נתונים חדשים חושפים: 7,640 מורים ותלמידים חלו בקורונה בספטמבר - יותר מ-100 אלף בבידוד

זינוק של 360% בתחלואה במערכת החינוך בספטמבר ■ במשרד החינוך מסרבים לקבל את נתוני משרד הבריאות בתצורתם הנוכחית - מה שמקשה על קטיעת שרשראות ההדבקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר בגבעתיים
בית ספר בגבעתיים (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: תומר אפלבאום

מספר התלמידים והמורים שנדבקו בקורונה במהלך ספטמבר עלה ל-7,640, ויותר מ-110 אלף מורים ותלמידים שוהים כרגע בבידוד - כך עולה מנתוני משרד הבריאות, המעודכנים ליום שלישי שעבר (29 בספטמבר).

מדובר בזינוק של 40% במספר המורים והתלמידים שנדבקו בקורונה בהשוואה לנתונים הקודמים של משרד הבריאות, שפורסמו בשבוע שלפני כן, ולגידול של 360% בתחלואה במערכת החינוך בהשוואה לסוף אוגוסט, ערב פתיחת הלימודים. 

בשלב זה, לא ניתן לדעת אם התלמידים והמורים שהתגלו כחולי קורונה בתקופה האחרונה נדבקו בתוך בית הספר או במהלך תקופת הסגר, אך נתוני המשרד הצביעו על זינוק חד בתחלואה של תלמידים בעקבות חידוש הלימודים בציבור החרדי ב-21 באוגוסט, ובשאר בתי הספר ב-1 בספטמבר. 

לפי נתוני משרד הבריאות, במהלך אוגוסט התגלו כ-1,650 מורים ותלמידים מאומתים וכ-16 אלף שהו בבידוד. מספר התלמידים המאומתים כחולי קורונה בספטמבר הגיע ל-5,808, וקרוב ל-100 אלף תלמידים שוהים בבידוד. מספר המורות, הגננות והסייעות המאומתות עלה ל-1,832, ו-11,104 שוהות בבידוד.

נתק בין משרדי החינוך והבריאות

הנתונים מפורסמים על ידי משרד הבריאות ולא על ידי משרד החינוך, שמסרב לפרסמם. בין המשרדים שורר נתק - במשרד החינוך מסרבים לקבל את הנתונים בתצורתם הנוכחית, והדבר מקשה על קטיעת שרשראות ההדבקה בקרב תלמידים ומורים. 

בתחילת השבוע פורסם דו"ח שהגישו מומחי אמ"ן לממשלה, שקבע כי לפתיחת שנת הלימודים היתה השפעה מכרעת על העלייה בתחלואה בקורונה בישראל. 

שר החינוך יואב גלנט
שר החינוך, יואב גלנטצילום: מוטי מילרוד

הדו"ח שלל גם את טענות התומכים בחידוש הלימודים על כך שהגידול במספר החולים במערכת החינוך נבע מעלייה במספר הבדיקות, להפך: נראה שמצב התחלואה בקרב תלמידים חמור יותר מזה שעולה מבדיקות הקורונה המתבצעות. הדו"ח שולל גם את הטענה שבתי הספר בטוחים יותר עבור התלמידים, ושהתחלואה בקרב התלמידים נובעת מפעילויות משפחתיות או חופשות לפני פתיחת שנת הלימודים.

בעקבות רמת התחלואה הגבוהה שנרשמה בעיקר בקרב תלמידי תיכון וחטיבות ביניים, המליצו מומחי אמ"ן לדחות את פתיחת שנת הלימודים בבתי הספר התיכונים, והציעו לחדש את הלימודים קודם כל בגני הילדים ובכיתות א'-ג', אך רק בקפסולות, ורק כשרמת התחלואה תרד באופן משמעותי.

אם ההמלצות יתקבלו, יאלץ משרד החינוך לאתר תקציב נוסף, שלא קיים כיום, ולשנות מהיסוד את כל המתווה שלו לקיום הלימודים בשנה הנוכחית.

המומחים הציעו לחדש את הלימודים בשאר שכבות הגיל בהדרגה, ורק בתנאי שרמת התחלואה לא תעלה כתוצאה מחידוש הלימודים בגילים הנמוכים. כתוצאה מכך, הם הציעו להערך ללמידה מרחוק במשך שבועות או אפילו חודשים בשכבות התיכון.  

שנת הלימודים נפתחה ב-1 בספטמבר עבור כל שכבות הגיל, תוך שימוש חלקי במודל הקפסולות. בגני הילדים ובכיתות א'-ב' לא היו קפסולות כלל, ובשאר שכבות הגיל הקפסולות שומשו רק בחלק מיום הלימודים, והתלמידים והמורים התערבבו בצהרונים ובמגמות, ותוך התעלמות של משרד החינוך מאזהרות מומחים על גלי תחלואה במצב הנוכחי של פתחית הלימודים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker