קול ששון וקורונה: "חתונות ואירועים הם מוקד להדבקות המוניות"

מרכז המידע והידע למאבק בקורונה של אמ"ן מפרסם ניתוח אפידמיולוגי שלפיו אירועים משפחתיים וחברתיים המוניים מובילים להדבקות נרחבות בנגיף ■ מוקדים בולטים שהוצגו בדו"ח: רמלה, באקה אל-גרבייה ובית שאן

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חתונה במועדון הבארבי בתל אביב
חתונה במועדון הבארבי בתל אביב (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: תומר אפלבאום

אירועים משפחתיים וחברתיים המוניים הם מוקד בולט להדבקות המוניות בקורונה - כך עולה מניתוחים אפידמיולוגיים שמפרסם היום (ג') מרכז המידע והידע למאבק בקורונה של אמ"ן. 

בחברה הערבית, נמצאו כמה מוקדי הדבקה באירועים חברתיים ובחתונות. כך למשל, בבאקה אל-גרבייה נרשמו בשבוע האחרון 36 נדבקים חדשים, ויש נכון להיום 81 חולים פעילים בעיר. מחקירות אפידמיולוגיות על אודות 13 מהמקרים, עולה כי "רובם התרחשו בסביבה משפחתית וחלקם קשורים להשתתפות באירועים חברתיים המוניים, בדגש על חתונות".

גם בכפר קאסם מספר הנדבקים נמצא במגמת עלייה ברורה בשבוע האחרון, עם 9% שיעור בדיקות חיוביות ו-35 נדבקים חדשים. מהחקירה האפידמיולוגית עולה, כי חלק מההדבקות אירעו במהלך חתונות. בטירה אובחנו השבוע 23 נדבקים חדשים, ומהחקירה האפידמיולוגית עולה כי חלק מההדבקות אירעו בחתונה שהתקיימה בעיר.

זוגות באירוע חתונה בדרום קוריאה
זוגות באירוע חתונה בדרום קוריאהצילום: HEO RAN/רויטרס

הדבקות בנסיבות חברתיות מתרחשות גם בחברה היהודית: בבית שאן יש התלקחות של המחלה, עם 31 נדבקים חדשים שמפוזרים ברחבי העיר. גם במקרה זה, עולה מהחקירות האפידמיולוגיות כי מתוך 14 מקרי ההדבקה בעיר שמקום התרחשותן ידוע, חלק אירעו בפעילות חברתית (טיול), חלק באירועים משפחתיים גדולים וחלק במקומות עבודה, בדגש על משחטת עופות.

הדבקות באירועים חברתיים התרחשו גם ברמלה, שבה אותרו 89 נדבקים חדשים מתחילת יוני והתחלואה מדאיגה את החוקרים, מכיוון שיש בעיר שיעור גבוה יחסית של נדבקים מעל גיל 60, מהם 8 מעל גיל 80. גם במקרה של רמלה, ניתוח החקירות האפידמיולוגיות של 26 מקרים ידועים מעלה כי "רוב ההדבקות התרחשו בסביבה המשפחתית, בדגש על אירועים משפחתיים המוניים". התחלואה ברמלה מרוכזת יחסית בשכונות ג'ואריש, משכנות ונווה דוד.

אתמול (ב') החליט קבינט הקורונה להגביל אירועים של ברית מילה והלוויות לעד 50 משתתפים, אך דחה בשבוע וחצי את ההגבלות על מספר האורחים בחתונות, כך שעד 9 ביולי יתאפשר לקיים חתונות עם 250 משתתפים, ולאחר מכן תוגבל כמות האורחים לעד 250 משתתפים במרחב פתוח, ועד 50% מהתפוסה ולא יותר מ-100 משתתפים באולם סגור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker