"מצב שברירי ונפיץ": קבינט המומחים המליץ לגמזו על סגר מיידי באזורים אדומים

המומחים מתנגדים לסגר מלא כעת ומזהירים את אנשי הציבור: "השתלחות באנשי המקצוע ולגיטימציה להתעלמות מההנחיות תגרום לקריסת תוכנית הרמזור ולעלייה בתחלואה"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחוב יפו בירושלים, היום
ירושלים, החודש. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אוהד צויגנברג

קבינט המומחים הלאומי למאבק בקורונה המליץ בשבוע שעבר לפרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, להתחיל באופן מיידי בצעדים של "ריסון מהודק" (סגר) באזורים האדומים, כולל מגבלות תנועה בין ערים או שכונות. "אם לא יושתו מגבלות תנועה באזורים האדומים, אוכלוסיות מרובות תחלואה 'יעברו את הכביש' ויעבירו את התחלואה לאזורים הירוקים", מסבירים המומחים. 

בנוסף, ממליץ הקבינט להרחיב את המגבלות לאזורים כתומים, במידה שלא תהיה ירידה משמעותית בתחלואה בעקבות הסגר המקומי. לצד זאת, הקבינט ממליץ לגמזו להימנע מהטלת סגר ארצי בשלב זה, ולהפעילו רק אם יעלה חשש בסבירות גבוהה ל"הפרעה חמורה" בתפקוד המחלקות הפנימיות ומחלקות הקורונה בבתי החולים. הקבינט אף ממליץ לגמזו לפתוח את התיכונים בערים שאינן אדומות.  

פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזוצילום: מוטי מילרוד

עם זאת, הקבינט ממליץ להיערך כבר עכשיו, באמצעות תוכנית מפורטת של כלל משרדי הממשלה, לסגר ארצי - כולל האפשרות להפעילו בתקופת החגים, "ואף קודם לכן אם מדדי התחלואה יזנקו ויחייבו זאת". זאת, לאור נתוני התחלואה בישראל שהוצגו לקבינט, שלפיהם מקדם ההדבקה (R) ככל הנראה גבוה מעט מ-1, ולפי ההערכות, מספר החולים קשה יגיע השבוע ל-500-400. "המצב שברירי ונפיץ, ועלינו להיערך גם לתרחיש של עלייה חדה בתחלואה", קובע הקבינט.

קבינט המומחים כולל 12 חברים, כולם רופאים ורופאות בכירים עם מומחיות בבריאות הציבור וניהול מערכות בריאות. בראש הקבינט עומד פרופ' רן בליצר, וחברים בו ד"ר שרון אלרעי, פרופ' ארנון אפק, פרופ' גליה רהב, פרופ' גבי ברבש, פרופ' נדב דוידוביץ, דר' בעז לב, פרופ' חגי לוין, דר' דורית ניצן, דר' אירית אידן, ד"ר אודי קלינר, ופרופ' שוקי שמר. 

קבינט הקורונה, ביוליצילום: עמוס בן גרשום / לע

הקבינט תומך בהפעלה מיידית של תוכנית הרמזור, שאמורה לעלות היום (ראשון) להצבעה בקבינט הקורונה, אך מתריע ש"התוכנית כלשעצמה והמכלולים בהקמה אין די בהם כדי להביא לירידה בתחלואה בשבועיים הקרובים, והנחת העבודה הינה המשך עלייה מונוטונית במספר החולים הקשים והמאושפזים". חברי הקבינט מדגישים כי "אין לדעת אם המאמצים ברשויות המקומיות והשיפור במכלולי הקטיעה יצליחו למנוע עלייה חדה בתחלואה עקב המשך ההתקהלויות הלא-חוקיות בכל המגזרים, תחילת שנת הלימודים, תקופת הסליחות ותפילות חגי תשרי".

"למנוע השתלחות באנשי המקצוע"

הישיבה נערכה ביום שבו ספג גמזו ביקורת קשה מצד גורמים פוליטיים, בהם יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר, ושר השיכון, יעקב ליצמן, שאף קרא לפיטוריו על רקע פרשת אומן. חברי הקבינט מתייחסים בחומרה לכך מספר פעמים. "מסרי אי-אמון מאנשי ציבור מחריפים את הקושי לגבש חזית אחידה והסברה יעילה", כותבים חברי הקבינט. "אין תועלת בהנחיות או בהחמרתן כשהן לא מיושמות, וכשנציגי הציבור לא נרתמים למאמץ מתמשך להביא לקיום ההנחיות, כל אחד בקהלו".

הקבינט קורא לנבחרי הציבור "להדק את השורות בתמיכה במהלכים למניעת התפשטות המחלה, ולוודא קריאה ברורה של מנהיגים מכל הסקטורים להקפדה על ההנחיות. חשוב למנוע השתלחות באנשי המקצוע או לגיטימציה להתעלמות מההנחיות (כל סקטור וההתקהלויות היקרות לליבו), שאם לא כן תקרוס התוכנית כמגדל קלפים וניגרר לעלייה בתחלואה, כמו גם להכרח להגיע לסגר - כברירת מחדל שרעה לכולם".

נושא מרכזי נוסף שהמומחים מפנים אליו את תשומת הלב הוא האכיפה, או ליתר דיוק - כישלון האכיפה והיעדר הרתעה מול הפרה של ההנחיות, בעיקר באירועי התקהלות שונים כמו חתונות בלתי-חוקיות. "יש לפעול לרוויזיה עמוקה בפעילות האכיפה, באופן שיבטיח הלימה בין ההשלכות של התקהלויות בפרט בחללים סגורים לבין המחיר שמשלם מי שבוחר להתעלם מהם. קנסות מרתיעים למארגני האירועים ולמשתתפים בהם ותגבור כוח אדם לאכיפה הם דוגמה לצעדים מידיים", כותבים המומחים. 

עדיין אין מידע על מקורות ההדבקה

הקבינט מתייחס גם לנושא שעלה פעמים רבות בחודשים האחרונים - המחסור במידע על מקורות ההדבקה שמקשה על קבלת החלטות מושכלת ושקופה. "היעדר מידע איכותי מקשה על ביצוע תחזיות ולא מאפשר קבלת החלטות מבוססת מידע", כותבים המומחים. "יש לוודא כי החקירות האפידמיולוגיות מבצעות לא רק איתור מגעים אלא גם תיעוד של מקור ההדבקה ונסיבות ההדבקה – כדי שנבין את עוצמת הסיכון במתארים שונים והיקף התחלואה המיוחס לכל מתאר".

לגבי האפשרות של סגר ארצי ככלי מיידי להורדת התחלואה, המומחים סבורים כי צעד כזה לא רצוי כעת, משלוש סיבות: ראשית, מערכי קטיעת שרשראות ההדבקה, ההסברה והאכיפה "אינם בשלים"; שנית, אם לא תטופל בעיית האכיפה, היציאה מהסגר צפויה להיכשל ("אין ולא יהיה מערך קטיעה שיכול להתמודד עם מאסה של חתונות והתקהלויות המוניות בחללים סגורים"); ובנוסף, הזכירו המומחים את המחיר הכלכלי והחברתי הכבד של סגר מלא. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker