ועדת הקורונה מבקשת לבטל את ההגבלות על חופי הים - ולפתוח מסעדות בתפוסה חלקית

הוועדה התכנסה היום במשך כארבע שעות כדי לדון בצו ההגבלות שהטילה הממשלה ■ בחדרי הכושר המליצה הוועדה על הגבלה של מתאמן אחד בכל 10 מ"ר, במקום 7 מ"ר כיום ■ יפעת שאשא ביטון, יו"ר הוועדה: "לא בטוח שההגבלות הן הפתרון הנכון"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ועדת הקורונה, יפעת שאשא ביטון, בדיון היום
יו"ר ועדת הקורונה, יפעת שאשא ביטון, בדיון היוםצילום: עדינה ולמן / דוברו
חגי עמית
חגי עמית

בצל האיומים מצד מקורביו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להדחתה של ח"כ יפעת שאשא ביטון מתפקידה כיו"ר ועדת הקורונה, התכנסה היום (ראשון) הוועדה במשך כארבע שעות כדי לדון בצו ההגבלות שהטילה הממשלה.

בסוף הדיון ביקשה הוועדה מהממשלה לבטל את ההגבלות שהטילה על הרחצה בחופי הים והבריכות, והמליצה לשנות את ההגבלות במסעדות, כך שתהיה תקפה ל-35% תפוסה במקום סגור, וישיבה בחוץ – לפי הגבלות התו הסגול. בחדרי הכושר המליצה הוועדה על הגבלה של מתאמן אחד בכל 10 מ"ר, במקום 7 מ"ר כיום.

חברי ועדת הקורונה, היום
חברי ועדת הקורונה, היוםצילום: עדינה ולמן / דוברו

בנוגע לאטרקציות ותיירות, הוועדה המליצה להשאיר את המסלול הרכוב בספארי פתוח ולפתוח אטרקציות תיירותיות באילת – דווקא כדי לפזר את האוכלוסייה על פני שטח רחב, ולמנוע התקהלויות. ראש עיריית אילת, יצחק מאיר הלוי, קרא להחריג מההנחיות את עירו - שעיקר הפרנסה של תושביה מתיירות. גם ד"ר אופיר מילר, יו"ר התאחדות האטרקציות התיירותיות, הלין על חוסר הוודאות בסגירת אתרים, וקרא לתקצוב סגירה שכזאת מראש, וכן להבדיל בין אתרים במקומות סגורים לפתוחים.

השאלה אינה אם אנו פותחים את המשק, אלא איך אנו פותחים", אמרה שאשא ביטון בפתח הדיון. "לא בטוח שההגבלות הן הפתרון הנכון והמלא בשעה שבה אנו נמצאים". הוועדה לא קיימה הצבעה על ההגבלות, והיא תשוב לדון בצו ההגבלות בהמשך השבוע – בהתאם לתשובות הממשלה.

"אנחנו במגפה, ונאבק בה ביחד", הוסיפה שאשא ביטון. "לכולם יש כוונות טובות למלחמה בנגיף, כולנו באותו הצד ומותר לנו להתווכח על הדרכים למאבק. למגפה השלכות רבות: בריאותיות, חברתיות וכלכליות – וחובה להביא את האיזון העדין בין כולם". שאשא ביטון הצביעה בדיון על סתירה בנתוני משרד הבריאות - בין אלה שמופיעים בפרסומי המשרד לאלה שמובאים בדברי ההסבר לצו ההגבלות.

"בכל העולם הוגבלה פעילות המסעדות"

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, הדגיש בדיון כי הוא מתנגד לפתיחת ענפים נוספים במצב הנוכחי של העלייה בתחלואה. "גם אם נכריז על סגר מיידי – אלה שהספיקו להידבק יופיעו כחולים קשים רק בעוד שבועיים, ובמספרים גדלים והולכים. דיברנו עם נציגי המסעדנים, אך היכולת לפתוח ענפים היא פועל יוצא של תחלואה נמוכה. בתחלואה גואה – אין אפשרות לפתוח".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, בדיון היום
המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, בדיון היוםצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) שאלה אם היה שינוי בהגדרת הקריטריונים לחולים קשים, וגרוטו ציין כי בתחילת המגפה לא היו אבחנות ברורים להגדרת חולה קשה, וכל בית חולים הגדיר זאת לעצמו. בהמשך גיבשו במשרד הבריאות וכן בארגון הבריאות העולמי תבחינים להגדרות אלה. לדבריו, בחודשים אפריל-מאי היתה תוספת תמותה של כ-200 חולים, "שברור שלמגפה יש השפעה על כך". גרוטו הוסיף: "מטרתנו לבלום את העלייה החדה במספר החולים החדשים, וישראל היא בין המדינות המובילות בעולם במספר החולים המאומתים, 7% מהנבדקים".

גרוטו הדגיש כי אדם אחד מספיק כדי ליצור שרשרת הדבקה משמעותית. "ברעננה, כל הנדבקים הם ממסיבת סיום אחת; בדימונה – מחתונה אחת. מעת פתיחת מוסדות החינוך – חל זינוק במספר הצעירים הנדבקים, ומניעת ההתקהלות בולמת את התפשטות המחלה". לדבריו, ההתקהלות בעלת פוטנציאל להדבקה במקומות סגורים, או במקומות שאופי הפעילות בהם לא מאפשר עטיית מסיכה - כמו מסעדות וחדרי כושר.

"בכל העולם הוטלו הגבלות על פעילות המסעדות, ובכל המקומות שבהם חלה עלייה בתחלואה - המסעדות נסגרו", הוסיף גרוטו. "רמת התחלואה הנוכחית מחייבת סגירה גם של מקומות שעומדים בתו הסגול. סגר בסופי השבוע צפוי להוריד את שרשרת ההדבקה בכ-20%". לטענת לב דרוקר, סגן הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, סגר בסופי השבוע יביא להפסד של כ-850 מיליון למשק - 300 מיליון שקל ביום שבת ו-550 מיליון שקל ביום שישי.

סגן שר הבריאות, ח"כ יואב קיש (הליכוד), הוסיף כי הבעיה בים, בבריכות ובמסעדות נעוצה בהתקהלויות שנוצרות במקומות אלה, אף שמדובר במקומות פתוחים. עם זאת, הוא אמר שיפעל כדי לחפש מתווה שיאפשר את פתיחת חופי הים. הוא הדגיש כי רוב החולים לא יודעים היכן נדבקו, והביע דאגה ממגמת העלייה בתחלואה. "אנחנו במגה-אירוע, תחושתנו היא שהטנקים ברמת הגולן שועטים – ולא נותנים לנו להביא תגבורת. בגל הראשון היו חולים ב-78 יישובים, היום כבר יותר מ-200 יישובים עם חולים", הוא אמר.

פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי הציבור, הביע חשש מהסגר. "חוסר הפעילות של האזרחים פוגעת בבריאות לא פחות מהנגיף". הוא קרא לפתוח מקומות פתוחים, והתקשה להבין את ההיגיון בסגר בסופי-שבוע.

פרופ' עידית מטות, מנהלת הטיפול הנמרץ בבית החולים איכילוב, מזהה באחרונה האטה בקצב ההדבקה, ובשבוע האחרון נרשמת יציבות במספרי החולים ואף שיפור קל במצבם. היא קראה להאיץ את הקצב של מתן תוצאות לבדיקות ושל החקירות האפידמיולוגיות – שיסתכם בשעות ולא בימים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker