סוף לשביתה האיטלקית: נמל אשדוד חוזר לפעילות סדירה

בית הדין האזורי לעבודה קבע כי עובדי נמל אשדוד ישובו לעבודה כמצופה מהם ■ בתמורה לכך, ההנהלה תזמן את מנהל הבטיחות הארצי במשרד העבודה, כדי שימליץ על האופן הבטוח ביותר לפתיחת כל משמרת, ויישב את המחלוקת בנושא בינה לבין העובדים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל אשדודצילום: אילן אסייג
טלי חרותי-סובר

עובדי נמל אשדוד, שפתחו בתחילת מאי בשביתה איטלקית, בשל רצונה של הנהלה לזמן לשימוע שני עובדים ממשמרת במהלכה אירעה תאונה קטלנית, ישובו לעבודה סדירה. כך התחייבה ההסתדרות היום (ב') בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע. הדיון נערך מול השופטת רחל גרוס.

מהחלטת השופטת גרוס עולים הנזקים שנוצרו בנמל בגלל השביתה האיטלקית שנחשפה בראשונה ב-TheMarker. עובדי הנמל מכנים את השביתה "שביתת הקפדה", בשל התחלת משמרת אטית ומוקפדת במיוחד, במטרה לשמור על כללי בטיחות וזהירות מוגברים.

במהלך אותה שביתה, כותבת השופטת "חל זינוק מובהק וחד-משמעי בזמני ההמתנה בין תחילת המשמרת לתחילת העבודה בפועל, ובכך נגרמים נזקים חמורים לבעלי האוניות, לסוכני האוניות, לעובדי התפעול ולחברת נמל אשדוד עצמה".

עובדי נמל אשדודצילום: אמיל סלמן

בפנייתה לבית המשפט במאי 2020, ביקשה חברת נמל אשדוד לקבוע כי השביתה עצמה אינה חוקית, כי יופסק כל צעד ארגוני ויותר מכך, "העובדים יחזרו לממוצע הדקות של 2019, קרי שיפסיקו את העיצומים לחלוטין". ב-27 במאי אכן ניתן צו מניעה שקבע כבר אז כי יש לשוב לעבודה סדירה. עם זאת, עובדי הנמל לא היו מרוצים. הם מצדם טענו כי ההנהלה אינה מקפידה על הוראות הבטיחות שהביאו בפברואר 2020 לתאונה הקטלנית, וכי כדי לשמור על בטיחות העובדים נדרשות פעולות שונות, המאריכות את זמן התחלת המשמרת. מסיבה זו, טענו העובדים, לא יוכלו לחזור לממוצע הדקות של 2019 כפי שדורשת ההנהלה.

בהחלטתה קבעה השופטת גרוס כי העובדים ישובו לעבודה תקינה בפיקוח ההסתדרות, אך במקביל יוזמן מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד העבודה לנמל. מנהל הבטיחות יבדוק את עמדות העובדים וההנהלה ויגיש לבית הדין עמדה מפורטת ביחס לזמן הדרוש לביצוע הנחיות ההנהלה בנוהל פתיחת משמרת על ידי מנהל עבודה בתפעול. שני הצדדים יפגשו שוב בבית הדין בקרוב כדי לדון בהמלצת מנהל הבטיחות הארצי.

עובדי נמל אשדוד מרוצים, מכיוון שסוף סוף יגיע גורם חיצוני שיכריע כיצד בדיוק תיפתח משמרת על הצד הבטוח ביותר. גם ההנהלה מרוצה, מכיוון שעד שיוכרע הנושא לאחר קבלת חוות הדעת של המנהל הארצי, ישובו העובדים לעבודה סדירה. המרוצים מכולם הם הלקוחות, שכפי שנחשף, חיכו לעתים שבועות ארוכים לפריקה, ואף ניידו אוניות לנמל חיפה כדי למנוע את עלויות השהייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker