רשמית: ישראלים לא מורשים להיכנס למדינות האיחוד האירופי

מרכז המידע למלחמה בקורונה: נוכח העלייה בתחלואה, ישראל לא נכללת ברשימת המדינות המותרות בכניסה לשטחי האיחוד האירופי ■ קצב ההידבקות בישראל גבוה פי 2.5 מהסף שמגדיר האיחוד

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחוק מהעין, רחוק מהלב. מגדל אייפלצילום: BENOIT TESSIER/רויטרס
הדר קנה

עכשיו זה רשמי: נוכח העלייה בחלואה, ישראל לא נכללת ברשימת המדינות המותרות בכניסה לשטחי האיחוד האירופי, כך על פי דו"ח של מרכז המידע למלחמה בקורונה.

הסיבה לכך היא מגמת התחלואה בישראל בשבועיים האחרונים - 3,868 חולים חדשים. המספר מגלם כ-43 חולים לכל 100 אלף איש - מספר גבוה פי 2.5 מהסף הנכוחי שמציב האיחוד. 

עם זאת בדו"ח מציינים כי המצב יכול להשתנות, ברגע שישראל תראה שיפור בנתונים: "על פי דיווחים לא רשמיים קבעה הנציבות רשימה של 15 מדינות (מתוך 54 שנדונו) מהן תותר הכניסה לאיחור ללא הגבלות מיוחדות החל מ-1 ביולי. הרשימה צפויה להתעדכן מדי שבועיים".

עוד מציינים במרכז, כי כל מדינה באירופה רשאית לקבוע נוהלי כניסה משלה, אבל סביר כי ההוראות ישפיעו על החלטת המדינות השונות: "להתרשמותינו מרבית המדינות החברות ייטו להישמע לקווים המנחים ויישרו קו לפיהם. יצויין כי באופן עקרוני ובתנאים מסוימים, רשאית כל מדינה לקבוע נהלי כניסה משלה, אך אם תנאים אלה יהיו מקלים יותר מאלה של האיחוד, עשוי הדבר להשפיע על נהלי הכניסה של כלל אזרחי אותה מדינה לשאר המדינות החברות". 

משמעות ההמלצה היא ככל הנראה שהתאריך שניתן ב-16 ביוני על ידי ראש הממשלה, בינימין נתניהו, על פתיחת השמיים ב-1 באוגוסט ליוון ולקפריסין - יידחה. 

עוד קודם, היו קפריסין ומונטנגרו הראשונות להגיב על נתוני העלייה בקצב התחלואה בישראל, ובשבוע שעבר הן הורידו את ישראל בדירוג העולמי מקבוצה A לקבוצה B. המשמעות היא שיהיה צורך בהצגת תוצאות בדיקת קורונה לפני נסיעה למדינות אלו. דירוג A פירושו ויתור הדדי על תקופת הבידוד הנדרשת בכניסה ובחזרה. 

כותבי הדו"ח מציינים כי בימים אלו ישנה התפרצות מחודשת בכמה מדינות באירופה בהן: גרמניה, צ'כיה וקוראטיה - ולכן יש לעקוב אחר ההתפתחויות ולראות כיצד האיחוד יעדכן את ההוצאות בהתאם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker