גמזו לקבינט הקורונה: לצמצם פעילות מקומות העבודה הפרטיים ב-50% ולסגור את בתי כנסת

הנתונים שמציג פרויקטור הקורונה לשרים: עד סוף השבוע הבא יהיו 812 חולים קשים וקריטיים בבתי החולים, ההתפרצות כרגע חריפה יותר בחברה החרדית

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' רוני גמזו
פרופ' רוני גמזוצילום: מוטי מילרוד

פרויקטור הקורונה, פרופסור רוני גמזו ממליץ כעת לקבינט לסגור את בתי הכנסת ולאסור התקהלויות חג רחבות, לצמצם את פעילות מקומות העבודה הפרטיים ב-50% ולהעביר את המגזר הציבורי למתכונת חירום. עוד ממליץ גמזו לסגור באופן מוחלט את השווקים, כולל שווקי ארבעת המינים, וכן להגביר את האכיפה על איסור שימוש במקוואות. גמזו מציע לבצע את ההחמרות הללו מוקדם ככל הניתן.

הקבינט דן בשעות אלה בשאלה כיצד ועד כמה להחמיר את הסגר, על רקע המשך הגידול בתחלואת הקורונה והצטברות החולים הקשים. לפי הנתונים שמציג גמזו לקבינט, ההערכה היא שעד סוף השבוע הבא יהיו 812 חולים קשים וקריטיים בבתי החולים - מה שהוגדר בעבר כסף הספיקה של מערכת הבריאות. הערכה חמורה יותר מדברת על 900 חולים קשים.

שיעור הנדבקים - לפי מגזרים
שיעור הנדבקים - לפי מגזרים

לפי הנתונים של גמזו, מקדם ההדבקה הנוכחי הוא R=1.18 שמשמעותו המשך הגידול בתחלואה. ההתפרצות כרגע חריפה יותר בחברה החרדית, שבה שיעור הבדיקות החיוביות כבר הגיע ל-19.6% מהנבדקים, ונמצא בעלייה. בחברה הערבית שיעור החיוביים הוא 12.1% ובאוכלוסיה הכללית 8.3%.

גמזו הציג את היערכות מערכת הבריאות לתיגבור נוסף של כוח אדם, ממקורות שונים: ראשית, גיוס אחים ואחיות שרק סיימו את לימודי הסיעוד שלהם - 1,500 אחים ואחיות שסיימו במחזור יולי, ועוד 2,500 שנבחנו החודש וממתינים לציונים. בנוסף, יגויסו סטודנטים לרפואה וסיעוד בשנים מתקדמות - כ-1,500 סטודנטים לרפואה בשנים חמישית ושישית ללימודיהם, ועוד כ-3,500 סטודנטים לסיעוד שנה שלישית ורביעית. בנוסף, ייעשו צעדים להקדמת כניסתם למערכת של כ-400 סטאז'רים לרפואה בוגרי חו"ל וייבחן שילוב של צוותים מבתי החולים הפרטיים.  

נעשתה גם פנייה למנהלי בתי חולים לדחיית פרישה של אנשי צוות רפואי לגמלאות, וכן ניסיון לגייס רופאים ורופאות פנסיונרים. מתבצע גיוס של אחיות טיפול נמרץ מצה"ל ותגבור פרמדיקים בחדרי המיון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker