האוצר: "הסגר יעלה 6.5 מיליארד שקל"; ייתכן מענק למעסיקים שלא יוציאו עובדים לחל"ת

הכלכלנית הראשית: "עלות הצעדים שעליהם הוחלט הערב נמוכה בכ-8 מיליארד שקל מעלותו של הסגר שאושר בקבינט הקורונה" ■ ראש הממשלה נתניהו: "נגבש חבילת סיוע כלכלית נוספת - מי שנפגע יקבל פיצוי"

סיון קלינגבייל
שירה גרינברג, הכלכלנית הראשית של משרד האוצר
סיון קלינגבייל

אגף הכלכלנית הראשית מעריך כי העלות המשקית של צעדי הסגר עליהם הוחלט הערב בישיבת הממשלה, תסתכם בכ-6.5 מיליארד שקל. "עלות צעדים אלה נמוכה בכ-8 מיליארד שקל מעלותו של סגר למשך אותה תקופה, במתכונת עליה דובר בקבינט בסוף השבוע שעבר", נמסר הערב מהאוצר.

על פי המתווה המסתמן, עסקים קטנים יפוצו על פגיעה של 25% בהכנסות ומעלה, כמו בפעימות הראשונות. שר האוצר ישראל כ"ץ לא הסכים לחל"ת גמיש, אך ככל הידוע עובדים באוצר על מענק למעסיקים שישאירו את העובדים ולא יוציאו אותם לחל"ת.

אש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב: "החלטנו על מתווה מהודק לשלושת השבועות הקרובים, עד שמחת תורה, עם האפשרות שזה יימשך".

עסקים סגורים בתקופת הקורונה בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אייל טואג

נתניהו פירט את ההגבלות שאישרה הממשלה: 

"המגזר הציבורי יפעל במתכונת מצומצמת. 

המגזר הפרטי - יעבוד כרגיל, ללא קבלת קהל, למעט מקומות חיוניים - שיעבדו כרגיל.

הסופרים ובתי המרקחת ימשיכו לפעול.

יהיה מתווה לבתי כנסת.

הימנעות מהתקהלויות - עד 10 אנשים בחלל סגור, 20 איש בקפסולות בחוץ.

הגבלת תנועה של 500 מטר, נאפשר ספורט יחידני". 

נתניהו לא התייחס בדבריו למלונות ולקניונים - אך הם צפויים להיסגר מיום שישי. במסעדות ככל הנראה יותרו משלוחים, וייתכן שגם טייק-אווי.

לדברי ראש הממשלה, "נגבש חבילת סיוע כלכלית נוספת - מי שנפגע יקבל פיצוי. ישבתי היום עם שר האוצר, הנגיד ופרופ' שמחון. אני רואה את החיסון ואת הבדיקות המהירות, בדרך".

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, שהתנגד בחריפות לסגר השני, מסר בעקבות החלטת הממשלה כי "הסגר הוא כלי חריג בארגז הכלים, ויש להשתמש בו רק כאשר אין כל ברירה אחרת. לצערי הממשלה בחרה לנקוט גם הפעם בצעד הקיצוני, שצפוי להוביל לפגיעה קשה מאוד בכלכלה, ואם לא נחשב מסלול מחדש יהיה גם סגר שלישי שימיט עלינו חורבן מוחלט. על הממשלה לדאוג לפצות את כל העסקים שייפגעו ולשמור עליהם מהתמוטטות".

ד״ר תומר הוסיף: "אין לצערי ספק כי הממשלה והציבור כשלו יחדיו כשלא השכילו כיצד יש לחיות לצד הקורונה. לכן בשנה הקרובה מוטלת עלינו האחריות להבין שאין לנו ברירה אחרת אלא ללמוד לחיות לצד המגפה, ולדאוג לקיים ולאכוף את ההגבלות הנכונות, מבלי להגיע לסגר. אנו מודים לרה"מ, לשר האוצר ולשר הכלכלה והתעשייה על החרגת מקומות עבודה שאינם מקבלים קהל ומצפים שיחד נפעל לצמצום הנזק, העברת פיצויים מהירים לכל העסקים אשר ייפגעו במהלך הסגר ובנוסף הגברת הרכש הממשלתי של תוצרת הארץ, שיעלה את הביקושים שצנחו ועוד יצנחו בעקבות הסגרים והקורונה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker