גמזו אישר ל-12 אלף תלמידי ישיבות ו-2,000 סטודנטים להיכנס לישראל

גמזו: "בתקופה מורכבת זו יש לאזן בין שמירה על בריאות הציבור לבין שמירה על הערכים של המדינה והקשר עם יהדות העולם"

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' רוני גמזו
פרופ' רוני גמזוצילום: מוטי מילרוד

למרות הביקורת, אושרה כניסתם לישראל של עד 17 אלף תלמידי ישיבות וסטודנטים - רובם לא ישראלים. הכוונה לאשר את כניסתם נחשפה ב-TheMarker.

ממשרד הבריאות נמסר כי "מנהל 'מגן ישראל' פרופ׳ רוני גמזו קיים אתמול דיונים עם הגורמים הרלוונטיים על מנת לקבל תמונת מצב עדכנית על ההחלטה לאשר כניסתם לישראל של 17 אלף סטודנטים ותלמידי ישיבות, המגיעים לישראל לתקופה ממושכת, בחודשים הקרובים".

בדיונים השתתפו בוז'י הרצוג יו״ר הסוכנות היהודית, פרופ׳ שלמה מור יוסף ראש רשות האוכלוסין, ד״ר אשי שלמון ממשרד הבריאות ונציגי המל״ג.

על פי הנתונים שהוצגו בפגישה מדובר בהגעה ללימודים באוניברסיטאות של עד כ-12 אלף  תלמידי ישיבות; כ-2,000 סטודנטים; עד כ-5,000 משתתפים בפרויקט מסע, כ-500 משתתפים בפרויקט נעל״ה וכ-1,500 במוסדות פרטיים. 

אלפי היהודים האלה, שמגיעים בעיקר מארה"ב, היו עד כה בבעיה: רובם המכריע אינם אזרחי ישראל - ורשות התעופה האזרחית עידכנה את חברות התעופה כי אישור הכניסה של מי שאינם תושבי המדינה ייאסר עד ספטמבר. האיסור הזה אינו כולל יוצאים מן הכלל - כמו זרים העובדים בישראל, נשואים לאזרחים זרים או כאלה הלומדים כאן ורשאים לבקש אישור כניסה מיוחד (ומחויבים להציג ביטוח בריאות, כולל סעיף המכסה את מחלת הקורונה). רבים מהיהודים שמעוניינים להגיע לישראל לומדים כאן במוסדות חינוך חרדיים - דבר המאפשר להם לבקש את האישור.

בעקבות לחץ מסיבי בתקופה האחרונה מצד ראשי המפלגות החרדיות על הממשלה, לצורך אישור תנאים מיוחדים לאברכים הצפויים להגיע ארצה, אישרו  שר הפנים אריה דרעי ושר הבריאות יולי אדלשטיין את כניסתם, וכעת הסכים לכך גם גמזו.

ממשרד הבריאות נמסר עוד כי "לא ניתן להעריך כרגע כיצד תתפרס הגעתם, אבל ברור שהגעתם לא צפוייה להיות מיידית ולא בבת אחת, אלא פיזור על פני השנה, תלוי בתוכנית. ההחלטה היא לאשר לתלמידי הישיבות והסטודנטים הגעה וכניסה לארץ אך ורק למוסדות שאושרו על ידי משרד הבריאות ושמתחייבים לעמוד בתנאי בידוד של שבועיים בקפסולות של עד 6. עד כה אושרו 31 מוסדות מתוך 183 שהגישו. 

"הפרה של התנאים היא הפרה של תנאי השהיה בארץ על כל המשתמע מכך הן כלפי התלמיד והן כלפי המוסד. על מנת  לוודא שלא תהיה חריגה באף מוסד הינחה פרופ גנזו  אתמול  את אנשי משרד הבריאות לנהל פיקוח ובקרה קבועים ולצורך משימה זה יגויסו פקחים יעודיים". 

 לדברי גמזו, "בתקופה מורכבת זו יש לאזן בין שמירה על בריאות הציבור לבין שמירה על הערכים של המדינה והקשר עם יהדות העולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker