9 גופים ישראליים יקבלו 18 מיליון שקל מהאיחוד האירופי לפיתוחים למאבק בקורונה

סך הכל, 23 הפרויקטים הזוכים כוללים 347 קבוצות מחקר מיותר מ-40 מדינות ■ בין הזוכות הישראליות: SKM Aeronautics, סימנס ישראל ומגן דוד אדום

שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבדה לפיתוח חיסון נגד קורונה בסיןצילום: NICOLAS ASFOURI / AFP
שגיא כהן

תשעה גופים ישראלים, הכוללים חברות היי-טק, תעשייה וחוקרים אקדמיים, יקבלו מימון בסך 4.5 מיליון יורו (18 מיליון שקל) מהאיחוד האירופי לצורך פיתוח ומחקר של פתרונות למאבק בווירוס קורונה.

ב-19 במאי פירסמה הנציבות האירופית קול קורא דחוף להגשת פתרונות, טכנולוגיות ומחקרים הקשורים לנגיף קורונה, באמצעות הורייזון 2020, תוכנית המו"פ של האיחוד. התקציב הסתכם בכ-130 מיליון יורו שיועדו למימון הפרויקטים. האיחוד הזמין חוקרים וחברות להגיש הצעות לפיתוחים כמו הסבת קווי ייצור לציוד רפואי, בדיקות קורונה, טיפולים ומניעה, טכנולוגיות לשיפור האיתור מעקב וטיפול בחולים ועוד.

ב-11 באוגוסט הנציבות האירופית הכריזה על הפרויקטים הזוכים, שיקבלו למימון של 128.2 מיליון יורו וישקדו על פיתוח הפתרונות לאורך שנה עד שלוש שנים. המודל הוא שכל פרויקט כזה מערב מספר שותפים – חברות וקבוצות מחקר מהאקדמיה – ממדינות שונות. סך הכל, 23 הפרויקטים הזוכים כוללים 347 קבוצות מחקר מיותר מ-40 מדינות. ביניהם יש גם זוכים ישראלים שהגישו מועמדת דרך מינהלת "איסרד" ברשות החדשנות. בשמונה מתוך הפרויקטים לוקחים חלק תשעה גופים ישראלים, שיקבלו כאמור מימון בסך כולל של 4.5 מיליון יורו.

אוניברסיטת חיפהצילום: אייל טואג

הגופים הישראלים שזכו בתוכנית:

  • חברת הבריאות הדיגיטלית הישראלית סנולה הקימה ותוביל פרויקט בעל 7 שותפים שונים מגרמניה ונורבגיה, וכן חברת נטלי הישראלית – עם תקציב של 7 מיליון יורו. הקבוצות יעסקו בפיתוח מערכת לניטור וזיהוי מהיר של המחלה באמצעות כלי בינה מלאכותית.
  • חברת SKM Aeronautics משתתפת בפרויקט העוסק בהסבת קווי ייצור למוצרים הדרושים בעת חירום. החברה עצמה מפתחת ידע הדרוש לייצור מסכות הגנה רב-פעמיות מסיליקון. התקציב הכולל של הפרויקט הוא 6.3 מיליון אירו.
  • PhotosonicSys משתתפת בפרויקט לפיתוח מכשיר נייד וקטן לביצוע בדיקות קורונה על בסיס טכנולוגיית חישה באור. בפרויקט שבעה שותפים, התקציב הכללי כ- 2.8 מיליון אירו.
  • חוקרים מאוניברסיטת חיפה משתתפים בפרויקט לבניית פלטפורמה למעקב אישי וסיוע לאנשים מבוגרים וילדים, כדי לשפר את איכות חייהם - הבריאות נפשית ופיזית. התקציב: 3.5 מיליון יורו.
  • פרופסור הווארד ליטווין מהאוניברסיטה העברית משתתף בפרויקט מחקר שיבדקו את ההשפעות העקיפות של קבלת ההחלטות של ממשלות הנוגעות למיגור המגפה. למשל: אי-שיוויון בגישה לשירותי בריאות, השפעות הסגר על שוק העבודה והאוכלוסייה ועוד. התקציב: 6.8 מיליון יורו.
  • MDM Projects העוסקת בפיתוח מוצרים רפואיים, משתתפת בפרויקט המיועד לייצור מתקנים לטיהור וחיטוי אוויר מווירוסים – שיותקנו בבתי חולים ומרפאות. החברה אחראית על בניית הפילטר. תקציב הפרויקט: 2.2 מיליון יורו.
  • סימנס ישראל משתתפת בפרויקט בן 21 שותפים לצורך פיתוח מערכת תוכנה לחיבור בין ספקים וצרכנים, שתעזור לגופי רפואה לאתר ספקים של ציוד חיוני, מכשור רפואי וחלקי חילוף – וכן תסייע לניהול ההזמנות ובקרה של תהליכי הייצור. תקציב: 7.3 מיליון יורו.
  • מגן דוד אדום משתתף בפרויקט שיבדוק את ההשפעה של המגפה על קבוצות פגיעות באוכלוסייה, ויעסוק בפיתוח פתרונות, קווים מנחים והמלצות שיסייעו להבטיח כי הצרכים השונים של קבוצות פגיעות באוכלוסייה יילקחו בחשבון במקרים של גלי התפרצות נוספים.
ניידת מגן דוד אדום בירושליםצילום: אורן בן חקון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker