רגע לפני ההגבלות של יולי - שיעור האבטלה ה"רחב" ירד ל-11.8%

במחצית השנייה של יוני ירד מספרם של מחוסרי העבודה ל-484 אלף – לעומת 507 אלף במחצית הראשונה של החודש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הטיילת בטבריה נטושה בימי הגל הראשון של הקורונהצילום: תומר אפלבאום

מספרם של מחוסרי העבודה בישראל ירד במחצית השנייה של יוני 2020 ל-483.9 אלף, שהם 11.8% מכוח העבודה - לעומת 507.3 אלף (12.2%) במחצית הראשונה של החודש, ו-840.6 אלף (20.4%) במחצית השנייה של מאי. במחצית השנייה של יוני נבלמה הירידה המהירה במספר העובדים בחל"ת שחלה מאז השליש האחרון של אפריל.

במחצית הראשונה של יולי, וייתכן שביתר שאת במחציתו השנייה, צפויה הרעה בנתוני התעסוקה. דיווחיו של שירות התעסוקה מלמדים כי בימים האחרונים, אלפי עובדים דיווחו בכל יום על יציאה ממעגל העבודה. מאתמול (שלישי) ב-7:00 עד היום באותה שעה נרשמו 2,631 דורשי עבודה חדשים, וביממות הקודמות – 3,704 ו-4,685 דיווחים. נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מתייחסים בינתיים ליוני – לפני החמרת ההגבלות על המשק.

לפי הלמ"ס, שיעור הבלתי-מועסקים לפי ההגדרה הרגילה של סטטיסטיקת האבטלה היה 5.2% במחצית השנייה של יוני – ללא שינוי לעומת המחצית הקודמת של החודש (ללא ניכוי עונתיות, שאינו מבוצע בינתיים עקב האי-ודאות סביב השפעת המשבר על הנתונים). עם זאת, ל-207.8 אלף הבלתי-מועסקים ה"רשמיים" נוספים עוד 195.8 אלף איש המוגדרים "מועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם במשך כל השבוע בגלל סיבות הקשורות בנגיף הקורונה" – שרובם עובדים שהוצאו לחל"ת. עובדים אלה הם עוד כ-4.8% מכוח העבודה - לעומת כ-5.2% במחצית הקודמת של החודש.

לשתי קבוצות אלה מצטרפים כ-80 אלף איש שאינם מוגדרים כחלק מכוח העבודה מפני שפוטרו או שמקום עבודתם נסגר החל במארס 2020, ואינם מחפשים עבודה – באופן זמני או קבוע (לעומת כ-83 אלף במחצית הראשונה של יוני). אילו היו מחפשים עבודה, הם היו נחשבים כבלתי-מועסקים, שהם חלק מכוח העבודה, והיו מהווים עוד כמעט 2% ממנו.

לשכת התעסוקה בתל אביבצילום: דודו בכר

צירופן של שלוש הקבוצות – בלתי-מועסקים, נעדרים זמנית מעבודתם בגלל סיבות הקשורות במשבר הקורונה, ומפוטרים שאינם מחפשי עבודה - מניב את הנתון הבלתי-רשמי על שיעור האבטלה הרחב (11.8%). ביוני 2020 כולו, שיעור האבטלה הרחב היה 11.5%, לעומת 23% במאי.

שיעור הבלתי-מועסקים החודשי ביוני נמוך מהשיעור בכל אחת מהמחציות של החודש בגלל הבדל בשיטות החישוב של כל אחד מסוגי הנתונים. הלמ"ס התחילה לפרסם את הנתונים הדו-שבועיים באחרונה, כדי לסייע למקבלי ההחלטות להתחקות אחר מגמות בשוק העבודה. המדגם שעליו הם מבוססים שונה מעט מזה שעליו מבוססים נתוני האבטלה החודשיים, וכך גם שיטת הניפוח הסטטיסטית (ההשלכה מממצאי הסקר לאוכלוסייה כולה). נתוני סקר כוח האדם המלאים של יוני ושל הרבעון השני כולו יפורסמו בשבוע הבא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker