רוני לינדר

ככה ייראו החודשים הקרובים בישראל? סגר מחמיר על יישובים אדומים ויציאה משולבת איטית וזהירה מאד בשאר תחומי החיים; חזרה ללימודים בכיתות הגבוהות, פתיחת מסעדות, בתי כנסת ואירועים רק בעוד מספר חודשים  - זו ההמלצה של צוות המומחים של המל"ל, בראשות פרופ' אלי וקסמן ממכון ויצמן. המתווה הוגש אתמול (ב) לראש הממשלה, ראש המל"ל, קבינט הקורונה, שר הבריאות ופרויקטור הקורונה. 

הצוות מעריך כי בלימת המגיפה (הפסקת הגידול במספר החולים המאומתים היומי) תושג בעוד שבוע, כשמספר המאומים היומי יגיע ל-10,000, וכי הירידה במספר המאומתים תתחיל רק כשבוע לאחר מכן, לקראת תום חגי תשרי. "יש להדגיש, כי במועד זה צפוי מערך האשפוז להיות בשיא התפוסה, מעל 1,500 חולים קשים, וזאת בהנחת אכיפה יעילה של הסגר", כותבים המומחים. 

הצוות ממליץ להמתין שבועיים לפחות בין צעד לצעד, ורק בתנאי שיעדי התחלואה של הצעד הקודם הושגו. בנוסף, ממליצים המומחים להתנות את הצעד הרביעי של פתיחת פעילויות "בעלות סיכון לא מבוטל" כמו לימודים ומסעדות בתפקוד יעיל של מערך קטיעת שרשראות ההדבקה, ויכולתו למנוע יותר מ-50% מההדבקות הפוטנציאליות.

המומחים ממליצים כי פתיחת מערכת החינוך לכיתות הגבוהות (ה' ומעלה) ולימודי הישיבות תישקל רק אחרי חנוכה, "על פי הניסיון שיצטבר במערכת החינוך בהפעלת הכיתות הנמוכות וזה שיצטבר בעולם". בנוסף, פתיחת עסקים ומשרדים עם קבלת קהל תיעשה תוך הגבלת מספר ורישום מבקרים. 

מתווה היציאה

הפעלת אירועים ומופעים - תישקל רק מתחילת 2021, כלומר בעוד שלושה חודשים לפחות. "יש להיערך למתן מענה כלכלי מתאים לענפים אלה", מציינים המומחים, ובאופן כללי "לתת מענה כלכלי ממוקד ומתאים לכל הענפים שנמצאים תחת מגבלות". 

המומחים ממליצים גם לצמצם מאוד את הפעלת התחבורה הציבורית למינימום הנדרש בכל שלב, ובאשר לטיסות לחו"ל - הם ממליצים על "דרישות מינימום" של חובת בידוד לכניסה ממדינות אדומות, וחובת בדיקה לכניסה ממדינות ירוקות. המלצה נוספת היא למקד את מאמצי ההסברה בנושא חשיבות עטיית המסכות. 

החל ב-12 באוקטובר, מיד עם תום חגי תשרי, המועד המקורי של סיום הסגר, יאותרו מוקדי התחלואה הגדולים בארץ (ערים אדומות) - והצעדים שיוטלו עליהן יוחרפו: איסור יציאה וכניסה מהיישוב, הגבלת יציאה מהבתים, איסור מפגשים חברתיים ותפילות, וצמצום היתרי עובדים חיוניים. "פעולה זאת תשיג שני יעדים חשובים: הקטנה משמעותית של התחלואה הארצית, והגברת אמון הציבור שנפגע עם ההימנעות מנקיטת צעדים אלה בעת עליית הגל השני", כותבים המומחים. הסרת מגבלות אלה תתבצע רק לאחר ירידת התחלואה מתחת ל-1 ל-1,000 נפש. 

בשאר המדינה - תהיה חזרה לעבודה ולהפעלת החינוך לגיל הרך לאחר שמספר המקרים המאומתים ביום יירד אל מתחת ל-2,000 ביום. בשלב זה תהיה פתיחה של מערכת החינוך לפעוטות וילדים עד כיתה ב' תחת מגבלות של הקטנת מספר תלמידים בכיתה ולמידה בקפסולות. הצוות מסביר כי "ההקלות במערכת החינוך הן החיוניות ביותר לצורך פעילות המשק, והקפדה על מגבלות תו סגול תצמצם את סיכון ההדבקה".

השף יובל בן נריה עם צלחות שבורות במחאה על הסגר השני
השף יובל בן נריה עם צלחות שבורות במחאה על הסגר השניצילום: JACK GUEZ - AFP

הדו"ח מסביר כי "קצב קבוע של 2,000 חולים חדשים ביום משמעותו כ-50 חולים קשה חדשים ביום ומצב של כ-500 מאושפזים במצב קשה במערך האשפוז. זהו עומס כבד, אך כזה שמערך האשפוז יכול לעמוד בו לאורך זמן".  

השלב הבא יגיע אחרי ירידה לפחות מ-1,000 מאומתים חדשים ביום: בשלב זה תהיה פתיחה של המסחר בחנויות רחוב (כולל לפחות הגבלת מספר אנשים ורישום נוכחות) והשווקים.

בשלב הבא, אחרי ירידה אל מתחת ל-400 מאומתים ביום - תהיה פתיחה של מערכת החינוך גם לכיתות ג'-ד' בקפסולות מוקפדות, פתיחת קניונים וקבלת קהל בעסקים ומשרדים. בשלב זה תהיה גם חזרה לפתיחה של חללים סגורים כמו בתי כנסת וחדרי כושר במגבלה של עד 10 אנשים בחללים סגורים, ו-20 בפתוחים. 

לאחר ירידה מתחת ל-100 מאומתים ביום - פתיחה של מסעדות, בכפוף להגבלה ורישום של מספר הסועדים, ותיירות. אם תישמר התחלואה על מתחת ל-100 מאומתים ביום למשך שלושה שבועות-  ניתן יהיה להתקדם לפתיחת אירועים ומופעים - של בין 50 עד 100 איש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker