התקנות הוארכו: חשבונות בנק לא יוגבלו עקב צ'קים חוזרים

התקנות קובעות כי צ'ק שחזר במהלך תקופת הקורונה לא יוביל להגבלת חשבון בנק של בעליו ■ שר המשפטים האריך את התקנות עד לחודש אוגוסט

ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"אלגוריתמים מתוחכמים מאוד מנתחים את התמונה של הצ'ק, מוציאים ממנה מידע — ומתחילים לבצע ניתוחים"צילום: Getty Images/iStockphoto
ביני אשכנזי

שר המשפטים אבי ניסנקורן (כחול לבן) האריך הערב (רביעי) את תוקפן של תקנות צ'קים ללא כיסוי, שקבעו כי צ'ק שחזר במהלך תקופת הקורונה לא יוביל להגבלת חשבון בנק של בעליו. ההסדר המקורי נקבע עד לסוף יוני, והערב הוחלט להאריכו עד לאוגוסט.

החוק המקורי קובע כי במקרה שבו סורבו בחשבון בנק עשרה צ'קים או יותר במשך 12 חודשים - חשבון הבנק יהפוך למוגבל. החוק גם קובע כי במקרה שבו מוכרז במדינה מצב חירום, המפקח על הבנקים יכול לשנות את הנוהל המדובר - באישור הממשלה.

בהתאם לכך הותקנו התקנות החדשות מכוח החוק כבר במארס האחרון, עם התפרצות נגיף הקורונה, כדי למנוע הגבלה חלקית של חשבונות הבנק ופגיעה בעסקים ובבעליהם. ההסדר המקורי נקבע עד לסוף חודש יוני, והערב הוחלט להאריך את תוקפן של התקנות עד לחודש אוגוסט.

בדברי ההסבר לתקנות שפורסמו הערב נכתב: "מגפת הקורונה והמגבלות החמורות שנקבעו על מנת למנוע את התפשטותה יצרו באופן לא צפוי קשיים תזרימיים למשקי בית ולעסקים רבים, דבר שיצר להם קושי, בעיקר על רקע העובדה שיש צ'קים מעותדים שנמשכו עוד לפני שהתפרצה מגפת הקורונה, לפרוע את הצ'קים כמתוכנן.

שר המשפטים, אבי ניסנקורןצילום: עדינה ולמן / דוברו

"כמו כן החלה מגמה של  עלייה במספר הצ'קים שחזרו באופן שהיה עלול להביא להגבלת חשבונות, ובכך להביא לשיבוש  מהלך עסקיו של הלקוח, לפגוע במוניטין שלו וביכולת ההתנהלות הכלכלית שלו.

"לפיכך ובהתאם לסמכות שניתנה לה, המפקחת על הבנקים הורתה על השעיית הגבלת חשבונות בגין צ'קים שחזרו בשל היעדר כיסוי החל מתאריך 4 במארס. משמעות ההשעיה הייתה שצ'ק שהופקד החל מהתאריך האמור וחזר מחמת היעדר כיסוי מספיק, לא יובא בחשבון בספירת הצ'קים לצורך הטלת הגבלה לפי החוק".

בהמשך דברי ההסבר נכתב מדוע יש להאריך את תוקפן של התקנות. מעבר להסבר הפשוט, הדברים מצביעים במפורש על כך שישראל כבר נמצאת בלב הגל השני: "התקנות פורסמו בסמוך למועד שבו הגל הראשון של מגפת הקורונה התמתן. כעת, ולאחר תום התקופה שבה חל הסייג לחוק, מוצע להאריך את התקופה שבה יחולו הסייגים. זאת לאור התמשכות משבר הקורונה, לאור העובדה כי הגל השני של הקורונה עודנו משפיע על ההתנהלות במשק ובשל המשבר הכלכלי הפוקד את המשק עקב המשבר, שיוצר קשיים תזרימיים בקרב לקוחות רבים".

שר המשפטים אבי ניסנקורן מסר: "תפקידנו להקל ככל שניתן על האזרח שנקלע למצוקה כלכלית עקב משבר הקורונה. דאגנו שבעלי האולמות, אנשי תעשיית האירועים ואנשים פרטיים לא ימצאו עצמם עם חשבון בנק מוגבל בגלל שלא עמדו בהתחייבות כספית עקב ההגבלות במשק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker