רגב תיפגש עם כ"ץ - והשביתה בנתב"ג הופסקה, לפחות עד יום שני

ועד עובדי רשות שדות התעופה הודיע על השעיית פעולות המחאה, שכללו השבתת ההמראות והנחיתות בנתב"ג ■ העובדים מנסים להפעיל לחץ על משרד הבריאות, כדי שיוחזרו הטיסות הסדירות

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתב"ג, במארס
נתב"ג, במארסצילום: מוטי מילרוד

ועד עובדי רשות שדות התעופה הודיע הבוקר (שישי) על עצירה מוחלטת של המראות ונחיתות. השביתה כללה טיסות מטען וטיסות נוסעים. כשעתיים לאחר ההודעה הודיע הוועד על השעיית פעולות המחאה עד ליום שני. זאת בעקבות בקשת שרת התחבורה מירי רגב, ולאחר שנקבעה פגישה בינה לבין שר האוצר ישראל כ"ץ ביום שני הקרוב. היום צפויות 17 המראות מטוסים ו-20 נחיתות.

הרקע לכך הוא לחץ שמבקשים עובדי רשות שדות התעופה להפעיל על משרד הבריאות להחזרת הטיסות הסדירות. בתחילת השבוע הם הזהירו כי אם לא יגובש מתווה עד השבוע הבא - הרשות תעבור לעבוד במתכונת יום כיפור.

"לצערנו, משרד הבריאות עדיין לא נקב במועד לחזרת הטיסות. 2,500 עובדי רש"ת נמצאים בחל"ת, והחל מ-1 ביולי יפסיקו לקבל תשלום", הודיע הוועד למשרד הבריאות ביום שלישי השבוע. "אם לא יגובש מתווה לחזרת הטיסות בהקדם, כל עובדי רש"ת ייצאו לחל"ת ביום ראשון הקרוב. המשמעות היא שחברות התעופה לא יקבלו שירותים. הצוותים היחידים שיעבדו יהיו צוותי חירום, והשדה יעבוד במתכונת יום כיפור".

בשלב זה, ההגבלות על טיסות עדיין לא הוסרו ולא ניתן תאריך מדויק לפתיחת הגבולות. ההגבלות הקיימות קובעות שהנוחתים בישראל מחויבים בבידוד של שבועיים, וכניסת זרים לישראל עדיין אסורה. בימים אלה מתקיימים דיונים אינטנסיביים בין משרד החוץ למשרד התיירות, שבהם דנים בין היתר בעיתוי פתיחת הגבולות וחידוש הטיסות הבינלאומיות למדינות הירוקות. במדינות אלה, למשל ביוון, קפריסין, מונטנגרו, גיאורגיה, איי סיישל ואוסטריה - שיעור התחלואה בקורונה נמוך.

במשרד התיירות חוששים שפתיחת הגבולות בין ישראל למדינות כמו יוון וקפריסין תביא בעיקר לתנועה חד-צדדית מחוץ לישראל, ותפגע בתיירות הפנים. החשש הוא שתיירים ממדינות אלה ימעטו להגיע לישראל, והישראלים יעדיפו לטוס לשם על חשבון חופשה במלון או צימר בארץ.

דו"ח מדאיג על פתיחת השמיים

במקביל, הבוקר פירסם מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה דו"ח על פיו פתחית השמיים עלולה להוביל לעלייה בתחלואת הקורונה. 

על פי הדו"ח, "המגפה העולמית הנגרמת על ידי נגיף הקורונה החדש ממשיכה להתרחב, כאשר מספר החולים ברחבי העולם נמצא במגמת עלייה. בשל התחלואה העולמית המתרחבת, פתיחת השמיים, שמשמעה התרת כניסת זרים לארץ וביטול חובת הבידוד לשבים, עלולה להוביל להגברה משמעותית של היקף התחלואה בקורונה בישראל. סיכון זה קיים, להבנתנו, גם אם יינקטו צעדי מנע הגנתיים, וגם אם תותר הכניסה ממדינות ירוקות". 

בדו"ח מעריכים כי פתיחת השמיים עלולה להוביל לעלייה משמעותית בהיקפי התחלואה בישראל גם אם יפתחו השמיים מול מדינות ירוקות בלבד, בשל הסיבות הבאות: "תיירים הנושאים את הנגיף הינם בעלי פוטנציאל מוגבר להוות מפיצי על שאחראים על הדבקתם של רבים. באופן דומה, גם אזרחים ישראלים שיצאו לחו"ל לתיירות או לעסקים, עשויים להדבק במחלה בשכיחות גבוהה עקב ריבוי מגעים בארצות היעד". מחברי הדו"ח מציינים כי ישנו גם סיכון מוגבר להדבקה בטיסות.

בדו"ח אף נכתב כי ישנו מידע חסר על היקפי התחלואה במדינות המוגדרות כ"ירוקות". קיימת שונות רבה בין מדינות העולם בכל הקשור לניהול מגפת הקורונה בתחומן הן בהיבטי ניטור התחלואה והיקף הבדיקות המבוצעות. כמו כן, הם מזהירים כי מדינה ירוקה עלולה להפוך לאדומה עם פתיחת שעריה לתיירים.

לכן ממליצים בדו"ח לדחות את פתיחת השמיים במספר שבועות וכותבים: "אנו ממליצים בשלב פעיל זה של המגפה העולמית, לעכב למשך פרק זמן קצר של מספר שבועות, את פתיחת השמים, כדי ללמוד בתקופה זו מניסיונן של מדינות אחרות שיפתחו את גבולותיהן כבר בזמן הקרוב, כיצד משפיעים צעדים אלו על היקף התחלואה בתחומן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker