המפה החדשה שמציגה את התפשטות הקורונה בישראל

המפה שופכת אור על מצב תחלואת הקורונה בכל שכונה גם לפי סיווג חברתי-כלכלי ■ ניתן לראות בצורה ברורה כיצד חולקו שכונות העיר טבריה - אלו שהוטל עליהן סגר הן העניות יותר

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סגר על שכונה חרדית בטבריה
סגר על שכונה חרדית בטבריהצילום: גיל אליהו

מפה חדשה השופכת אור על מצב תחלואת הקורונה בכל שכונה גם לפי סיווג חברתי-כלכלי, מאפשרת הבנה מדויקת יותר של כמות הנדבקים בכל חלקי הערים. לחצו כאן למפה.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון)

המפה מבוססת על שילוב של ארבעה מאגרי מידע: שכבה עליונה של מפת ארץ ישראל, מאגר עדכוני הקורונה של משרד הבריאות, מאגר החלוקה לאזורים סטטיסטיים ומאגר סיווג השכונות של הלמ"ס לפי מצב סוציואקונומי של התושבים. המידע שמופיע על המפה עצמה כולל את מספר המקרים בכל אזור לפי קנה מידה של 100 אלף אנשים.

המפה מציגה את קצב העלייה בתחלואה של אזרחי ישראל מאז 18 במאי לפי כל אזור בעיר על ידי משחק עם כפתור התאריך שממוקם בראש המפה. כך למשל ניתן לראות בצורה ברורה יותר כיצד חולקו שכונות העיר טבריה ועל אילו מהן הוטל סגר נקודתי בשבוע שעבר כשבכל שכונה גם מופיע המצב החברתי-כלכלי של תושביה. האזורים האדומים בעיר, אלו שהוטל עליהם סגר, אלו שכונות שמדורגות בציון 2-3 על ידי הלמ"ס – כלומר מצב חברתי-כלכלי נמוך, לעומת שכונות שמדורגות בציון 5-6 וכבר שוחררו מהסגר.

המפה שמציגה את התפשטות הקורונה
צילום מסך מהמפה

מאחורי היוזמה עומדים שני מתכנתים – מיכאל פרנקל ודור יונגר, בעלי התמחות בפיתוח מערכות מיפוי גיאוגרפיות (GIS), שעשו זאת בהתנדבות במטרה להנגיש את המידע שמפרסם כיום משרד הבריאות באמצעות טבלאות אקסל ובכך מספקים תמונת מצב בהירה יותר על התפשטות נגיף הקורונה. את המפה הם פיתחו באמצעות פלטפורמת Mapbox SDK – מערכת מבוססת קוד פתוח שמנגישה את המפה המפולחת ברזולוציה גבוה גם למחשבים וגם למכשירים סלולריים. בראש המפה מופיע כפתור של מידע נוסף שמוביל למקורות שעליהם מבוססת המפה. את מאגרי המידע שעליהם מבוססת המפה סיפק למפתחים הפעיל החברתי גיא זומר שפועל להנגשת מאגרים ציבוריים לטובת שקיפות ציבורית.

פרנקל ויונגר מוסיפים הסבר לכך שישנם אזורים שלמים בישראל שאין עליהם עדכון: ישובים עם פחות מ-2,000 תושבים לא יופיעו מסיבה של הגנת הפרטיות וחשש שניתן יהיה לזהות כל חולה. המפה מבוססת על עדכוני משרד הבריאות שמוסיפים מידע למאגר כל שלושה ימים. עוד הם מוסיפים כי עד שלא הצטברו באזור סטטיסטי 15 חולים, אין מידע מדויק על חולים אלא רק עדכון שבאזור יש לפחות חולה אחד – על מנת להגן על פרטיות החולים או הנשאים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker