הבדיקות ההמוניות בבתי הספר משתקות את המעבדות ומעכבות את התוצאות

צוואר הבקבוק הוא כבר לא מחסור במטושים וריאגנטים אלא מחסור בכוח אדם ומיכשור במעבדות ■ במשרד הבריאות ביטלו את הבדיקה השנייה בבתי הספר ודורשים מהאוצר תוספת תקנים מיידית ■ החשש: אם זה המצב כעת - מה יהיה בחורף

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מעבדה לבדיקות קורונה
מעבדה לבדיקות קורונהצילום: אמיל סלמן

ד', בן 40 מירושלים, חש בסוף השבוע שעבר סימפטומים שמזכירים קורונה, וכך גם אשתו ובנם התינוק. הם פנו לרופא המשפחה שלהם ולאחר תהליך בירוקרטי ממושך יחסית קיבלו הפניה לבדיקה. זו התבצעה רק ביום שלישי השבוע, בשעה 8 בבוקר. אלא שמאז לא קיבלו בני הזוג את התוצאות, לפחות עד לכניסת השבת. כאשר הם פנו לקופה, שוב ושוב, נמסר להם שהסיבה היא העומס האדיר על המעבדות, וחוסר היכולת לפענח את כל הבדיקות.   

הסיפור של ד' התרחש בשירותי בריאות כללית, אך הוא לא ייחודי. בשבוע האחרון חל זינוק אדיר של יותר מפי שניים וחצי במספר הבדיקות וקופות החולים מתקשות מאוד לעמוד בקצב, מה שגורר עיכובים של יממות שלמות במסירת התשובות. החזון של "סגירת מעגל" מהירה בתוך 48-24 שעות מהופעת הסימפטומים ועד בדיקה ובידוד כל המגעים - רחוקה מתמיד. בימים האחרונים הגיע בימים האחרונים מספר בדיקות הקורונה (PCR) שבוצעו בישראל ביום הגיע לשיא של 12.6 אלף ביום רביעי, 13.6 אלף ביום חמישי ו- 16 אלף בשישי. בדיקות ה-PCR הן בדיקות מעבדה מורכבות יחסית לביצוע, ביחס לבדיקות מעבדה אחרות, והפענוח שלהן כולל תהליך מורכב למדי.

אם בעבר צוואר הבקבוק המרכזי היה המחסור במטושים וריאגנטים, הרי שכעת הקושי נובע במחסור בעובדי מעבדה ובכושר ייצור מעבדתי, כלומר במכשור מתאים לכמות הבדיקות. קופות החולים עושות מאמץ גדול להגדיל את יכולת הבדיקה שלהן, ומתקשרות עם בתי החולים כדי להעביר חלק מהבדיקות למעבדות שלהם. 

הסיבה המרכזית לזינוק במספר הבדיקות הוא העלייה המהירה במספר בתי הספר בהם התגלו נדבקים בקורונה, ומבצעי הבדיקות ההמוניות בבתי ספר שבהם התרחשו אירועי הדבקה. סביב אירועים אלה מתבצעות אלפי בדיקות, וזאת מלבד העלייה בביקוש לבדיקות בכל רחבי הארץ מצד בודדים. 

חיטוי תיכון הגימנסיה העברית בירושלים
חיטוי תיכון הגימנסיה העברית בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

במכתב ששיגר מנהל המעבדות של קופת חולים מאוחדת, ד"ר ג'ורג' פרחגרוד, לעמיתיו ולמשרד הבריאות ופורסם ב"ישראל היום", הוא מתריע כי "כל המעבדות במשבר ואין כל סיכוי לעמוד בכמויות שהוגדרו. אין לנו מספיק כוח אדם למשימה הזאת. אם אם לא יפסיק מבול הבדיקות, יחודש המונח 'מחדל המעבדות'". 

בעקבות זאת ובניסיון לצמצם את עומס הבדיקות על המעבדות, הודיעה פרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור, ביום שישי כי לא יבוצע נוהל של בדיקה נוספת לכל הנבדקים בבתי הספר, כפי שתוכנן תחילה. בדיקה נוספת הייתה מגדילה עוד יותר את העומס על המעבדות. בנוסף, מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, הודיע לבתי החולים כי אסור להם לבצע בדיקות שחורגות מהקריטריונים שנקבעו על ידי המשרד או לבצע בדיקות פרטיות, וזאת כדי למנוע "בזבוז" של בדיקות.

שר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע ביום חמישי כי החל מהשבוע הבא אמורה להיכנס לפעולה מעבדת "מיי הריטג'" שתוכל להגביר את כושר ייצור הבדיקות ב-2,000 בדיקות ביום, ובשלב מאוחר יותר ב-10,000 ביום. אלא שתחילת פעילותה של המעבדה מותנה בתיקוף הבדיקות שיבוצעו בה, דבר שעדיין לא קרה ויתברר רק בימים הקרובים. בנוסף, הודיע אדלשטיין כי הוא "פועל מול משרד האוצר להוספת יותר מ-200 תקני כוח אדם למעבדות של בתי החולים ושל קופות החולים". תוספת תקנים זו קריטית להפעלת המעבדות למשך יותר שעות בכל שבוע.

מכללית נמסר כי "בשבוע האחרון, לאור הצורך לדגום אלפי תלמידי בית ספר ומורים מדי יום, העומס בשמונה המעבדות שלנו בקהילה ובבתי החולים  כבד מאוד ולמרות עבודה במשמרות נוספות בסופי שבוע ומסביב לשעון זמני מתן התוצאה עלולים להתארך. על מנת לקצר הליכים אלה אנחנו מתגברים בימים אלה את יכולת ביצוע הבדיקות במכשירים נוספים וכח אדם. 

"בנוסף, התקשרנו עם מעבדות בתי החולים הממשלתיים שיוכלו לסייע בעומס הבדיקות. אנו מודים לעובדי המעבדות  שלנו על עבודה מאומצת מזה חודשים רבים - הם מהווים  חוד החנית במלחמה כנגד הנגיף, וקוראים למדינה לסייע לקופות החולים בנושא ולהרחיב ככל הניתן את יכולת ביצוע הבדיקות במדינה". 

גורמי המקצוע במשרד הבריאות רצו להעביר את תלמידי הכיתות הגבוהות ללימודים מרחוק כבר לפני שבוע וחצי, ולהחזיר את הקפסולות לתלמידי הכיתות הנמוכות והגנים, כדי לעצור את ההדבקות בבתי הספר.  ואולם עד היום יש התנגדות לכך בקרב השרים וחלק מראשי הרשויות, וכרגע ראש הממשלה נתניהו לא קיבל את עמדת המשרד. זאת, למרות שבתי ספר רבים ברחבי הארץ כבר עברו ללמידה משולבת על דעת עצמם.  

הקושי לעמוד בקצב הבדיקות עם העלייה במקרי ההדבקה בישראל עלול להיות רק קדימון למה שצפוי בחורף הקרוב, כאשר מאות אלפי ישראלים צפויים לחלות בשפעת - מחלה שיש לה סימפטומים דומים מאד לקורונה. עד לתחילת עונת השפעת מערכת הבריאות אמורה להיות מסוגלת לבצע ולפענח היקף גדול פי כמה וכמה של בדיקות לעומת התקופה הנוכחית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker