המחירון המלא: מאות שקלים על כל בדיקת קורונה שתבוצע במהירות - ותקטע את שרשרת ההדבקה

במבחן תמיכה שנשלח אתמול לקופות החולים הודיע משרד הבריאות על תוכנית תמריצים שאמורה לכוון את הקופות לסגור את מעגל הבדיקה במהירות האפשרית

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקות קורונה
רוני לינדר

המדינה מעלה הילוך בניסיון להביא לקיצור לוח הזמנים של בדיקות הקורונה: מההפניה ועד הפענוח. במבחן תמיכה שנשלח אתמול (ד') לקופות החולים הודיע משרד הבריאות על תוכנית תמריצים שאמורה לכוון את הקופות לסגור את מעגל הבדיקה במהירות האפשרית, תוך תעדוף הפריפריה שסובלת היום מזמני המתנה ארוכים יותר ומיעוט בדיקות יחסי. לצורך כך הוקצו 120 מיליון שקל שיתחלקו על פני שלושה חודשים: מאי, יוני ויולי. כלומר, פרויקט הבדיקות מתוקצב בכ-40 מיליון שקל בחודש.

על פי התמריצים החדשים, שיחולו גם רטרואקטיבית מתחילת חודש מאי, עבור כל בדיקה שהושלמה מהדיגום ועד סיום יום העבודה שלמחרת ההפניה תקבל הקופה 170 שקל. עבור בדיקה שבוצעה ביום ההפניה וגם הושלמה עד ביום יום העבודה שלמחרת - תקבל הקופה 200 שקל. בדיקת מטופל בבית מלון קורונה שהושלמה עד יום העבודה למחרת - 230 שקל. עבור בדיקה בבית המטופל תקבל הקופה 300 שקל, ואת הסכום הגבוה ביותר, 400 שקל, תקבל הקופה על בדיקה בבית המטופל ביישובי הפריפריה הגיאוגרפית, שהושלמה עד יום המחרת.

עבור בדיקות שלא יעמדו בקריטריונים האלה הקופות לא יקבלו כל תשלום. בנוסף, אם הקופות לא יעמדו בקריטריון של ביצוע 90% מהבדיקות עד לסוף היום שלמחרת ההפניה - התגמול עבור כל הבדיקות, כולל אלה שעמדו בקריטריון, יופחת ב-10%. אם פחות מ-70% מהבדיקות יעמדו בקריטריון - התשלום יופחת ב-20%.

בכך, מקווים במשרד הבריאות לגרום לפריסה רחבה ככל הניתן של עמדות הדיגום ברחבי הארץ, וכן לזירוז הבדיקות. התמריצים החדשים אמורים לגרום לקופות גם לחתום על הסכמים עם מעבדות נוספות ולהגביר את היקף הבדיקות בסופי שבוע ובלילות.

התמריצים גם עשויים לסייע לקופות להגדיל את התגמול לעובדי המעבדה הקורסים תחת נטל הבדיקות וששכרם נמוך מדי לדעת כל גורמי המקצוע. ועם זאת, כדי להגביר משמעותית את מהירות והיקף הבדיקות תידרש הגדלה של מספר עובדי המעבדות הכולל - צוואר בקבוק שקשה יותר לפתוח באמצעות תמריצים. לקראת החורף הקרוב, יהיה צורך בתוכנית לאומית נרחבת להגדלת מספר עובדי המעבדה ועובדים המסייעים להם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker