מענק התעסוקה צפוי להיחקק היום, מקדמות מס ההכנסה עוד לא הוחזרו

שלושה חודשים מלאו להשבתת המשק בעקבות משבר הקורונה — והחקיקה של חלק מהסיוע שהבטיח משרד האוצר לעסקים לא הושלמה ■ בעקבות דיונים שנערכו בין הוועדה לאוצר, הוחלט כי מעסיקים יוכלו לבחור את חודשי ההעסקה שבגינם ישולם המענק

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, ישראל כ"ץ
שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: אוהד צויגנברג

שלושה חודשים מלאו להשבתת המשק בעקבות משבר הקורונה — והחקיקה של חלק מהסיוע שהבטיח משרד האוצר לעסקים לא הושלמה.

כבר ב–20 במאי אמר נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, כי "אנחנו כבר מחמיצים את המועד" במתן הסיוע לעסקים. ירון כיוון אז בדבריו למענק לעידוד תעסוקה — שגם עתה עדיין לא נחקק סופית. שר האוצר, ישראל כ"ץ, אמר ביום חמישי כי הצעת בחוק בעניין תובא היום לאישור הכנסת. כ"ץ גם בישר כי החליט שתשולם פעימה שלישית של מענק ההסתגלות לעובדים בני 67 ומעלה שאיבדו את מקום עבודתם בעקבות המשבר, ולא חזרו עדיין לעבודתם. מענק זה מחליף את דמי האבטלה לעובדים שאינם זכאים להם מפאת גילם.

הצעת החוק בעניין המענק לעידוד התעסוקה אושרה ביום שלישי שעבר בוועדת הכספים לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. היא קובעת כי המענק ישולם למעסיקים שהקטינו את מצבת עובדיהם במשך משבר הקורונה, ויעסיקו מחדש את עובדיהם הוותיקים, או עובדים אחרים שלא היו מועסקים בעת המשבר. המענק המרבי יהיה 7,500 שקל על כל עובד שיוחזר. המענק ישולם רק בגין עובדים שישתכרו 3,300 שקל בחודש לפחות. מעסיקים שקלטו עובדים ב–19 באפריל עד 31 במאי יהיו זכאים למענק בסך 3,500 שקל לכל היותר.

בעקבות דיונים שנערכו בין הוועדה לאוצר, הוחלט כי מעסיקים יוכלו לבחור את חודשי ההעסקה שבגינם ישולם המענק — יוני עד ספטמבר, כבנוסח הראשוני של הצעת החוק, או יולי עד אוקטובר. באופן זה, מעסיקים שמצבת עובדיהם תגדל רק ביולי, כמו אולמות וגני אירועים, יוכלו לזכות במענק גבוה יותר.

פחות מחצי
פחות מחצי

עם הגשתה של הצעת החוק לממשלה, אמדו באוצר את סך המענקים שישולמו ב–5.5 מיליארד שקל — אבל לפי הערכות שונות, הוא יהיה נמוך מכך בעשרות אחוזים. באוצר פנו בשבוע שעבר לציבור בבקשה לקבל הצעות לשימוש ב–500 מיליון שקל נוספים, שנועדו לעודד תעסוקה בדרכים שאינן נכללות בהצעת החוק.

בעקבות הדיונים בוועדת הכספים נקבע כי זכאותם למענק של גופי חינוך והשכלה גבוהה תישלל רק אם השתתפות המדינה בתקציבם עולה על 40% — במקום 25% בנוסח הקודם של הצעת החוק. כמו כן, הוחלט כי מעסיק יוכל לקבל את המענק גם בגין החזרתם לעבודה של קרובי משפחה שלו, בתנאי שהועסקו אצלו עד סוף פברואר 2020 לפחות. עוד נקבע כי שר האוצר יידרש לדווח לוועדת הכספים על ביצוע החוק, לרבות סך המענקים ששולמו.

מלבד זאת, האוצר פירסם בשבוע שעבר תזכיר חוק (טיוטה להצעת חוק ממשלתית) שנועדה לאפשר לרשות המסים להחזיר לנישומים מקדמות מס הכנסה ששולמו בגין ינואר ופברואר, אם יבקשו זאת עד 30 בספטמבר. במצב החוקי הקיים, השבת מקדמות אפשרית רק לאחר הגשת דו"ח המס השנתי. לפי תזכיר החוק, ההשבה המוקדמת תתאפשר אם פקיד השומה ישתכנע שהמס הסופי בגין 2020 צפוי להיות נמוך מסך המקדמות שאמורות להיגבות. החזר המקדמות יותנה בהגשת כל דו"חות המקדמה לתקופות שקדמו למועד הגשת הבקשה, ובניהול ספרים על פי דין. בתוכנית הסיוע של משרד האוצר נכללים החזרי מקדמות בסך 3 מיליארד שקל.

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, אמיר ירוןצילום: אמיל סלמן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker