מצמצמים את כמות הבידודים: "נתמקד במגעים של בעלי הסיכון הגבוה"

הודעות איתור של השב"כ יישלחו לאנשים שיזוהו כמגע של חולה מאומת במהלך 10 ימים לפני קבלת התוצאה החיובית ■ זמן הבידוד לא משתנה - ונותר 14 יום

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
מתחם לבדיקות קורונה
מתחם לבדיקות קורונהצילום: אמיל סלמן
רוני לינדר

משרד הבריאות החליט לקצר את פרק הזמן שנמדד לצורך שליחת אנשים לבידוד לאחר מגע עם חולה מאומת. זאת, במטרה להתמקד במגעים עם הסיכון הגבוה ביותר ולצמצם את אורך הבידודים ומספרם. על אף השינוי בקריטריונים, זמן הבידוד לא משתנה - ונותר 14 יום.

עד היום, נשלחו לבידוד כל מי שבא במגע עם חולה מאומת 14 יום לפני קבלת התוצאה החיובית. בנוהל שפירסמה היום (שישי) נקבע כי מעתה והלאה, אלה יהיו נהלי החקירה:

1. חולה תסמיני שתאריך תחילת תסמיניו ידוע – במגע במהלך 4 הימים טרם הופעת תסמיניו. 

2. חולה תסמיני שלא ידוע מתי הופיעו התסמינים שלו - יאותרו מי שנחשפו אליו במהלך 10 הימים שלפני קבלת התוצאה החיובית. 

3. חולה א-סימפטומטי - יאותרו כל מי שבאו עמו במגע שבוע לפני קבלת התוצאה החיובית.

הודעות איתור של השב"כ יישלחו לאנשים שיזוהו כמגע של חולה מאומת במהלך 10 ימים לפני קבלת התוצאה החיובית.

סדצקי מסבירה כי הרציונל לשינוי הוא להקל על הציבור, אך הוא גם מתבסס על מידע חדש שהצטבר על תקופת ההדבקה, שלפיו "תקופת ההדבקה היא כ-48 שעות שלפני הופעת תסמינים, התסמינים אינם ספציפים, ומועד הופעתם קשה לקביעה". 

ההחלטה היא בהתאם להמלצת הצט"מ (הצוות לטיפול במחלות). סדצקי מציינת כי "קיצור פרק זמן זה, המקובל במדינות אחרות, עשוי לפטור מבידוד אנשים רבים שכיום נדרשים לכך. בנוסף, קיצוץ מספר המגעים של הנבדקים יאפשר לצוותי החקירות האפידמיולוגיות להתמקד במגעים בעלי הסיכון הגבוה יותר להימצא חיוביים לקורונה".

עם זאת, היא מסייגת כי "להחלטה זו יש מחיר, בוויתור על הכנסת מגעים שחלקם עלולים להפוך לחולים לאחר מכן, אך הנתונים מראים כי מחיר זה סביר לעומת התועלת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker