בכירים במגזר הציבורי המשיכו לעבוד בזמן הקורונה - זוטרים הוצאו לחופשה

מדו"ח הממונה על השכר שפורסם היום עולה כי בעוד יותר ממיליון עובדי המגזר הפרטי הוצאו לחל"ת ושכרם נפגע, 70% מעובדי המגזר הציבורי הוצאו לחופשה על חשבון הימים שצברו - ושכרם לא נפגע

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתב"ג ריק בימי הקורונהצילום: תומר אפלבאום

דו"ח הממונה על השכר שפורסם היום מעלה כי הפערים בין עובדי המגזר הציבורי לעובדי המגזר הפרטי בלטו גם בזמן משבר הקורונה. 70% מעובדי המגזר הציבורי הוצאו לחופשה בזמן הקורונה ועד סוף יוני, בעוד שיותר ממיליון עובדי המגזר הפרטי יצאו לחל"ת, כשדמי הביטוח הלאומי שקיבלו כיסו רק כ-70% משכרם. בפועל, במגזר הציבורי נוצלו ימי החופשה הרבים של העובדים, אך המשכורת המשיכה להגיע במלואה, על אף שכ-70% מן העובדים לא עבדו. 

מהדו"ח עולה מתאם ברור בין רמת השכר ורמת החיוניות - אנשי מערכות הביטחון והבריאות הוגדרו באופן טבעי כחיוניים והמשיכו לעבוד כרגיל, וכך גם 79% מעובדי החברות הממשלתיות, משיאני השכר, הוגדרו חיוניים - ורק 21%, רובם אנשי מנהלה, הוצאו לחופשה. לעומתם, 77% מעובדי הרשויות המקומיות – ששכרם הוא מהנמוכים במגזר הציבורי - הוצאו לחופשה כפויה.

יציאה לחופשה במגזר הציבורי

כ-50% מעובדי משרדי ממשלה הוצאו לחופשה, וכן 66% מהסגל המנהלי בתחום ההשכלה הגבוהה. הסגל המקצועי בהשכלה הגבוהה, שגם משתכר יותר, הוגדר חיוני לעבודה מהבית.

היענות נמוכה לעבודה מרחוק בשלטון המקומי

מסקר שנערך בקרב כ-3,500 עובדי המגזר הציבורי שהוגדרו חיוניים לתקופת החירום, עלה כי הנכונות להגדלת שיעור העבודה מרחוק והיעילות שלה תלויים בגיל העובדים, בגיל ילדיהם, בריחוק ממקום העבודה, במגדר, באפיון הגוף וביכולת המנהל לעקוב אחר ביצועי העובדים.

ככלל, העובדים הביעו שביעות רצון גבוהה מהאפשרות לעבוד מרחוק בתקופת החירום.  כמו במגזר הפרטי, גם במגזר הציבורי התאהבו בעבודה מרחוק, כש-64% מהמנהלים הביעו נכונות גבוהה להגדלת היקף העבודה מרחוק עם החזרה לשגרה.

השיעור הגבוה ביותר של מנהלים (76%) שציינו כי הם מעוניינים להגדיל את היקף העבודה מרחוק היה בקרב מנהלים המועסקים בתאגידים; הנכונות הנמוכה ביותר להמשך העבודה מרחוק (42%) היתה בקרב מנהלים המועסקים בשלטון המקומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker