שיא במספר החולים קשה: הדו"ח שמצנן את האופטימיות על ירידה בהדבקה

אתמול נשבר שיא יומי במספר החולים החדשים בקורונה במצב קשה - במקביל לירידה במספר הנדבקים החדשים, ובשיעור התוצאות החיוביות מהבדיקות ■ לפי דו"ח אמ"ן, הסיבה אינה שינוי בהתפרצות התחלואה: "בימים הקרובים שיעור החיוביים ישוב לעלות"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם בדיקות קורונה בתל אביב
מתחם בדיקות קורונה בתל אביבצילום: עופר וקנין

מרכז המידע והידע של אמ"ן פירסם היום (שני) דו"ח המצנן מעט את ההצהרות האופטימיות על ירידה בקצב ההדבקה בקורונה. בימים האחרונים חלה ירידה במספר הנדבקים החדשים, ובשיעור התוצאות החיוביות ביחס לימים הקודמים. "להערכתנו הסיבה לירידה היחסית אינה נעוצה בשינוי בהיקף התפרצות התחלואה - ומוערך שבימים הקרובים שיעור החיוביים ישוב לעלות", קובע הדו"ח. בנוסף, הדו"ח חושף את מספר החולים החדשים במצב קשה שנוספו בשבועיים האחרונים – כשאתמול נשבר שיא של 50 חולים קשים חדשים ביום.

לפי ניתוח אמ"ן, הירידה נובעת ככל הנראה ממספר נמוך יחסית של בדיקות בימים האחרונים, שמיוחס ל"אפקט סוף השבוע"; מירידה במספר הבדיקות באזורי התפרצות בולטים כמו ירושלים ובני ברק; וממבצע נרחב של בדיקות בבתי אבות, שם נבדקים רבים ללא סימפטומים ומורידים את שיעור התוצאות החיוביות באוכלוסייה. לפי הדו"ח, "ספק אם השינוי במספר הנבדקים משקף ירידה 'אמיתית' בתחלואה החדשה".

אתמול (ראשון) היה מספר החולים החדשים 948, ושיעור התוצאות החיוביות מסך כל הבדיקות הסתכם ב-5.5% - נתונים חריגים ונמוכים משמעותית לעומת הימים הקודמים. "באופן עקבי, לאחר סוף השבוע נרשמת ירידה במספר הבדיקות, ובהתאמה משתקף הדבר גם בירידה במספר התוצאות החיוביות החדשות", נכתב בדו"ח. "עם זאת, מספר החולים החדשים אתמול הוא חריג אף יותר ביחס למגמה זאת. לכן, בוצע ניתוח מעמיק במטרה להבין מהו מקור החריגה".

לפי הניתוח, "בערים שבהן היתה התחלואה הפעילה הגבוהה ביותר, מסתמנת ירידה ניכרת במספר החולים החדשים, להבנתנו נוכח הירידה במספר הבדיקות. לדוגמה: בירושלים, בשבוע שבין 12 ל-18 ביולי, מספר החולים החדשים הממוצע ליום היה 247; מספר הבדיקות היומי הממוצע הסתכם ב-2,869; ושיעור החיוביים הממוצע היה 8.6%.

"לעומת זאת, אתמול מספר החולים החדשים הסתכם ב-129, עם מספר בדיקות של 1,381 ושיעור חיוביים של 9.3%. באופן דומה, בבני ברק, בטווח תאריכים זה, היה ממוצע החולים החדשים היומי 145; מספר הבדיקות הממוצע הסתכם ב-908; ושיעור החיוביים הממוצע היה 15.9%. לעומת זאת, אמש נרשמו 52 חולים חדשים, 386 בדיקות ושיעור חיוביים של 13.4%".

הירידה בשיעור התוצאות החיוביות מבין הבדיקות - מדד שנחשב לאינדיקציה טובה יחסית למצב התחלואה - מיוחס בדו"ח למבצע בדיקות נרחב שמתקיים בשבועיים האחרונים בבתי אבות במסגרת פרויקט "מגן אבות ואימהות". בשבוע האחרון הוכפל מספר הבדיקות בבתי האבות, מכ-3,000 בדיקות בממוצע ביום בשבוע הקודם, לכ-6,000 בשבוע האחרון.

"עובדה זו, בשילוב עם ירידת הבדיקות באוכלוסייה, הובילו לכך שחלקן של בדיקות הסקר היה קרוב ל-37% מסך הבדיקות, לעומת 22% ביום ראשון שעבר, ולעומת כ-10% בשבוע שלפניו", נכתב בדו"ח. "בבדיקות אלה בשבועיים האחרונים, שיעור המאומתים היה פחות מ-1.7% - נמוך פי ארבעה מהממוצע הארצי. עובדות אלה הובילו לירידה נקודתית בשיעור החיוביים".

לסיכום, הדו"ח קובע כי "בשורה התחתונה, נראה כי מספר המאומתים החדשים ושיעור הבדיקות החיוביות הנמוכים אינם נובעים מירידה אמיתית, כי אם מדיגום בהיקף נמוך יותר ובדיקות סקר רחבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker