טסתם לחופשה בחו"ל? כנראה שהבידוד יהיה על חשבונכם

נציגי האוצר, המעסיקים וההסתדרות קרובים לחתימה על הסכם בנוגע למימון ימי הבידוד ■ מסתמן: היומיים הראשונים של הבידוד יהיו על חשבון העובד, ועלות שאר הימים תחולק בין המעסיקים למדינה

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוסעים בנתב"ג. מסתמן כי עובד שיוצא לחופשה בחו"ל יממן לעצמו את ימי הבידודצילום: מוטי מילרוד
סיון קלינגבייל

הצוות הבין-אגפי במשרד האוצר, נציגי המעסיקים וההסתדרות קרובים לחתימה על הסכם שייתן מענה לסוגיית מימון ימי הבידוד. לפי ההסכם המתגבש, היומיים הראשונים של הבידוד יהיו על חשבון העובד, בדומה לחופשת מחלה, ועלות שאר ימי הבידוד תחולק שווה בשווה בין המעסיקים למדינה. כעת מנסים למצוא מנגנון דרכו יקבלו המעסיקים את חלקה של המדינה בעלות.

עוד על פי ההסכם המתגבש, במידה ועובד או עובדת בחרו לצאת לחופשה בחו"ל, והם מחויבים עם החזרה ב-14 ימי בידוד – עלות ימי הבידוד תהיה על חשבונם בלבד, ולא המעסיקים ולא המדינה ייקחו חלק בנטל.

ההסכם שצפוי להיחתם בקרוב נצרך לאור העובדה שבעקבות החלטת בג"ץ, החל מסוף ספטמבר ימי הבידוד לא יחשבו עוד כ"ימי מחלה", והמבודדים כבר לא יוכלו להשתמש בתעודת המחלה הגורפת שהוציא משרד הבריאות. כלומר, המעסיקים לא יחויבו לשלם לעובדים משכורת עבור ימי הבידוד.

לפי נתוני משרד הבריאות, נכון להיום מסתכם מספר האזרחים ששהו או ששוהים כעת בבידוד בכ-801 אלף. לפי הערכת המחלקה למחקר כלכלי של התאחדות התעשיינים, מספר המועסקים במגזר העסקי ששהו או ששוהים כעת בבידוד נאמד בכ-464 אלף (כולל הורים לילדים שנדרשו לבידוד תחת הנחה כי אחד מההורים נמצא בבידוד יחד עם הילד).

בידוד במלון קורונה בתל אביבצילום: דודו בכר

בהתאחדות התעשיינים מעריכים כי המגזר העסקי נשא עד היום בעלות של כ-3.3 מיליארד שקל בגין ימי בידוד. הערכה זו מבוססת על עלות יום מחלה למעסיק, לצד התייחסות למספר השכירים הנמצאים בבידוד ביתי ולמשך היעדרותם בהתאם להנחיות משרד הבריאות. בנוסף, אומדן זה לוקח בחשבון כי התשלום בגין ימים אלו מבוצע בהתאם לחוק דמי מחלה, לפיו התשלום בעד היום השני והשלישי מגיע לשיעור של 50% ו-100% מהיום הרביעי להיעדרות ואילך. יצויין כי אומדן זה אינו לוקח בחשבון את האפשרות שחלק מהמועסקים השוהים בבידוד ביתי עובדים מהבית.  

במסגרת הנחיות משרד הבריאות בנוגע לחשודים בהידבקות נגיף הקורונה, קיימת הנחיה שלפיה אין לצאת למרחב הציבורי ולא לשהות במקומות ציבוריים לרבות מוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות, לתקופה של 14 ימים. לפיכך, שכירים הנדרשים להיכנס לבידוד לא יוכלו להגיע למקום עבודתם במשך 10 ימי עבודה. לפי נתוני משרד הבריאות ממוצע השהיה בבידוד הוא 8-7 ימים.

מנתוני הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) עולה כי רובם המכריע של המעסיקים במדינות החברות בארגון אינם נושאים בנטל מימון ימי הבידוד – זאת לפי דו"ח שפירסם הארגון בתחילת יולי. הדו"ח מדגיש את החשיבות הרבה של ימי מחלה בתשלום ככלי מדיניות מרכזי בהתמודדות עם המגפה. ימי מחלה משמשים בחודשים האחרונים לא רק עבור עובדים חולים – אלה גם עבור אלה שנאלצים להיכנס לבידוד.

מההסתדרות נמסר בתגובה: "כפי שיו״ר ההסתדרות הבטיח לפני ימים אחדים - יהיה הסכם בקרוב".

מהאוצר נמסר בתגובה: צוות בין-אגפי בראשות מנכ"לית משרד האוצר פועל בשבועות האחרונים במטרה לתת פתרון כולל לשאלת ימי הבידוד. הצוות צפוי להגיש את מסקנותיו בקרוב".

יו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים ונשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, אמר כי "המעסיקים כבר שילמו 3.3 מיליארד שקל על ימי הבידוד, תוך כדי שהם מנהלים מלחמת הישרדות. אנו פועלים להשגת מתווה הוגן ואחראי שיגן על המעסיקים והעובדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker