"עלייה, אך לא התפרצות": 122 עובדים זרים חיוביים לקורונה בשבוע האחרון

ד"ר זואי גוטצייט, מנהלת מחלקת חסרי מעמד בעמותת רופאים לזכויות אדם: "הקהילה של מבקשי המקלט ומהגרי העבודה שומרת מאוד על ההנחיות ויש התארגנויות פנים קהילתיות לשמירה על הריחוק החברתי והמסכות, וניסיונות לעודד אחד השני להיבדק"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקת קורונה תחנה מרכזית ת"א
בדיקת קורונה בתחנה המרכזית בת"אצילום: מגד גוזני

122 עובדים זרים וחסרי מעמד נמצאו חיוביים לקורונה בשבוע האחרון בישראל - כך מדווח היום משרד הבריאות בתשובה לשאלת TheMarker. מדובר בשיעור של 6%-5% בדיקות חיוביות מקרב הנבדקים, אחוז מעט גבוה מהאוכלוסייה הכללית. עם זאת, בעוד שבאוכלוסייה הכללית נעשות בדיקות סקר המוניות גם לנבדקים א-סימפטומטים כמו בבתי ספר שלמים שנדגמים, במקרה של העובדים הזרים נדגמים רק מי שעומדים בקריטריונים, מה שמצמצם את הפער באחוז הדגימות החיוביות.

מדובר באוכלוסייה שמורכבת מכמה קבוצות, שחלקן לא מבוטחות רפואית בישראל. לפיכך, הבדיקות לעובדים זרים שאינם מבוטחים מבוצעות במימון המדינה גם לחסרי מעמד על ידי החברות "טרם" ו"ביקור רופא", שנותנות גם את המענה הרפואי למי שנמצאו חיוביים. חלקם מופנים למלונות החלמה. בנוסף, מפעיל גם המרכז הרפואי איכילוב מתחם בדיקה בשיתוף עם עיריית תל אביב בנווה שאנן בדרום העיר.  

תחלואה בקרב מהגרי עבודה היא אתגר עבור המדינה מסיבות שונות. ראשית, חוסר הבהירות הביטוחית והעובדה שרבים מהם לא משוייכים לקופות החולים או לגורם מבטח אחר. שנית, החשש המובנה של העובדים לאבד את פרנסתם אם יחלו מהווה תמריץ שלילי להיבדק ולהתגלות כחולי קורונה, מה שעלול לגרום לעיכוב בפעולות של בידוד והפסקת ההדבקה. בנוסף, חלק מהעובדים הזרים מתגוררים בתנאים של צפיפות וסניטציה לקויה, גורמי סיכון להדבקה.

לדברי ד"ר זואי גוטצייט, מנהלת מחלקת חסרי מעמד בעמותת רופאים לזכויות אדם, "חשוב להדגיש שהקהילה של מבקשי המקלט ומהגרי העבודה שומרת מאוד על ההנחיות ויש התארגנויות פנים קהילתיות לשמירה על הריחוק החברתי והמסכות, וניסיונות לעודד אחד השני להיבדק". עם זאת, לדבריה, "אנחנו עדיין רואים בקרב חלק מהאוכלוסיות חשש מהעברת מידע לרשויות ההגירה ולכן חשוב מאוד להבטיח שכל המידע שנאסף בהקשר של הקורונה לא עובר לרשות האוכלוסין וההגירה. הודעה רשמית בעניין הייתה יכולה להרגיע".

ד"ר זואי גוטצייטצילום: שירז גרינבוים

גוטצייט מוסיפה כי "חשוב לקדם הנגשה של בדיקות ובמידת הצורך טיפול ומענה לבידוד, עבור מי שעד כה הודרו והוזנחו מהמערכת הציבורית, תוך רגישות לעובדה שמדובר באוכלוסייה מוחלשת ומודרת שסובלת כבר מעל עשור מהתעמרות מצד רשויות ולכן באופן טבעי חוששת לעיתים מהמגע עמן. יש אמנם עלייה בתחלואה מאז היציאה מהסגר אך למיטב הבנתינו אין התפרצות דרמטית או מוקד הדבקה בקרב קהילות המהגרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker