"ישראל עלולה לחוות התפרצות בקצב גובר והולך, שתחייב מענה רחב"

דו"ח חדש: החל מהשבוע השלישי של מאי יש יותר חולים חדשים ממחלימים ■ מנגד, קצב הגידול היומי במהלך השבוע האחרון לא דרמטי כפי שהיה במארס, ושיעור החיוביים מסך הבדיקות נמוך בהרבה מזה שאפיין את הגל הראשון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ימי קורונה בדרום תל אביב
ימי קורונה בדרום תל אביב, למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

נתוני תחלואת הקורונה בתקופה האחרונה מצביעים על עלייה ברורה בהיקף הנדבקים בארץ, בפיזור גיאוגרפי נרחב וגידול בהיקף החולים הקשים החדשים - מה שעלול להצביע על האצה של המגפה בישראל - כך קובע דו"ח חדש של מרכז המידע והידע למאבק בקורונה. 

"יתר על כן, העובדה שמחלה זו מאופיינת בעיכוב של מספר שבועות במופעי התחלואה הקשה שלה, מחייבת לנהוג במשנה זהירות ולהחמיר", נכתב בדו"ח. לפיכך, ממליצים כותבי הדו"ח כי "דריכות, הסברה, הגברת האכיפה ובחינה מחודשת של ההקלות המתוכננות - לצד שיפור היכולת לקטוע במהירות שרשראות הדבקה". 

הדו"ח מפרט את השינויים שחלו בתקופה האחרונה בכמה פרמטרים ביחס לתקופה המקבילה של שיא המגיפה במארס ואפריל. התמונה מורכבת: מחד, עלייה ברורה בהיקף החולים החדשים ביחס למאי בפיזור גאוגרפי נרחב יחסית, וכן עלייה בהיקף החולים החדשים במצב קשה.

"נראה כי התחלואה הארצית מפוזרת מאוד כיום מבחינה גיאוגרפית – נתון שעלול להעיד על הדבקה משמעותית בקהילה", נכתב בדו"ח. עוד מוסבר כי החל מהשבוע השלישי של מאי, חזר קצב הגידול היומי להיות חיובי, כלומר - יותר חולים חדשים ממחלימים. "קצב גידול יומי חיובי מעיד על גדילה מעריכית במספר המאובחנים, קצב גידול יומי השווה לאפס מעיד על היעדר שינוי במספר המאובחנים, וקצב גידול שלילי מעיד על דעיכת המגיפה", מסביר הדו"ח. 

מאידך, קצב הגידול היומי במהלך השבוע האחרון מתון יחסית, כלומר העלייה מתונה ולא דרמטית כפי שהיה במארס, ובנוסף שיעור החיוביים מסך הבדיקות נמוך בהרבה מזה שאפיין את הגל הראשון ונע בין 1.2 ל- 2% מסך הבדיקות, לעומת 8 עד 10% בסוף מארס. לפי מחברי הדו"ח, "אחוז בדיקות חיוביות נמוך, מייצג אחיזה טובה יותר בתמונת המצב האמיתית של ההתפרצות. לכן כיום הבנתנו את שיעורי ההתפרצות הינה טובה יותר מזו שבמארס". 

ימי קורונה בשוק מחנה יהודה בירושלים, למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

מבחינת מדד החולים הקשים החדשים, במהלך השבוע של 6 עד 13 ביוני התווספו 21 חולים קשים חדשים לעומת 19 בתחילת הגל הראשון. "מספר החולים הקשים החדשים הינו מדד 'קשיח' שאיננו מושפע מהיקף הבדיקות המבוצעות ומשכך מהווה מדד אמין יותר להיקף התחלואה באוכלוסייה; עם זאת, מדד זה איטי יותר בקצב התפתחותו, ומייצג לרוב חולים שנדבקו ימים עד שבועות בודדים לפני כן", מוסבר בדו"ח. 

"מכל מקום, מדובר בעלייה משמעותית בהיקף החולים החדשים שמצבם קשה, ביחס למרבית מאי. בראייתנו, התפתחות זו עלולה להצביע על החמרה בתחלואה".

מבחינת התפלגות גילאי החולים ב"גל" הנוכחי לעומת הגל הראשון, יש שינוי: ירידה בחלק היחסי של גילאי 50 + ועלייה יחסית של גילאי 19-0. זאת, בעקבות הפתיחה המלאה של מערכת החינוך. "העלייה בחלקם היחסי של נדבקים צעירים מכלל החולים עשויה להסביר את היקף התחלואה הקשה המצומצם יחסית, לפי שעה. עם זאת, העובדה שמספר החולים החדשים שמצבם קשה כעת דומה בהיקפו לזה שנצפה בתחילת הגל הראשון, חרף הירידה בגיל הנדבקים עשויה להדאיג, שכן ייתכן ש'הצערת' גיל הנדבקים ממסכת למעשה היקף תחלואה גבוה אף מהמוערך". מבין החולים הקשים, כ-50% הם מעל גיל 70 - בדומה לחודש מארס. "על כן חשוב ביותר לשמור על אוכלוסייה זו ויש לעקוב אחר מספר הנדבקים בקרב פלח גילאים זה", נכתב בדו"ח. 

עוד מגלה הדו"ח כי יש עלייה בשיעור המאובחנים הא-סימפטומטיים: מ-19% במארס ל-48% במאי. הבדל זה מיוחד לשינוי במדיניות הבדיקות, שכוללות היום יותר בדיקות סקר בקרב אוכלוסיות כמו בתי ספר שלמים ובתי אבות גם בקרב מי שלא מדווחים על סימפטומים. "נתון זה עשוי להעיד כי האבחנה מתבצעת בשלבים מוקדמים יותר של המחלה, או באוכלוסיות שנוטות פחות לפתח תסמינים, כמו ילדים", נכתב בדו"ח. 

מחברי הדו"ח מתריעים כי "במידה שקצב הגידול היומי יחזור להיות חיובי משמעותי למשך מספר ימים, אנו עלולים לחוות התפרצות אשר עלולה להתגבר בקצב הולך ועולה, שתחייב מענה מדינתי רחב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker