גרוטו יודח? אישר למיליארדר טדי שגיא פטור מבידוד - וזומן לבירור

איש העסקים טדי שגיא נחת בישראל מקפריסין, והציג אישור רשמי מהמשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, שלפיו הוא פטור מחובת הבידוד

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו
המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטוצילום: מוטי מילרוד

שר הבריאות יולי אדלשטיין הנחה את מנכ"ל משרדו, משה בר סימן טוב, לערוך בירור מהיר עם המשנה למנכ"ל, פרופ' איתמר גרוטו, ואף "לבחון את הכלים המשמעתיים העומדים לרשותו", לאחר שגרוטו העניק פטור מבידוד לאיש העסקים טדי שגיא שנחת במטוסו הפרטי מקפריסין בשבוע שעבר.

בר סימן טוב שיגר כבר הערב (רביעי) מכתב לגרוטו ובו דרש הבהרות על נסיבות מתן הפטור, וכן ביקש לדעת אם היו מקרים דומים בעבר. "אם יש בדברים ממש הרי שנדרשת הסקת מסקנות באופן מיידי", כתב.

שגיא הגיע למסיבה בביתו של איציק טולדנו, אביה של בת הזוג של עומר אדם, ולאחר מכן חזר לקפריסין שם הוא מתגורר עם משפחתו. המקרה נחשף בערוץ 12. כאשר הסתבר כי שגיא היה במסיבה והפר את חובת הבידוד לכאורה, הציג שגיא אישור רשמי שקיבל מגרוטו.

טדי שגיאצילום: אנדי פרדייס

"במיוחד בשעה שיש מאמץ רב להסביר לציבור את חשיבות העמידה בהנחיות משרד הבריאות, וכשאנחנו קוראים להגברת האכיפה - לא ייתכן שיהיו פטורים מבידוד אשר יסכנו את בריאות הציבור", אמר אדלשטיין, והוסיף כי "מדובר בפגיעה קשה באמון הציבור וטעות חמורה בשיקול הדעת. במקרים כאלה לא אנהג בסלחנות".

בסביבתו של שגיא אומרים כי הוא הציג מסמכים רפואיים ואסמכתאות כתנאי לקבלת הפטור, והדגישו כי קפריסין היא מדינה "ירוקה", עם מיעוט מקרי קורונה. מטעמו של המיליארד נמסר: "טדי שגיא הגיע לישראל כחוק ופעל כחוק לפי ההנחיות המתאימות שקיבל".

מוקדם יותר נמסר ממשרד הבריאות כי "מתן האישור היה משגה. מדובר בטעות חמורה בשיקול הדעת ויערך בירור בעניין".

זו לא הפעם הראשונה שאנשים שנכנסים לישראל במטוס פרטי זוכים גם ליחס מיוחד מבחינת דרישות החוק. לפני כמה שבועות, כאשר עדיין הייתה חובת בידוד במלונות לחוזרים מחו"ל, פורסם ב- TheMarker כי הנוסעים הנכנסים לישראל באמצעות מטוסים פרטיים לא עוברים ולא עברו בשום שלב תהליך מיון הקשור לקורונה, ולא חלה עליהם כל חובת בידוד במלונות מפוקחים. הנימוק שניתן אז הוא כי אנשים שנוחתים במטוסים פרטיים הולכים בדרך כלל לבתים שלהם, ולא עוברים ממקום למקום. 

בהודעתו המהירה והתקיפה של אדלשטיין הוא מסמן כי לא תהיה סובלנות לתופעות של פרוטקציה ויחס מועדף למקושרים למיניהם, תופעה שחזרה על עצמה לא מעט במהלך הקורונה. כך למשל, בילו ראש הממשלה ונשיא המדינה עם בני משפחה שלא מתגוררים איתם בליל הסדר, בעוד שכלל הציבור הונחה להשאר בסגר. בנוסף, בני משפחה של בכירים קיבלו בדיקות קורונה פרטיות, שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן נתפס כשהוא מפר את הנחיות איסור ההתקהלות ומסרב לבדיקות חום, לדרעי בוצעה חקירה אפידמיולוגית מיוחדת, ועוד.

בתנועה לאיכות השלטון כבר קוראים להדחת גרוטו: "מעבר לכך שמדובר בכשל ערכי חמור, מדובר כאן בסיכון בריאות הציבור על ידי הממונה הישיר על הנושא. על פרופ' גרוטו להניח את המפתחות עוד הלילה", נמסר מהתנועה.

טרם נמסרה תגובתו של פרופ' איתמר גרוטו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker