכיוון שככל שיגיעו יותר אנשים להתחסן - כך יהיה ניצול יעיל יותר של החיסונים.

מתנדב מקבל חיסון קורונה של חברת פייזר, אתמולצילום: BioNTech SE 2020, all rights r

העובדה שמדובר בחיסון חדש שפותח בטכנולוגיה חדשה היא אתגר גדול מבחינת ההסברה לצוותים הרפואיים ולציבור וליכולת של המדינה לשכנע את הציבור בבטיחות החיסון. 

האתגר הלוגיסטי נובע מההקפאה העמוקה בטמפרטורה של פחות ממינוס 70 מעלות, והעובדה שברגע שמוציאים חבילת 1,000 חיסונים מההקפאה ניתן להשתמש בהם במשך 5 ימים בלבד. בנוסף, לאחר הפתיחה קשה מאוד לשנע את החיסונים. המשמעות היא שהאופרציה של החיסונים תידרש להיות מדויקת ביותר, ואם לא - חיסונים ייזרקו לפח. 

אחת ההתלבטויות כרגע היא אם לאפשר לקופות החולים לחסן בעצמן או לחסן באופן מרכזי.

החיסון של פייזר וביונטק מבוסס על הטכנולוגיה mRNA שגורמת לתאים ליצור חלבון נגיפי של SARS–COV–2 (קורונה) שמעורר תגובה חיסונית בגוף של מקבל החיסון. פייזר הודיעה באוקטובר האחרון כי לחיסון שלה יעילות של 95% בהתבסס על ניסוי שנערך בעשרות אלפי בני אדם. היא היתה החברה הראשונה שהגיעה לקו הגמר של פיתוח החיסון, וימים אחדים אחריה הגיעה ליעד גם חברת מודרנה, עם טכנולוגיה דומה ואחוזי הצלחה דומים. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שמאושר חיסון המבוסס על הטכנולוגיה הזו. 

ב–10 בדצמבר צפויה להתכנס הוועדה המייעצת של מינהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) כדי לקיים את הדיון המכריע בבקשת החירום לאישור החיסון של פייזר. אם הבקשה תאושר — צפויים האמריקאים להתחיל במבצע החיסון כבר למחרת. בבריטניה צפוי מבצע החיסונים להתחיל כבר בשבוע הבא. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker