משרד הבריאות חתם על הסכם לאספקת חיסוני קורונה עם ארקטורוס האמריקאית

ישראל תקבל זכות לשמור ולאגור מנות חיסון עבור אזרחיה, ואספקת החיסונים תיעשה בכפוף להגעה לאבני דרך קליניות ורגולטוריות ■ ישראל היא המדינה השנייה שחתמה על הסכם כזה עם ארקטורוס

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבדה לפיתוח חיסון לקורונה בבייג׳ין, באפריל
מעבדה לפיתוח חיסון לקורונה בבייג׳ין, באפרילצילום: AFP

חברת התרופות האמריקאית ארקטורוס (Arcturus) חתמה על הסכם עם משרד הבריאות הישראלי לאספקת חיסונים נגד קורונה, כך לפי הודעה שפורסמה הלילה (ו').

תנאי העסקה המלאים והיקפה לא פורסמו. לפי הודעת החברה בחו"ל, מדובר בהסכם עקרונות מחייב, אך פרטיו הסופיים יסוכמו בתוך 30 יום. ישראל תקבל את הזכות לשמור ולאגור מנות חיסון עבור אזרחיה. אספקת החיסונים תעשה בכפוף להגעה לאבני דרך קליניות ורגולטוריות וכן תנאים נוספים. ישראל היא המדינה השנייה שחתמה על הסכם כזה עם ארקטורוס, לאחר סינגפור. הוא מצטרף להסכם שנחתם עם חברת מודרנה האמריקאית, ולפי דיווחים ישראל נמצאת במגעים גם עם אסטרהזנקה שנמצאת בשלב מתקדם של ניסויים בחיסון שפותח באוניברסיטת אוקספורד.

ארקטורוס היא חברת תרופות מסן דייגו, קליפורניה, שעוסקת בפיתוח תרופות מבוססת RNA. זו חברה קטנה יחסית בת 90 עובדים, שהוקמה ב-2013 ונסחרת כיום לפי שווי של 1.1 מיליארד דולר בנאסד"ק. יש לה קשר ישראלי: בשנת 2017 היא התמזגה עם חברת התרופות הישראלית אלקוברה.

פיתוח חיסון לקורונה במעבדה במרילנד, במארסצילום: AFP

יש לה כמה תרופות בפיתוח, כאשר ארבע מהן נמצאות בשלבי פיתוח וניסוי פרקליניים (לפני ניסויים בבני אדם) ותרופה אחת שנמצאת בשלב ניסויים קליניים 1 (ניסויי בטיחות). ומספר פיתוחים בשיתוף פעולה עם חברות אחרות. עם זאת, לארקטורוס אין כיום מוצר, תרופה או חיסון, שכבר נמכרים בשוק. ואין לה כמובן ניסיון בייצור והפצת חיסונים בקנה מידה גדול.

בנוסף, החיסון שלה אינו נחשב בין המיזמים המתקדמים בעולם לפיתוח חיסון. החברה השלימה לאחרונה את שלב הניסויים בבעלי החיים ובימים האחרונים קיבלה אישור להתחיל ניסויים קליניים בבני אדם (שלב 1/2) בסינגפור, שאמורים להתחיל בקרוב בקרב 108 אנשים. החברה הודיעה בעבר שתייצר 30-3 מיליון מנות חיסון בשנת 2020.

בנוסף, החיסון שפיתחה ארקטורוס הוא חיסון מבוסס RNA, בדומה לחיסון של חברת מודרנה שגם עמה חתמה ישראל על הסכם לאספקת חיסונים – כך שמדובר ב"הימור" נוסף על טכנולוגיה דומה שעד היום לא הוכחה בפועל. בחיסון מבוסס RNA לא מחדירים וירוס לגוף, אלא חומר גנטי שגורם לתאי הגוף לייצר חלקים מהנגיף שמעוררים את התגובה החיסונית הנדרשת.

ממשרד הבריאות נמסר: "בשיתוף פעולה עם המל"ל, אנו ממשיכים לפעול להבטחת חיסונים לתושבי ישראל. במסגרת זו נחתמה היום עסקה נוספת עם חברת ארקטורוס האמריקנית, לחיסון בטכנולוגיה מתקדמת שמתחילה בימים אלו ניסויים קליניים בבני אדם. משרד הבריאות ימשיך ויפעל לתמוך בפיתוח החיסונים בישראל על ידי המכון הביולוגי וחברת מיגל במקביל למאמצים לרכש חיסונים מחברות בינלאומיות אחרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker