עדי כהן
עדי כהן

בעקבות חידוש ההגבלות בשל הקורונה: הצהיר הבוקר (שני) מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפנים, על כוונת המשרד לקדם פעימה נוספת של פטור מארנונה לעסקים ברשויות המקומיות.

את הדברים אמר כהן במסגרת דיון ועדת הכספים, שהתקיים הבוקר (שני) בראשות ח"כ משה גפני, בנושא מצבן הכלכלי של הרשויות המקומיות ותושבי היישובים שבהם נקבעו סגר או הגבלות תנועה.

לדברי כהן, הנושא צפוי לעלות עוד היום לדיון במשרד האוצר, שמאותת לתמיכתו במהלך. אם יאושרו תקנות הפטור החדשות, יידרש האוצר לגבות את המהלך תקציבית - תוך שיפוי הרשויות המקומיות בגין אובדן ההכנסות הצפוי. מדובר בסיבוב שני אפשרי לתקנות הפטור שהתגבשו לראשונה באפריל בשיאו של הסגר, על ידי שר הפנים אריה דרעי, במסגרת תכנית הסיוע הכלכלית לעסקים על רקע המשבר.

במסגרת התקנות שנחתמו, ניתנה לרשויות המקומיות האפשרות לתת לעסקים שלושה חודשי פטור מתשלום הארנונה, או לחלופין - להעניק הנחה כוללת של 25% בתשלום עד סוף 2020. לטובת המהלך, הקצתה המדינה תקציב בגובה של 2.8 מיליארד שקל, שייועדו לשיפוי הרשויות המקומיות בגין אובדן הכנסה זה. נקבע כי התקנות יחולו על המגזר העסקי, לרבות משרדים, שירותים ומסחר, תעשייה, בתי מלון, בתי מלאכה, חניונים ועוד.

מרדכי כהן
מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפניםצילום: ליאור מזרחי

נכון לשעה זו, חידוש תקנות הפטור לשלושה חודשים נוספים הינו בגדר המלצה בלבד - ועוד לא ידוע באם יאושרו, באיזה היקף, ועל מי יחולו. 

בדבריו, שיבח כהן את תמיכתו התקציבית של האוצר בגלגולו הקודם של המהלך וחרץ כי "בלעדיו לא היו יכולות הרשויות לתת את הפטור ולגבות את העסקים. הן קיבלו ביטחון ואופק של שלושה חודשים. אמרנו לאוצר שיש אפשרות לעשות עוד פעימה, אם כולם מברכים על זה. באוצר לא רק שאין התנגדות, אלא יש ישיבה היום לבחון איך מפיקים לקחים ועושים פעימה נוספת. זה הוכיח עצמו בצורה יעילה ופשוטה".

בעקבות הודעת מנכ"ל משרד הפנים על הכוונה להאריך את הפטור מארנונה לעסקים בישראל, נשיאות העסקים והמעסיקים (התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר והתאחדות חקלאי ישראל) מסרו: "אנו מברכים על יוזמת מנכ״ל משרד הפנים להאריך את הפטור על הארנונה לעסקים. היוזמה תהווה הקלה משמעותית, צודקת והכרחית לאור מצבם הקשה של עסקים רבים בישראל, שנמצאים על סף התמוטטות בעקבות משבר הקורונה. בחודשים האחרונים הפטור מארנונה אכן הוכח כפתרון והקלה תזרימית לעסקים, ובנוסף הוא קל לתפעול ואינו כרוך בביורוקרטיה. אנו מצפים שהממשלה תמשיך לנקוט בצעדים מיידים ובראשם מסלול פיצויים מרכזי לכלל העסקים שנפגעו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker