בר סימן טוב לגרוטו: אם אכן פטרת מיליארדר מבידוד - נדרשת הסקת מסקנות מיידית

בחדשות 12 דווח אמש כי טדי שגיא קיבל אישור מהמשנה למנכ"ל המשרד שלא להיכנס לבידוד עם הגעתו מקפריסין. מנכ"ל משרד הבריאות הבהיר: "מדובר במתן פטור שלא בהתאם לנהלים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' איתמר גרוטו (מימין) והמנכ"ל משה בר סימן טוב
פרופ' איתמר גרוטו (מימין) והמנכ"ל משה בר סימן טובצילום: אמיל סלמן

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הודיע אמש (רביעי) למשנה למנכ"ל, איתמר גרוטו, כי "נדרשת הסקת מסקנות באופן מיידי" אם אכן פטר את המיליארדר טדי שגיא מבידוד לאחר ששב מחו"ל. אתמול פורסם בחדשות 12 כי גרוטו אישר לשגיא שלא להיכנס לבידוד לאחר שהגיע לארץ מקפריסין עם מטוסו הפרטי. ממשרד הבריאות נמסר כי מתן האישור היה משגה, ושר הבריאות יולי אדלשטיין הורה לבר סימן טוב לערוך בירור לגרוטו.

בר סימן טוב כתב אתמול לגרוטו כי "לאור הפרסום החמור, אבקש לקבל ממך הבהרות לדברים". מנכ"ל משרד הבריאות דרש מהמשנה שלו להסביר אם ומדוע ניתן הפטור לשגיא, ואם היו מקרים דומים בעבר. "על פניו, הפטור מבידוד, שלא על פי הנהלים, מהווה פגיעה קשה באמון הציבור", הוסיף בר סימן טוב.

אדלשטיין מסר אתמול לאחר הפרסום כי "מדובר בפגיעה קשה באמון הציבור ובטעות חמורה בשיקול הדעת", והבהיר: "במקרים כאלה לא אנהג בסלחנות". שר הבריאות הוסיף כי יבחן את העניין "בכל הכלים המשמעתיים העומדים לרשותו", וכי הוא מצפה לקבל תשובות מהבירור כבר היום.

טדי שגיא
טדי שגיאצילום: מוטי קמחי

לפי הפרסום, שגיא פנה תחילה לבר סימן טוב בבקשה לקבל פטור מבידוד, ומשסירב פנה לגרוטו שנעתר לבקשתו. המיליארדר השתתף במסיבה בביתו של איציק טולדנו, אביה של בת הזוג של עומר אדם, ולאחר מכן חזר לקפריסין שם הוא מתגורר עם משפחתו. במשרד הבריאות שקלו להגיש נגדו תלונה בגין הפרת בידוד, עבירה שהקנס עליה הוא 5,000 שקלים, אך שגיא הציג אישור רשמי שקיבל מגרוטו.

בסביבתו של שגיא אומרים כי הוא הציג מסמכים רפואיים ואסמכתאות כתנאי לקבלת הפטור, והדגישו כי קפריסין היא מדינה "ירוקה", עם מיעוט מקרי קורונה. מטעמו של המיליארד נמסר: "טדי שגיא הגיע לישראל כחוק ופעל כחוק לפי ההנחיות המתאימות שקיבל".

זו לא הפעם הראשונה שאנשים שנכנסים לישראל במטוס פרטי זוכים גם ליחס מיוחד מבחינת דרישות החוק. לפני כמה שבועות, כאשר עדיין היתה חובת בידוד במלונות לחוזרים מחו"ל, פורסם ב- TheMarker כי הנוסעים הנכנסים לישראל באמצעות מטוסים פרטיים לא עוברים ולא עברו בשום שלב תהליך מיון הקשור לקורונה, ולא חלה עליהם כל חובת בידוד במלונות מפוקחים.

ממשרד הבריאות נמסר אמש כי "מתן האישור היה משגה. מדובר בטעות חמורה בשיקול הדעת וייערך בירור מקיף בעניין". עקב הדיווח מסרו בתנועה לאיכות השלטון כי "מעבר לכך שמדובר בכשל ערכי חמור, מדובר בסיכון בריאות הציבור על ידי הממונה הישיר על הנושא. על פרופ' גרוטו להניח את המפתחות עוד הלילה".

נוהל הגדרת "מחלים" של משרד הבריאות מתייחס באופן ספציפי לאדם שמגיע מחו"ל וטוען שהיה חולה והחלים. לפי הנוהל, כל רופא יכול לאשר שהאדם אכן החלים. אך לצורך כך, נדרש האדם לעמוד בכמה קריטריונים: ראשית, להציג תיעוד לבדיקה חיובית לקורונה, וכן תיעוד מאוחר יותר של בדיקה שלילית אחת לפחות. בנוסף, עליו לעבור בדיקת קורונה נוספת בישראל, כדי להוכיח כי אכן החלים. עד לקבלת התשובה השלילית, עליו לשהות בבידוד בביתו או במלון. 

לפי תיאור נסיבות הגעתו של שגיא לישראל, הוא הגיע במיוחד לצורך המסיבה וחזר מיד אחריה לקפריסין במטוסו הפרטי, כך שנראה כי לא עבר בדיקת קורונה ובידוד בישראל. לפי הפרסום, שגיא פנה תחילה לבר סימן טוב בבקשה לקבל פטור מבידוד, ומשסירב פנה לגרוטו שנעתר לבקשתו. שגיא מכחיש כי פנה לבר סימן טוב.