עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

התוצאות הקשות של משבר הקורונה: במחצית הראשונה של השנה נסגרו 37,600 עסקים. מתוכם 1,550 מסעדות, ברים ובתי קפה, יותר מ-1,000 עסקים מתחום קבלנות עבודות הבנייה והשיפוצים, כ-600 חברות הסעה ותחבורה וכ-450 חנויות אופנה והלבשה - כך עולה מסקירה של חברת דן אנד ברדסטריט. 

החברה מעריכה כי ב-2020 כולה צפויים להיסגר 85-80 אלף עסקים - עלייה של כ-85% בכמות סגירות העסקים בהשוואה ל-2019.

בסקירה הקודמת שפורסמה על ידי החברה במאי, היא העריכה כי ב-2020 כולה צפויים להיסגר כ-70 אלף חברות ועסקים - נתון המצביע על עלייה של כ-50% בכמות סגירות העסקים בהשוואה ל-2019, שבה נסגרו כ-45 אלף עסקים. כעת מסבירים בדן אנד ברדסטריט את הצפי החדש כי "הערכתנו הקודמת התבססה על מהלך עסקים רציף, ללא מגבלות חוזרות המביאות לעצירה בפעילות העסקית בענפים מסוימים, שדוחות את התאוששות המשק. התווספות כמות העסקים שצפויים להיסגר בהינתן סגר חוזר במשק מביאה בחשבון שעסקים רבים, בפרט עסקים קטנים, שעוד הצליחו לשרוד את הסגר הראשון - לא יוכלו לשאת מבחינה תזרימית את השפעת המגבלות החוזרות".

הגל השני, שהגיע זמן קצר אחרי הגל הראשון והביא להגבלות חדשות, הביא לכך שההסתברות לסגירת עסק עלתה לשיעור של יותר מ-13%, לעומת הסתברות לסגירה בשיעור של כ-7.5% ב-2019. 

בנוסף, החברה צופה כי ב-2020 צפויה ירידה בפתיחת העסקים ב-40%-35% בהשוואה ל-2019. הסיבה העיקרית לירידה הצפויה בפתיחת העסקים השנה היא חוסר הוודאות במשק: לבעלי עסקים קשה מאוד לקבל החלטות עסקיות בתנאי חוסר ודאות, כשאין כל ודאות להכנסות הצפויות וצפוי קושי בניהול התזרים. כך, לאור שיעור האבטלה במשק, כוח הקנייה של הציבור קטן ומשפיע לרעה על הכדאיות בפתיחת עסק בעת הזו.

בנוסף, בדרך כלל לטובת פתיחת עסק, בעל העסק נעזר בחסכונות ובליווי מימוני, אולם, על רקע המשבר, גם החסכונות של הציבור הצטמצמו, ובמקביל נרשמה ירידה בנגישות למקורות מימון.

לאור הנתונים, 2020 צפויה להיות השנה הראשונה זה עשור שבה המשק יתכווץ - כלומר תוספת העסקים נטו שלילית – כמות סגירות העסקים גבוהה מכמות פתיחות העסקים. בסך הכל המשק צפוי להתכווץ ב-50-40 אלף עסקים - ירידה של 8%-7% בכמות העסקים במשק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker