הפרעות התנהגות ודיכאון: איגודי הרופאים קוראים לפתיחה מיידית של בתי הספר - בקפסולות

ההסתדרות הרפואית קוראת למינוי פרויקטור קורונה לחינוך, ולהשקיע משאבים רבים בקפסולות - שיישמרו לאורך כל יום הלימודים ואחה"צ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בצל הקורונה, שלום כיתה א' באיטליה
בצל הקורונה, שלום כיתה א' באיטליהצילום: VINCENT WEST/רויטרס

פורום המומחים למאבק בקורונה של ההסתדרות הרפואית מזהיר מפני "נזקים עצומים" שנגרמים לילדים ולנוער כתוצאה מהמשך הישארותם בבית, וקורא לממשלה לפתוח מיידית את בתי הספר עבור תלמידים בכיתות א'-ד' - אך בכפוף לשורת תנאים מקדימים.

בכך מצטרפת ההסתדרות הרפואית לקונצנזוס רחב בין מומחי הבריאות, על הצורך לפתוח בדחיפות וכמשימה לאומית מיידית את מערכת החינוך - בשלב הקרוב בכיתות א'-ד', אך מבלי לוותר על הפרדה אפקטיבית בין קבוצות. 

התנאי המרכזי שמציב הפורום הוא חלוקה מוקפדת לקפסולות קבועות - גם לתלמידים וגם למורים ולאורך כל שלבי היום. כלומר, לכל מורה תהיה רק קפסולה אחת, לא יהיה מעבר של מורים בין קפסולות, והן יישמרו גם בהפסקות, בהסעות וככל הניתן אחר הצהריים.

פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית צילום: אייל טואג

הפורום קורא למנות פרויקטור קורונה ארצי מטעם משרד החינוך, וכן להקים מסד נתונים לאומי אחיד שיכלול את תוצאות הניטור והחקירות האפידמיולוגיות במערכת החינוך, מה שימנע ויכוחים על הנתונים עצמם כפי שכבר אירע בעבר בין משרדי הממשלה.

"פתיחת בתי הספר חייבת לקבל קדימות על פני כל הקלה אחרת במגבלות", קובע הפורום. "יש לסייע לכל תלמיד ובדגש על השכבות הסוציואקונומיות הנמוכות בחברה הישראלית".

בצל הקורונה, יום ראשון ללימודים באיטליהצילום: Andrew Medichini/אי־פי

הפורום כולל את יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, ונציגי איגודים רפואיים שונים ובהם איגוד מנהלי בתי החולים, מחלות זיהומיות, רפואה פנימית, רפואה דחופה, טיפול נמרץ, הרדמה, רפואת ילדים, רפואת משפחה, בריאות הציבור, רופאי הקהילה, פסיכיאטריה, גריאטריה וסיעוד.

"המשך הישארותם של ילדים ובני נוער בבית טומן בחובו נזקים עצומים לבריאותם הנפשית והגופנית", כותבים חברי הפורום. "ניתן כבר היום לזהות עליה בתחלואה בקרב ילדים, כגון הפרעות שינה, הפרעות אכילה, הפרעות התנהגות, הפרעות קשב וריכוז, נטייה לדיכאון ולאובדנות, השמנה פגיעה במיומנויות הנדרשות להצלחה בחיים ועוד", כותב הפורום בנייר העמדה שלו.

"מסיבות אלה, אנו רואים בסגירת בתי הספר פוטנציאל לפגיעה בבריאותם הכללית של הילדים ובהגדלת הפערים בחברה הישראלית".

בדיקת חום בשער בית ספר באיטליהצילום: Andrew Medichini/אי־פי

עוד קורא הפורום להקפיד על שמירת הקפסולות גם בהסעות, בהפסקות ובחוגים אחר הצהריים, להקפיד על מסכות והיגיינה, וכן לבצע ניטור שיטתי ורצוף (בדיקות סקר) של הצוותים החינוכיים והתלמידים - כתנאי הכרחי לפתיחת בתי הספר. 

הפורום מדגיש את חשיבות מניעת ההתקהלות בחדרי המורים ובאכילה משותפת, את חשיבות הלמידה בשטחים הפתוחים ובמבנים ציבוריים פנויים, וכן הכנסת אמצעים טכנולוגיים לשיפור האוורור וסינון האוויר בכיתות. הצוות מתייחס לתלמידים ומורים בסיכון, וקורא למתן פתרונות פרטיניים במצבים אלו. 

הרופאים מדגישים כי "ישראל ברוכת הילדים, סובלת לצערנו מצפיפות יתר במוסדות חינוך, מצב המגביר את הסיכון להתפרצויות של COVID-19 בבתי ספר - כפי שנוכחנו לראות במקרה ההתפרצות בגימנסיה העברית בירושלים. אנו קוראים לפתוח את בתי הספר בתנאים הבטוחים, המוסכמים על המומחים השונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker