ניגוד עניינים? יועץ התקשורת של איתמר גרוטו מייצג לקוחות הכפופים למשרד הבריאות

יועץ התקשורת אבי בניהו מייצג לקוחות המושפעים מהחלטות המשנה למנכ"ל משרד הבריאות איתמר גרוטו - ובהם תנובה, מינהלת הליגה בכדורסל והתאחדות המלונות

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בניהו
נתי טוקר

יועץ התקשורת, אבי בניהו, החל בימים האחרונים לייעץ למשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, בעקבות סערת האישור שהעניק למילארדר טדי שגיא להפר את חובת הבידוד לאחר ששב מחו"ל. אלא שהתפקיד החדש של בניהו כיועץ של פקיד בכיר במשרד הבריאות מייצר חשש לניגוד עניינים עם שורת לקוחות אחרים של בניהו.

גרוטו הואשם כמי שהעניק "הנחת סלב" לשגיא ואישר לו להפר את חובת הבידוד ללא בדיקת קורונה. בעקבות כך קרא לו מנכ"ל משרד הבריאות הפורש משה בר סימן-טוב "להסיק מסקנות" ולעזוב את תפקידו. במקביל החל הליך שימוע לגרוטו בהנהלת המשרד.

בימים האחרונים החל להעניק לגרוטו ייעוץ תקשורתי. בניהו, דובר צה"ל לשעבר וכיום בעלי משרד ייעוץ ואסטרטגיה, גם ייצג את גרוטו בפועל מול עיתונאים. לאחר שעניין הייצוג נכתב ב-TheMarker, הודיע על כך בניהו בחשבון הטוויטר שלו. 

הייצוג של בניהו היה כבר בתחילתו בעייתי. בניהו הודיע בתחילה כי הוא מייצג את גרוטו ללא תשלום, מה שעלול להיחשב כמתנה לעובד ציבור האסורה על פי חוק. בהמשך הבהיר בניהו כי יקבל תשלום סמלי מגרוטו. אלא שבמקביל, בניהו מייצג שורת לקוחות שמושפעים ישירות מהחלטות משרד הבריאות ומגרוטו עצמו. כך למשל, תנובה, ששוכרת את שירותי בניהו, נתונה תחת לחץ משמעותי בשל החובה שהוביל משרד הבריאות לסימון מוצרי מזון מזיקים.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, איתמר גרוטוצילום: מוטי מילרוד

לבניהו יש לפחות שני לקוחות נוספים שתלויים ממש בימים אלה בהחלטות של משרד הבריאות הנוגעות למגיפת הקורונה. כך, בניהו החל לייצג את מינהלת הליגה בכדורסל, ואמור לייעץ לה בהיבטים התקשורתיים של שלבי החזרה לפעילות. מהלך החזרה לפעילות נתון להחלטת משרד הבריאות. לקוח נוסף של בניהו הוא התאחדות המלונות, שגם היא זקוקה בימים אלה לאישורים של משרד הבריאות כדי לשוב לפעילות מלאה.

בעבר כבר נוצרו תקדימים שבהם נקבע כי ייצוג מקביל של גורם ציבורי ושל גוף שנתון לפיקוח אותו גורם ציבורי עשוי להיחשב כניגוד עניינים. כך למשל, נפסלה זכייתו של משרד יחסי הציבור שרף תקשורת בייצוג משרד האוצר לאחר שהתברר כי המשרד מייצג גופים פיננסיים.

בניהו מסר בתגובה: " לא הכרתי את פרופ גרוטו והסכמתי לסייע לו במצוקתו למשך מספר ימים. האשמות השווא והספקולציות מצד גורמים אינטרסנטים בדבר חשש לכאורה שהסיוע לפרופ' גרוטו עלול להטיב בעתיד עם הלקוחות השונים של משרדי - הינן עורבא פרח, שכן אני עוסק ביעוץ בענייני תקשורת ואסטרטגיה ולא בענייני בריאות ועושה זאת ביושר, במקצועיות ובהוגנות. בכל מקרה הסיוע שלי למר גרוטו כפי שסוכם ביננו תחילה, הינו עד לגמר הליך הברור בעניינו בראשית שבוע זה".

גרוטו מסר: "בניהו הוא איש מקצוע מוערך והוא נענה לבקשתי לסייע לי בזירה התקשורתית למשך מספר ימים עד לגמר הברור בעניין השבוע. זאת על מנת לשמור על שמי הטוב לאור תחושתי שנעשה לי עוול עמוק. ככל הידוע לי בניהו איננו מייצג לקוחות בענייני בריאות וחזקה עלי ועליו כי נדע אני והוא ביושר ובהוגנות להותיר הסיוע שלו אלי בתחום זה וללא כל קשר ללקוחות אחרים. למרות שבניהו התכוון מרצון טוב לסייע לי למשך מספר ימים ללא תמורה, סיכמנו כי אשלם לו על שרותו כדי למנוע חשש ולזות שפתיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker