משרד הבריאות אישר: פטור מבידוד למי שנמצא חיובי לנוגדנים לקורונה

ההנחיה החדשה מאפשרת להגדיר בעלי נוגדנים כמחלימים מקורונה, גם אם לא אובחנו כחולים וכלל לא ידעו שנדבקו ■ "בדיקות סרולוגיות יאפשרו למי שחלה ויש לו נוגדנים להמשיך בשגרה"

שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקות סרולוגיות בצרפת, באפריל. בדיקה אחת שמפותחת יכולה לגלות אפילו כמויות זעירות של הנגיף
בדיקה סרולוגית. באחרונה החלה להתפתח תעשייה פרטית של בדיקות סרולוגיותצילום: CHRISTIAN HARTMANN / REUTERS

על פי הנחיות חדשות שפירסם בשבוע שעבר משרד הבריאות, ניתן לשחרר אדם מבידוד אם התגלה כחיובי בבדיקה סרולוגית (בדיקת נוגדנים) לקורונה. בבדיקה סרולוגית נבדקת הימצאות נוגדנים לקורונה בדם, וכך ניתן גם לזהות את מי שחלה בעבר בקורונה והחלים.

כיום, מי שהיה חולה מאומת ואז החלים מקורונה – אינו מחויב בבידוד אם נחשף שוב לחולה מאומת. העדכון בהנחיה החדשה הוא שניתן כעת להגדיר אנשים כמחלימים גם אם נבדקו בבדיקה סרולוגית ונמצאו חיוביים. כלומר, גם אנשים שנדבקו בקורונה בעבר ולא פיתחו תסמינים, לא אובחנו כחולי קורונה וכלל לא ידעו כלל שהיו חולים. לפיכך, אותם אנשים לא יהיו מחויבים כעת בבידוד במידה שבאו במגע הדוק עם חולה או שחזרו מחו"ל. כל זאת בתנאי שהבדיקה הסרולוגית נעשתה בהתאם לפרוטוקול של משרד הבריאות ולהנחיות.

למשרד הבריאות אין עדיין מדיניות מסודרת לביצוע בדיקות נוגדנים באוכלוסייה למטרה זו, ולא מדובר בשירות שניתן על ידי קופות החולים. עם זאת, באחרונה החלה להתפתח תעשייה פרטית של בדיקות סרולוגיות, בה בתי חולים וגופים אחרים מציעים בדיקות פרטיות במחיר של כמה מאות שקלים – למשל עבור לאנשים פרטיים שרוצים להיבדק סרולוגית בתקווה לקבל פטור מבידוד. אחד מבתי החולים האלה הוא שיבא תל השומר, שמציע בדיקה סרולוגית ב-220 שקל.

"בדיקות כאלה יאפשרו למי שחלה ויש לו נוגדנים להמשיך בשגרה, בין אם לבקר את הסבתא ובין אם לצאת לחו"ל", אמרה פרופ' גילי רגב יוחאי, מנהלת היחידה למניעה ובקרת זיהומים בבית חולים שיבא תל השומר. "אצלנו יש נוהל לבדוק את העובדים בכל פרק זמן. אם הם חיוביים, זה פוטר אותנו מלהוציא אותם מבידוד אחרי חשיפות. באותה צורה, למשל, אם מורים ומנהלי בית ספר נחשפו לחולה ומתברר שהיו להם נוגדנים – זה צעד גדול קדימה שיאפשר לבית הספר להמשיך לתפקד".

בדיקת קורונה בירושלים, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

סימן השאלה הגדול הוא נושא משך החסינות מקורונה, נוכח העדויות מישראל ומהעולם שבהם זוהתה תחלואה חוזרת, כלומר - אנשים שהחלימו ונדבקו שוב. רגב יוחאי הבהירה כי כל עוד מזוהים נוגדנים בדם בבדיקה סרולוגית, סביר להניח שהמטופל חסין בפני הדבקה חוזרת. עם זאת, נראה שרמת הנוגדנים אצל הנדבקים יורדת בהדרגה בחודשים שלאחר המחלה – כך שייתכן שיהיה צורך בבדיקות סרולוגיות נוספות לאחר מספר חודשים. "הניסיון שלנו בשיבא הוא שבתוך חמישה חודשים מעט אנשים איבדו את הנוגדנים - גםק אם היתה ירידה", מסבירה רגב יוחאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker