המתווה של משרד התחבורה לפתיחת השמים: בידוד מקוצר של 5 ימים

נוסעים ממדינות ירוקות, כאלה שהוגדרו עם תחלואה נמוכה, יחויבו בחמישה ימי בידוד בלבד עם נחיתתם, ואילו נוסעים ממדינות אדומות יחויבו בביצוע בדיקת קורונה טרם הטיסה

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב. "הצלת אל על היא משימה לאומית"
מירי רגב, שרת התחבורהצילום: אוהד צויגנברג

משרד התחבורה הציג היום (ראשון) מתווה לפתיחת השמים, הכולל בידוד מקוצר של חמישה ימים לנוחתים בישראל - במקום 14 כיום, וחיוב בבדיקת קורונה לפני הטיסה לנוסעים שיגיעו ממדינות "אדומות", שבהן חולים רבים. המתווה כפוף לאישור משרד הבריאות וראש הממשלה.

המתווה החדש מקודם על ידי שרת התחבורה, מירי רגב, באמצעות צוותי העבודה של משרדי הבריאות והתחבורה, שבונים את הנוסחה שתאפשר חזרה לשגרת תעופה בצל הקורונה. 

וירוס קורונה נתב"ג
נחיתה בנתב"ג בימי קורונה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

בימים האחרונים נפגשו אנשי משרד התחבורה עם צמרת משרד הבריאות, כדי להציג את המתווה להפעלת הטיסות. על פי המתווה, יחולקו הנוסעים למדינות "ירוקות" ו"אדומות". נוסעים ממדינות ירוקות, שהוגדרו עם תחלואה נמוכה, יחויבו בחמישה ימי בידוד בלבד עם נחיתתם. נוסעים ממדינות אדומות יחויבו בביצוע בדיקת קורונה טרם הטיסה לישראל. 

בסביבת שרת התחבורה הדגישו כי המתווה יוצג לאישור ראש הממשלה, לאחר אישורו ותיאומו מול שר הבריאות, יולי אדלשטיין, באמצעות עבודת המטה הנערכת בין מנכ"לי התחבורה והבריאות, המועצה לביטחון לאומי ורשות התעופה האזרחית.

נוסעים בנמל תעופה בימי הקורונה
נוסעים שנחתו בנתב"גצילום: ביאה בר קלוש

"הכוונה היא להכין את כל הרקע הנדרש על מנת לממש את הסיכום בין ראש הממשלה לשרה רגב, והכל בכפוף לנתוני התחלואה", אומרים במשרד התחבורה. במשרד הבריאות בוחנים כעת את התוכנית שהוגשה לאישור, וצפויים להעביר בקרוב את ההתייחסות המקצועית כדי לגבש את המתווה הסופי להפעלת מערך הטיסות בצל הקורונה.

ביוני הצהיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי תאריך היעד לפתיחת שמי ישראל ליוון וקפריסין יהיה 1 באוגוסט. בתחילת יולי החליט האיחוד האירופי לא לכלול את ישראל ברשימת המדינות שמהן מותרת הכניסה לאיחוד. הסיבה לכך היא שמגמת התחלואה בישראל גבוהה פי 2.5 מהסף שהציב האיחוד.

לפני העלייה הנוכחית בתחלואה, ישראל קיבלה הצעות מכמה מדינות לחדש את קשרי התעופה והתיירות במסגרת הסכמים הדדיים של מדינות ירוקות. בין  המדינות: קפריסין, יוון, גיאורגיה, איי סיישל, אוזבקיסטן ומונטנגרו. קפריסין ומונטנגרו היו הראשונות להגיב לעלייה בקצב התחלואה בישראל, וכבר בסוף יוני, הורידו את ישראל בדירוגי התיירות שלהן מקבוצה A לקבוצה B - צעד שלפיו אזרחי ישראל שירצו לטוס למדינות אלה יחויבו בהצגת תוצאות בדיקת קורונה לפני הנסיעה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker