פרופ' גמזו: "החוזה החדש - שקיפות ממשלתית וציות אזרחי, לא אתן שיהיו כאן הגבלות שאין בהן היגיון"

הפרויקטור החדש הציג את תוכניתו: "כל הגבלה שתצא תהיה ברורה מקצועית ואנחנו נבדוק חלק מההגבלות כדי לראות מה ניתן לשנות - זה החוזה החדש" ■ "צה"ל יכול להקים את מערך קטיעת שרשראות ההדבקה בתוך שבועיים. האפקט יהיה בעוד 4-3 שבועות"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' רוני גמזו
פרופ' רוני גמזו צילום: מוטי מילרוד

"לפני ארבעה ימים קיבלתי מנדט למגר את הקורונה בישראל. הייתי חייב להכין אותה מהר ולחשוב מה צריך לעשות, כי צריך להבין שבבתי החולים ובקהילה מתחילה מצוקה. אנחנו מול מחלה שעדיין מתקדמת על אף המאמצים שנעשו. אנחנו בנקודת זמן שחייבים לבצע את המהלכים במהירות. יכול להיות שבתי החולים יגיעו לאי ספיקה וביקשתי מהם להרים דגל אדום כצוות שיהיה ברומטר של אי ספיקה" - כך אמר פרופסור רוני גמזו, פרויקטור הקורונה, במסיבת עיתונאים שבה הציג את תוכניתו למלחמה בקורונה.

"אני רוצה להתמקד במקדם ההדבקה בישראל. אוטוטו אנחנו מגיעים למקדם הדבקה 1. כשנביא אותו מתחת ל-1 מתחילים במיגור התחלואה. אפשר לעשות את זה רק ביחד. זה תהליך שבו כל אזרחי ישראל, הממשלה, אני ומערכת הבריאות צריכים לעשות. להקטין הדבקות.

"זו מעין משיכת חבל שכולנו עושים וצריכים פשוט לעשות כדי להוריד את ה-R מתחת ל-1, כי אז הבשורה שהרבה מאוד יחזרו לעבודה, לפרנסה ולפריחה
הרבה אנשים בישראל במצוקה אבל אנחנו יכולים לנצח את זה, לעשות את המאמץ וזה דורש את כולנו במאמץ אחד.

"אנחנו צריכים לעשות חוזה חדש בינינו לבין האזרחים. יש בעיה של התערערות האמון. ראינו ירידה באמון וזה גרם למצב שבו המכיפה עלתה. מצד הממשלה החוזה החדש אומר - שקיפות, מקצועיות ענייניות ושיתוף. אני האחראי - לא אתן שיהיו כאן הגבלות שפוגעות בכלכלה שאין בהן היגיון. זה החוזה החדש.

"מצד האזרחים - אני צריך אמון, התלכדות, ציות להנחיות. חשוב שנתקדם קדימה ונציית להנחיות. הכי חשוב - צריכים בעצמנו לבצע קטיעה יותר אפקטיבית של שרשרת ההדבקה. מבדיקה לחקירה לבידוד התהליך לא מסודר. סליחה ממשרד הבריאות - זה אופרציה ולא רפואה. ושמח שמערכת הביטחון לקחה את זה.

"זה אומר יותר בדיקות אבל קיצור הזמנים. הכניסה של צהל חשובה מאד כי זו מערכת שיוכלה לעשות את התהליך הזה במהירות.

"מה נדרש מהאזרחים? הדבר הכי חשוב - לשים את המסכה. במדינות שבהן שיעור עטיית המסכות נמוך - התחלואה גבוהה. ולהיפך. זה אמיתי וזה עובד. זה מאמץ אישי קטן שלנו להישג לאומי אדיר, כי אנחנו רוצים להתקדם קדימה.
ריחוק חברתי - לא עובד טוב. זה אומר שיש התקהלויות. כך לא נשיג את הירידה של מקדם ההדבקה מתחת ל-0.

בתשובה לשאלה האם יימשכו איכוני השב"כ, ענה גמזו: "האיכונים עוזרים לנו להכניס אנשים לבידוד בזמן אפס. אנחנו לא מצליחים לעשות את זה בלעדיהם, וזה עוזר לנו להקטין תחלואה ולכן בינתיים זה יימשך.

בתשובה לשאלה תוך כמה זמן תהיה קטיעה שרשראות הדבקה של 48 שעות, אמר גמזו: "צה"ל יכול להקים את המערך בתוך שבועיים. האפקט יהיה בעוד 3-4 שבועות".

בעניין הדוגמא האישית של נבחרי הציבור, אמר גמזו: "אנחנו לא מתכוונים לשנות עטיית מסכות במרחב הציבורי. היה תהליך של הגבלות ושינויים והציבור הרגיש חוסר היגיון וזה מערער אמון. אנחנו מסתכלים ואני מבטיח שמהרגע הזה נסתכל רק על השיקול המקצועי".

גמזו נכנס לתפקיד הפרויקטור ביום חמישי לפנות בוקר, ובימים האחרונים קיים עשרות פגישות עם גורמים שונים במערכת.

בתחילת מסיבת העיתונאים, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני מצפה מכל שרי הממשלה לתת גיבוי לתכנית של גמזו ומאזרחי ישראל לשתף פעולה".

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, אמר: "נחל בהקמה של מפקדה שתעסוק בקטיעת שרשרת ההדבקה. המפקדה תעמוד לרשות פרופ' גמזו. צה"ל יודע לנצח מלחמות וידע לנצח גם את המערכה הזאת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker